Nikome život nije zadao bol kao baki Ružici: "Snaja odvukla sina od nas, trećem unučetu ni ime ne znamo"

Odnos svekrve i snaje, sukob generacija ili borba za prostor u porodici?

Lifestyle
15:08h
Nikome život nije zadao bol kao baki Ružici: "Snaja odvukla sina od nas, trećem unučetu ni ime ne znamo"
Foto: Shutterstock

Odnos između svekrve i snaje oduvek je bio jedna od najizazovnijih porodičnih dinamika. U korenu nesporazuma često leže generacijske razlike, različiti pogledi na uloge u porodici, pa čak i nesvesna borba za pažnju sina, odnosno supruga. Kada se ne uspostavi jasna i otvorena komunikacija, nesuglasice mogu prerasti u trajne sukobe, ostavljajući posledice ne samo na žene koje su direktno uključene, već i na čitavu porodicu – od muževa koji su rastrzani između dve najvažnije žene u svom životu, do unuka koji odrastaju u napetom porodičnom okruženju.

Mnoge svekrve osećaju da su nepravedno izgurane iz života svog sina i unuka, dok snaje često smatraju da im se postavljaju nerealna očekivanja i da im se suptilno, ili čak otvoreno, osporava pravo da vode svoj dom onako kako one žele. Ova priča nije nova, ali se kroz različite primere može sagledati koliko ona može biti bolna za obe strane.

Baka
foto: Shutterstock

„Osećam se kao stranac u sopstvenoj kući”

Gospođa Slavica, dugogodišnja domaćica koja je sa suprugom izgradila dom pun ljubavi i rada, sada se suočava sa situacijom koja joj izmiče tlo pod nogama.

„Nemam sreće sa snajom koja živi u kući koju smo moj muž i ja sagradili. Moj sin ćuti da je ne uvredi, dok ja stalno trpim njene uvrede. Gleda me s prezirom, baca i prevrće moje stvari. Kuću smo prepisali na sina, a sada se osećam kao gost u vlastitom domu. Ako im moje stvari smetaju, neka ih izbace jednom kad mene više ne bude – ali ne razumem zašto im se toliko žuri“, ispričala je ona, ne krijući bol u glasu.

Slavica kaže da su odnosi nekada bili skladni, ali da su se pogoršali kada su njen sin i snaja preuzeli glavnu reč u domaćinstvu.

Baka
foto: Shutterstock

„Ćutim u svojoj sobi i ne pojavljujem se, a kamoli da tražim bilo šta od njih. Svaki dan prolazi u tuzi, dok pokušavam da preživim u ovoj groznoj situaciji. Mladi danas ne žele ni da čuju savet, a kamoli da poštuju ono što su stariji stvorili. Osećam se bespomoćno i odbačeno.”

„Nekada srećna porodica sada je puna netrpeljivosti“

Gospođa Gordana, koja ne živi sa sinom i snajom, ali je i dalje pogođena zategnutim odnosima, smatra da su savremeni odnosi između svekrva i snaja često puni prikrivene napetosti.

„Ne znam za puno snaja koje vole svoje svekrve. Ja svakako nisam jedna od njih. Svojoj snaji sam davala, pomagala joj, čuvala decu. Nikad nismo živeli zajedno, ali kad god dođem kod njih, imam osećaj da jedva čeka da odem. Taj pogled, to prebacivanje stvari s jednog mesta na drugo, taj osećaj nelagodnosti... To ostavlja gorak ukus u ustima. Ljubav i poštovanje bi trebalo da budu temelj porodice, ali kod nas toga nema.”

Gordana dodaje da je vremenom naučila da ne očekuje ništa zauzvrat i da je pronašla sopstveni način da se distancira od situacije koja joj donosi stres.

Baka, Baba, Unuče, Unuka, Porodica
foto: Shutterstock

„Oduvek sam verovala da porodica treba da bude mesto podrške i ljubavi, a ne prostora za rivalstvo. Nadam se da će s vremenom shvatiti koliko je važno otvoreno razgovarati i raditi na zdravom odnosu. U svakom slučaju, ja ću nastaviti da tražim vlastiti mir i sreću, jer ih u ovim godinama zaslužujem.”

„Unuke jedva viđamo, a jedno dete nikada nismo ni upoznali”

Najteže je svekrvama koje su, osim što su izgubile kontakt sa sinovima, izgubile i priliku da budu deo života svojih unuka.

Gospođa Ružica, čiji je sin prekinuo svaki kontakt s njom nakon venčanja, s tugom priča o svojoj situaciji:

„I meni i mom suprugu događaju se teške stvari sa snajom. Odvukla je sina od nas, do te mere da nas više ni ne zove. Dvoje unučadi jedva smo uspeli da vidimo, a treće dete nismo nikada upoznali. Čak mu ne znamo ni ime. Kada smo poslednji put pokušali da ostvarimo kontakt, rečeno nam je da se ne mešamo u njihov život. Tužni smo zbog toga i osećamo se odbačeno i zaboravljeno. Dani prolaze, a mi samo čekamo da telefon zazvoni, ali on ostaje nem.”

Baka, Unuk
foto: Profimedia

Kako prevazići nesuglasice?

Dok jedni krive snaje, drugi smatraju da su svekrve često previše prisutne u životu mladih porodica, pa nesvesno stvaraju pritisak koji dovodi do odbijanja. Stručnjaci za porodične odnose kažu da je ključ u postavljanju zdravih granica i uzajamnom poštovanju.

Nekoliko saveta kako popraviti odnos između svekrve i snaje:

Otvorena komunikacija – Umesto da se problemi prećutkuju i gomilaju, važno je pronaći trenutak za iskren razgovor u kojem obe strane mogu izraziti svoje osećaje bez međusobnog optuživanja.

Postavljanje jasnih granica – Svekrve treba da poštuju privatnost mlade porodice, dok snaje treba da shvate da su svekrve deo porodičnog sistema i da im nije lako da se priviknu na manje značajnu ulogu u životu svog sina.

Poštovanje i zahvalnost – Male geste ljubaznosti i poštovanja mogu napraviti veliku razliku u odnosima.

Pronalaženje balansa – Ni jedna ni druga strana ne bi trebalo da osećaju da moraju da se takmiče za pažnju sina/muža, već da pronađu način da koegzistiraju u harmoničnom porodičnom okruženju.

Na kraju, odnos svekrve i snaje nikada neće biti potpuno jednostavan, ali uz malo truda i razumevanja, sukobi mogu biti ublaženi, a porodične veze sačuvane.

Pratite Stil magazin na facebook:
https://www.facebook.com/Stil.kurir.rs

TAGOVI:

SvekrvaSnaja