Ako ste pomislili da je emocionalno nedostupna osoba neko ko uopšte ne ulazi u veze, grdno se varate. I obrnuto - nisu sve osobe koje su duže ili kraće u vezi sa nekim, emocionalno dostupne i otvorene za odnos bliskosti. Koji su to onda “znaci” ili “simptomi” nekoga ko je emocionalno nedostupan?

Neko ko je emocionalno nedostupna osoba, bio u vezi ili ne, može žarko da želi da uživa u svim čarima ljubavne veze. Međutim, osoba neće biti spremna, iz kojih god to razloga bilo, na odnos ljubavi, dublju emocionalnu razmenu ili pravi odnos bliskosti. Fizička strana odnosa može da funkcioniše sasvim dobro, intelektualna razmena može da postoji, čak i razmena nežnosti, međutim, u emocionalnom odnosu neće se odnos dalje razvijati od onoga na početku. Takođe, postojaće izvestan “zastoj” ne samo u emocionalnom produbljivanju odnosa, već i u mogućnosti da se veza kreće i razvija u nekom značajnijem pravcu, objašnjava psihološkinja Olja Milutinović.

Možda nije loše napraviti kratku razliku između veze sa nekim ko nije emocionalno dostupan i nekim ko je siguran i samouveren. Neko ko je zreo, stabilan, siguran neće zavisiti od odnosa, ali svakako to ne znači da neće želeti da se emotivno otvori i uključi u odnos bliskosti. I što je možda i najvažnije, moći će da bude potpuno iskren i otvoren po pitanju svojih namera u toj vezi, kao i po pitanju onoga što želi od tog odnosa.

Ako se nađete u vezi sa nekim ko je emocionalno nedostupan, možda ćete provoditi fenomenalno vreme zajedno, možda ćete doživljavati lepe trenutke, ali ćete konstantno imati osećaj “kao da nešto nedostaje”.

Naročito ako ste ona strana koja u tom odnosu počne da želi nešto ozbiljnije, da oseća malo dublje emocije, i da uzalud čeka i odgovor sa druge strane.

Ono ključno što će nedostajati biće POVEZANOST.

Osobe koje su tema ovog teksta nisu, dakle, “emocionalni prevaranti” koji igraju nekakvu ulogu i prodaju se za ono što nisu, najverovatnije oni će se i ponašati u skladu sa stanjem u kojem se nalaze. Čak i ako otvoreno ne verbalizuju kako se osećaju i za šta jesu a za šta nisu spremni, svakako vam neće ni ulivati lažnu nadu i neće se truditi da vas uvere da je sve u redu. Tu i leži najveća “caka”, jer se mnogima ovaj izazov može učiniti veoma primamljivim. Što nam je teže dokučivo i teže dostupno nešto kod drugoga, biće nam i veći izazov ako to uspemo da osvojimo. Da i ne pominjem koliko hrane dobija naš narcizam ako bismo uspeli u poduhvatu da baš nama pođe za rukom da osvojimo tu teško osvojivu tvrđavu zvanu “emocionalno nedostupna osoba”.

(Stil.kurir.rs/Olivera Milutinović, dipl. psiholog, psihoterapeut)

Ako se nađete u vezi sa nekim ko je emocionalno nedostupan, možda ćete provoditi fenomenalno vreme zajedno, možda ćete doživljavati lepe trenutke, ali ćete konstantno imati osećaj “kao da nešto nedostaje”.