Crveni karanfili su sigurno najpoznatiji simbol Dana žena. Ovaj cvet ima istoriju dužu od 2.000 godina i sa sobom nosi dosta značenja.
Boje karanfila
Crvni karnfil predsavlja simbol radničkog pokreta i često je viđen tokom demonstracija na praznik rada. S obrizom da je simbol radnika preduzeća su ga poklanjala svojim radnicama za Međunarodni dan žena.
Karanfil svetlo crvene boje označava divljenje, a tamno crvene duboku ljubav i naklonost.
Beli karanfil je simbol sreće i ljubavi, a ljubičasti hirovitosti. U Francuskoj se ljubičasti karanfil nosi kada se izjavljuje saučešće.
Prema hrišćanskoj legendi karanfil se pojavio kada je Isus Hrist prvi put nosio krst. Dok je Bogorodica plakala zbog njegove muke pojavili su se karanfili pa je roze karanfil postao simbol majčinske ljubavi.
Karanfil je i cvet osoba rođenih u januaru, a formalni naziv ovog cveta je dianthus što na grčkom znači nebeski cvet.
Cvet koji se ne poklanja dragim osobama: Ženama može da donese nesreću!
Nastanak običaja
Veza između karanfila i Dana majki nastala je u SAD-u 1907. godine kada je Ana Džarvis, žena koja je ustanovila ovaj dan, odabrala beli karanfil kao njegov simbol jer je to bio omiljeni cvet njene majke.
Za 8. mart žena treba da dobije samo ovo cveće: Sa njim joj poklanjate novac i sreću u braku!
Održavanje karanfila
Karanfil je biljka za koju se pretpostavlja da vodi poreklo sa mediteranskog područja, a zeljasta stabljika raste i do 80 centimetara. Karanfili traže prozračno tlo koje je neutralno ili malo kiselo i puno sunca.
Originalna boja ovog cveta je svetloroze, ali razvijene su i druge sorte među kojima crvena, bela, žuta i zelena.
Kako da vam rezano cveće traje duže: Genijalni trikove koje koriste profesionalci!