Tromb ili krvni ugrušak nastaje gomilanjem proteina u krvi, koje dovodi do zgrušavanja (koagulacije). Reč je o normalnom procesu bez koga ne bismo imali adekvatno zgrušavanje krvi i dolazilo bi do toga da iskrvarimo. Međutim, kada se ugrušak formira bez svoje primarne funkcije, može delimično ili potpuno da blokira protok krvi kroz krvni sud i tada dolazi do problema. Krvni ugrušak može da se formira u bilo kom delu krvotoka, ali je to ipak najčešće u venama. Kada nastane u arterijama, može da prouzrokuje srčani ili moždani udar.

Do duboke venske tromboze dolazi kada se tromb formira duboko u krvnim sudovima. Međutim, on može da se „otkine“ i krvotokom dođe do krvnih sudova pluća. Posledica može biti plućna embolija, potencijalno životno ugrožavajuće stanje. Takođe, krvi ugrušak može da se formira i nakon neke povrede, preloma ili istezanja mišića. Osim toga, često se javlja nakon oporavka od operacije.

profimedia.jpg
Foto: Profimedia

Kod kojih ljudi su veće šanse da dođe do formiranja tromba?

Rizik za to je veći ako provodimo duži vremenski period u sedenju, gojazni smo ili imamo povišen holesterol, dijabetes ili nam fizička aktivnost svedena na minimum

Kakvi simptomi mogu biti u zavisnosti od mesta gde se pojavio?

Tromb u srcu

Ukoliko osećate ubrzani puls, bol u grudima, nedostatak daha, kašalj ili imate krvavi ispljuvak, uz mučninu slabost, bol u grudima, hitno krenite lekaru – moguće je da imate krvni ugrušak u srcu.

Tromb u mozgu

Krvni ugrušak u mozgu izaziva glavobolju, konfuziju, zbunjenost, slabost. napade nalik epileptičnim, probleme sa govorom, često samo na jednoj strani tela.

 Tromb u nozi

Najčešće se ovo stanje naziva duboka venska tromboza (DVT), iako može biti u pitanju površna venska tromboza. Dakle, tromb u nozi obično nastaje unutar duboke vene na nozi. Tačnije, venska tromboza nastaje kada se tromb razvije u venama duboko u nozi, bilo zbog oštećenja ili povrede vene, ili usled sporog protoka krvi u njima.

Iako tromb u nozi nije sâm po sebi opasan po život, ovaj krvni ugrušak ima potencijal da se oslobodi i putuje kroz krvotok. Na primer, takav “putujući” krvni ugrušak (embolija) može se “zaglaviti” u krvnim sudovima pluća – stanje poznato kao plućna embolija.

shutterstock-2433456841.jpg
Foto: Shuterstock

Čak polovina pacijenata sa trombom u nozi doživljava simptome povremenih bolova u nogama i otoka koji mogu trajati mesecima do godinama Ostali znac su: skupljanje krvi, hronični otok nogu, povećan pritisak u venama, povećana pigmentacija ili promena boje kože, venski čirevi, poznati kao venski zastojni ulkusi.

Tromb u plućima

Plućna embolija ubrzava puls, izaziva bol u grudima, krvavi kašalj (kao i kod srčanog tromba) i nedostatak daha. Opasno je to što ponekad može da bude i bez specifičnih simptoma.

Tromb u bubrezima

Tromboza bubrežnih vena najčešće se javlja isključivo kod odraslih osoba. Obično je asimptomatska, ali simptomi mogu da budu krv u urinu i smanjena potreba za uriniranjem.

Tromb u stomaku

Ni formirani tromb u stomaku često da daje simptome. Međutim, ugrušak u stomaku ili čak i u jednjaku može da pukne i prouzrokuje krvarenje. Simptomi su jak bol, povraćanje krvi, crna stolica sa neprijatnim mirisom.