Ljubičice su pravi simbol proleća i cveće koje svojom lepotom i mirisom osvaja istog trenutka.
Rodom su sa severne hemisfere, a postoji oko 500 vrsta ovog cveća. Njena praktičnost jeste što uspeva i u bašti i u domu kao sobna biljka.
Ono što je posebno zanimljivo jeste da je njeno cveće jestivo i da ne čudi što se ponekad nađe kao sastojak ukusne salate. Idealna je i za ukrašavanje raznih poslastica.
Kao sobni ukras naročito je popularna afrička ljubičica zbog svojih nežnih cvetova u beloj, žutoj, ružičastoj i ljubičastoj boji. Raste do visine 6 do 15 centimetara, a ima karakteristične mesnate listove, dok cvetove krase baršunaste latice.
Mnoge žene svoje prozore rado ukrašavaju afričkom ljubičicom koja je simbol je majki i majčinstva. Upravo iz tog razloga se u mnogim kulturama tradicionalno poklanja mamama.
Prolećno uređenje terase: Ideje kako da balkon postane omiljeno mesto za odmor! (FOTO)
Afrička ljubičica zahteva vlažnu zemlju, ali ne smete preterivati sa vodom jer onda koren truni. Bitno je da je zalivate vodom na sobnoj temperaturi.
Potrebna joj je i dovoljna količina svetlosti, te je najbolje držati je na svetlom mestu jer nedostatak svetlosti dovodi do odsustva fotosinteze, a time i do propadanja biljke.
Kako znati da nema dovoljno svetlosti? Ako primetite da lišće žuti, to je znak da je treba premestiti na veću svetlost.
Ali, vodite računa i da biljka nije izložena previše svetlosti - jer to dovodi do pojave smeđih tački na listovima i cvetovima. Zato je najbolje da je stavite na mesto s indirektnom svetlošću.
Ljubičice posebno vole rano proleće i hladnije vreme, ali ako je pravilno negujete njenic cvetovi mogu cvetati celo leto i na jesen.
Obaveza broj 1: Zašto treba da unesete jasmin u kuću!
Simbolika ljubičice
Simbolika ove biljke je veoma bogata i ima veliku primenu u medicini.
Sam mit o nastanku ove biljke je priča o tragičnoj ljubavi. Naime, prve ljubičice su nastale iz krvi Atisa, kojeg je pogubila moćna boginja Kibela.
Još pre 500. godine p.n.e. antički Grci su gajili ljubičice. Kasnije su ih i Rimljani koristili u razne svrhe - kao biljni lek, vino i začin. Osim toga, simbolizuje i vernost i čistoću.
Grci su je smatrali simbolom ljubavi i plodnosti, a stavljali su je i u ljubavne napitke. Oni su verovali da ljubičica ima srcoliko lišće jer može da leči bolesno srce.
Ljubičica se zove i "cvetom skromnosti" jer prikriva svoje cvetove među srcolikim listovima. Naziva ju je i "Gospom od skromnosti" jer je prema kršanskoj legendi ljubičica je procvetlala u trenutku kada je anđeo Gabrijel došao da obavesti Mariju da će roditi Sina Božjega, a ona mu je odgovorila "Evo službenice Gospodnje".
Cvet koji se ne poklanja dragim osobama: Ženama može da donese nesreću!