1. Preterana potreba za potvrdom
Često traže komplimente, pohvale ili odobrenje od drugih, ali to rade na suptilne načine — kroz šalu, samokritiku ili indirektne komentare. Na primer, mogu reći: „Nisam siguran/na da sam ovo dobro uradio/la, šta ti misliš?“ iako deluju samouvereno.

2. Perfekcionizam
Pokušavaju da sve rade savršeno jer misle da ih samo tako drugi mogu prihvatiti ili voleti. Perfekcionizam je često maska za strah od greške i kritike.

shutterstock_546238153.jpg
Foto: Shutterstock

3. Prekomerno preuzimanje odgovornosti
Vole da budu od pomoći i često preuzimaju na sebe zadatke ili probleme drugih, jer im to daje osećaj vrednosti. Iako se čine sigurni u to, duboko unutra mogu osećati da nisu dovoljno vredni sami po sebi.

4. Nedostatak samopouzdanja u novim situacijama
Kada su u nepoznatom okruženju ili okruženi novim ljudima, mogu izgledati tihi, povučeni, ili čak previše prilagodljivi, kao da „nestaju“ da ih ne bi primetili ili kritikovali.

shutterstock-2374093973.jpg
Foto: Shutterstock

5. Preterana samokritika ili skromnost
Iako se trude da ostave dobar utisak, često se čuje kako sam sebe umanjuju ili govore negativno o svojim sposobnostima, čak i kad nema potrebe za tim.

6. Teškoće sa izražavanjem sopstvenih potreba i granica
Često pristaju na kompromise ili zadovoljavaju druge jer se plaše odbacivanja ili sukoba, pa čak i kad su nezadovoljni.

shutterstock-2229857745.jpg
Foto: Shutterstock

7. Nestabilne ili komplikovane međuljudske veze
Mogu imati tendenciju da se povuku iz odnosa kad im je teško, ili da budu previše zavisni od drugih zbog straha od napuštanja.