Ništa ne traje večno

I KUHINJSKI PRIBOR IMA ROK TRAJANJA: Neke predmete koje koristimo u kuhinji moramo izbaciti iz upotrebe, EVO ZAŠTO

Kuhinjski pribor ima svoj rok trajanja, evo kada je vreme da ga zamenite

Lifestyle
Autor:
I KUHINJSKI PRIBOR IMA ROK TRAJANJA: Neke predmete koje koristimo u kuhinji moramo izbaciti iz upotrebe, EVO ZAŠTO
Kuhinja, Foto: Jozef Polc / Alamy / Alamy / Profimedia

Razmislite i odgovorite iskreno, kada ste poslednji put bacili staru varjaču i zamenili je novom i da li uopšte, s vremena na vreme, menjate kuhinjski pribor? Većina nas to veoma retko radi, osim ukoliko se odgovarajuća stvar ne polomi ili ne postane potpuno neupotrebljiva. Kuhinjski pribor, kao i većina stvari, ima svoj rok trajanja jer nakon određenog vremena postaje odlična podloga za bakterije i druge nečistoće. Evo kada bi ga trebalo zameniti novim.

kuhinja
foto: Shuterstock

Drveni kuhinjski pribor

Traje do pet godina ili kad na kutlačama, hvataljkama za salatu ili daskama primetite male pukotine, promenu boje ili osetite da je površina na delovima nepovratno omekšala. Ne zaboravite da je drvo porozni materijal koji upija mirise, vlagu, ali i sve bakterije. Zato drveni pribor obavezno perite odmah nakon korišćenja, nemojte ga predugo kvasiti među prljavim posuđem i ne sušite ga na vlažnom mestu.

kuhinjski pribor
foto: Shutterstock

Gumene ili silikonske lopatice

Rok trajanja im je do dve godine ili kad promene boju, dobiju pukotine i počnu da se kidaju. Lopatice imaju i jedan higijenski problem. Naime, uglavnom su napravljene od dva dela, drške i glave. Upravo je spoj između ta dva dela mesto u koje ulaze ostaci namirnica koje koristimo i ono se teško čisti. Kada primetite talog koji ne možete da uklonite, vreme je za nove lopatice.

Posude s neprianjajućom površinom

Preporuka je da se koriste do tri godine ili kad primetite duboke ogrebotine, kad površina počne da se ljušti i ulazi u hranu. Ako želite da produžite vek trajanja ovom posuđu, kod pospremanja ga obavezno pokrijte papirnim krpama pre nego što u njega stavite neku drugu posudu. Ako ste u mogućnosti, držite ga obešenog na zid ili neku drugu površinu.

daska za sečenje
foto: Shutterstock

Plastične daske za sečenje

Iako mislimo da mogu da traju duže, treba ih zameniti nakon godinu dana ili kad tragovi noža postanu toliko duboki da više ne možete iz njih da očistite ostatke hrane. Nemojte zaboraviti da vam za svaku vrstu namirnica treba posebna daska. Na onoj za ribu ili meso ne seckajte voće i povrće i obrnuto, kako eventualnim bakterijama iz mesa i ribe ne biste kontaminirali druge namirnice.

Mali kuhinjski nožići

Ako se stalno koriste, obično traju oko pet godina ili ih zamenite kad zarđaju, drška im se rasklima ili više ne možete da ih naoštrite. Oni su često u upotrebi, koristimo ih skoro svakodnevno i zbog toga se lako istroše, pogotovo oni s nazubljenom oštricom. Upravo zato ih posle određenog vremena, kad izgube svoju svrhu, treba zameniti novim.

Pratite Stil magazin na facebook:
https://www.facebook.com/Stil.kurir.rs