Ubica Kenedija posle atentata bežao gradskim prevozom: Nakon teškog detinjstva zavoleo Marinu, zbog nje preživeo golgotu

Saznajte sve o životu i smrti Li Harvi Osvalda, ubici Američkog predsednika Džona Kenedija

Lifestyle
19:49h
Ubica Kenedija posle atentata bežao gradskim prevozom: Nakon teškog detinjstva zavoleo Marinu, zbog nje preživeo golgotu
Foto: Profimedia

Li Harvi Osvald je bio optuženi atentator na američkog predsednika Džona F. Kenedija u Dalasu 22. novembra 1963. A njega je usmrtio dva dana kasnije Džek Rubi u zatvoru okruga Dalas.

Specijalna predsednička komisija za ubistvo predsednika Džona Kenedija, poznatija kao Vorenova komisija jer ju je vodio glavni sudija Erl Voren, istraživala je od 29. novembra 1963. do 24. septembra 1964. i zaključila da je samo Osvald otvorio vatru u kojoj je Kenedi ubijen i da nema dokaza da su Osvald ili Rubi bili deo neke zavere.

Međutim u januaru 1979. specijalni komitet za atentate Predstavničkog doma SAD, nakon dvogodišnje istrage, izvestio je da je drugi atentator takođe ispalio hitac i da je možda postojala zavera. Dokazi su ostali veoma diskutabilni.

Li Harvi Osvald
foto: Wikipedia

Osvald je rođen dva meseca nakon očeve smrti, njegova majka se nakon toga ponovo udala posle tri godine, ali se porodica često selila između 1939. i 1956. U oktobru 1956. Osvald je napustio srednju školu i pridružio se američkim marincima.

Kao kompetentan strelac, ali indiferentan marinac, počeo je da iznosi prosovjetske i politički radikalne stavove i obezbedio je oslobađanje iz korpusa 11. septembra 1959. Devet dana kasnije otišao je u Sovjetski Savez, gde je bezuspešno pokušao da postane njihov građanin i dobije državljanstvo.

U Minsku, gde je bio raspoređen na posao, upoznao je i oženio se Marinom Nikolajevnom Prusakovom. Trinaest meseci kasnije, u junu 1962, uspeo je da se vrati u Sjedinjene Države sa suprugom i tromesečnom ćerkom, Džun Li.

U 12:30 popodne 22. novembra 1963. godine, sa prozora na šestom spratu zgrade skladišta, Osvald je, koristeći svoju pušku naručenu poštom, navodno ispalio tri hica koja su ubila predsednika Kenedija i ranila guvernera Teksasa Džona B. Konlija u koloni otvorenih automobila.

Džeki Kenedi, Džon Kenedi
foto: Profimedia

Osvald je zatim otišao autobusom i taksijem do svoje stambene kuće, a oko milju dalje zaustavio ga je patrolni policajac J. D. Tippit, kome se učinilo da Osvald podseća na osumnjičenog koji je već opisan preko policijskog radija.

Osvald je ubio Tippita svojim revolverom, a oko 13:45 Osvalda su u Teksaškom teatru uhapsili policajci reagujući na prijave osumnjičenog. U 1:30 23. novembra zvanično je optužen za ubistvo predsednika Kenedija.

Ujutro 24. novembra, dok su ga prebacivali iz zatvorske ćelije u kancelariju za ispitivanje, Osvalda je upucao izbezumljeni vlasnik noćnog kluba u Dalasu, Džek Rubi. Rubiju je suđeno i proglašen je krivim za ubistvo i osuđen na smrt. Oktobra 1966. apelacioni sud u Teksasu je poništio presudu, ali, pre nego što je moglo da se održi novo suđenje, Rubi je umro od krvnog ugruška, komplikacije izazvane rakom 3. januara 1967.

Bonus video:

Pratite Stil magazin na facebook:
https://www.facebook.com/Stil.kurir.rs