Prste da poližeš

Ovako se sprema najukusnija piletina: Trik koji uvek uspeva

Ovo lagano meso veoma brzo se peče, a zato što nije masno, idealno je za održavanje vitke linije

Lifestyle
Ovako se sprema najukusnija piletina: Trik koji uvek uspeva
Foto: Shutterstock

Piletina je odavno zauzela počasno mesto u našim kuhinjama. Zbog svog blagotvornog dejstva, prema preporuci Svetske zdravstvene organizacije, pored ribe, ona spada među one vrste mesa koje bi trebalo što češće konzumirati. Ipak, ono na šta mnogi zaboravljaju jeste to da ovu najnemasniju vrstu mesa često nema smisla kupovati ako ćete je kasnije utapati u razne umake koji u sebi imaju previše kalorija. Pokoja kašičica ulja u piletini ne znači kraj sveta, ali svakako treba pripaziti na ono s čim je kombinujemo.

Piletina
foto: Shutterstock

1. Najbolje je koristiti sveže meso. Smrznuta piletina nije najsrećnije rešenje jer gubi na sočnosti tokom procesa zamrzavanja i kasnijeg otapanja. 2. Ako vam se čini da su neki delovi piletine tvrđi, poput kože na krilcima, malo ih posolite i ostavite da odstoje.

Piletina
foto: Shutterstock

3. Kad pripremate piletinu u tiganju, svakom komadu morate ostaviti dovoljno mesta da se dobro ispeče sa svake strane i ostane sočan. 4. Kad pile pečete u komadu, nemojte ga seći odmah, već ga ostavite da odstoji nekoliko minuta. Biće mnogo sočnije. 5. Kada pržite ili pečete pileće grudi, potrudite se da svuda budu jednake debljine da se ivice ne bi prepekle i ostale tvrde i suve. 6. Hrskavu koricu na piletini dobićete tako što ćete pile pre pečenja prosušiti papirnim ubrusom. U suprotnom, korica će biti gnjecava. 7. Celo pile biće sočnije ako u njegovu unutrašnjost stavite malo limuna, belog luka i začinskog bilja. 8. Meso u rerni treba peći oko 40 minuta do sat vremena na temperaturi od 200 stepeni. Ukoliko želite da bude još sočnije, pile prekrijte folijom za pečenje, a pred kraj je sklonite kako bi se kožica lepo zapekla.

Piletina
foto: Shutterstock

9. Da bi piletina bila mekanija i sočnija, stavite je da odstoji u marinadi od jogurta, kečapa i vegete. 10. Da bi se batak lakše ispekao, možete ga osloboditi kosti opsecanjem kože oko gornjeg zgloba, pa zasecanjem niz kost sve do drugog zgloba. Kad se tako otvori, odvojte meso od kosti, začinite ga i ispecite. 11. Prilikom pečenja pile treba povremeno prelivati sopstvenim sokom ili ga pre pečenja premazati maslacem ili svinjskom mašću. 12. Piletina se može premazivati i pivom, čime meso dobija slatkoću i hrskavost. 13. Da bi rolovano belo meso bilo sočnije, uvijte ga u tanko isečene režnjeve slanine. 14. Da bi krilca bila ukusnija, pre pečenja ih stavite u marinadu od vegete, belog luka, aleve paprike, piva i meda i ostavite ih da odstoje nekoliko sati pre pečenja. 15. Kombinacija limunovog soka i piletine je veoma ukusna, posebno ako meso prelijete mešavinom maslinovog ulja, majčine dušice, ruzmarina i sveže ceđenog soka od limuna.

supa, pileća supa, pileće nogice
foto: Shutterstock

16. Kuvanjem šije, nogica, džigerice i bubaca dobija se divna pileća supa, koja je idealna za lečenje prehlade i gripa.

Pratite Stil magazin na facebook:
https://www.facebook.com/Stil.kurir.rs