Međutim, ovo izgaranje nije prisutno samo na poslu, već se može odnositi i na druge društvene oblasti, naročito partnerske i porodične odnose. Može se pokazati u skoro svakoj situaciji i okruženju u kojima osećamo dug period stresa, anksioznosti ili jednostavno nestrpljenja. Selina Barker se tim detaljima bavila u svojoj knjizi Burnt Out i izdvojila je četiri arhetipa osoba koje preteruju i daju previše sebe.
Ona koja previše daje
Vi ste ona osoba od koje prijatelji traže savete i kod koje dolaze da se požale. Stalo vam je do njihovih osećanja i volite da im pomažete, ali usput dajete previše sebe i preterano se iscrpljujete. Za vas je ključan simptom emotivne iscrpljenosti i čini vam se da nemate dovoljno vremena za sebe i svoje potrebe, zbog fokusiranja na druge.
Osećate se loše kada ne možete da pomognete drugima, ali morate voditi računa i o sebi. Pronađite vreme za aktivnosti koje vas ispunjavaju, mala zadovoljstva koja odmaraju mozak i pune baterije i trudite se da vreme provedeno sa drugim osobama prija ne samo njima, nego i vama.
Ona koja previše čini
Za vas je tipična lista obaveza koje treba ispuniti i obožavate da sklanjate jednu po jednu stavku sa nje. Međutim, problem nastaje kada obaveza ima previše i kada je jednostavno nemoguće postići sve. Umesto da se povučete, vi tada pomahnitalo pokušavate da završite sve i vrlo brzo postanete fizički iscrpljeni. U normalnim okolnostima, dobro ste organizovani, ali morate naučiti da se nosite sa onim posebnim situacijama van vaše kontrole.
Pre svega, treba vam odmor, i to i fizički i psihički. Dobra ideja je potpuno isključivanje uređaja, odnosno digitalni detoks u kome nema proveravanja mejlova i liste obaveza, makar na jedan dan. A ako ne možete potpuno da mirujete, radite nešto što je i produktivno i ispunjavajuće, poput kuvanja.
Ona koja je previše ambiciozna
Kod vas je sve po planu i tačno znate šta želite da postignete u životu i do kada. Organizovanost vam je jača strana, ali lako možete pregoreti ako ne stanete na vreme i to vas može koštati. Bez obzira na to što vaš uspeh deluje impresivno u očima drugih ljudi, u vama tinja strah od neuspeha, koji i jeste jedan od glavnih pokretača.
Kada preterate, to zna da vas stigne na više nivoa. Ne samo da imate krizu samopouzdanja, već ne verujete ni drugim ljudima i agresivno odbijate njihovu pomoć. Zato je za vas bitno da budete prizemni i da nađete neke aktivnosti koje vam prijaju, a nemaju nikakve veze sa karijerom i napredovanjem. Neki od predloga su baštovanstvo ili vožnja bicikla, jer će vam pomoći da se opustite.
Ona koja previše misli
U normalnim okolnostima, funcionišete odlično i ne postoji problem koji ne možete da rešite ako malo porazmislite. Međutim, kada pregorite, vaš fokus nestaje i misli lutaju. U tom trenutku teško se koncentrišete i čini vam se da vas je mozak izdao. A druga mogućnost je da on nikako da se isključi i nastavljate da se brinete o stvarima van vaše kontrole.
Ono što je najbitnije kod vas je da izađete iz sopstvene glave da ne biste osetili mentalno preopterećenje. To znači da vam prijaju fizičke aktivnosti razne vrste, ali i drugi zadaci kojima vaš mozak mora potpuno da se posveti tako da neće moći da se bavi nevažnim stvarima. Sudoku i druge vrste zagonetki mogu da budu rešenje, ali ne zaboravite ni da prošetate i promenite sredinu.