Ovo je najteža vrsta raka: Simptoma skoro da i nema, sve dok ne bude kasno! Obratite pažnju na ovo

Rak pankreasa je teško otkriti i zbog toga teško i izlečiti, pa nažalost samo 11% ljudi preživi ovu tešku bolest

Saveti stručnjaka
09:27h
Ovo je najteža vrsta raka: Simptoma skoro da i nema, sve dok ne bude kasno! Obratite pažnju na ovo
Foto: Shutterstock

Pankreas u našem telu vrši funkciju proizvodnje hormona i tečnosti koja pomaže telu da vari hranu. Rak pankreasa je teško otkriti jer simptomi nisu izraženi sve do metastaze.

Iako postoje neki uobičajeni znaci koji osobi pomažu da posumnja da je bolesna i da može ranije da potraži medicinsku pomoć, kao što su „ozbiljan umor, problemi sa ishranom, promene težine, promene u normalnom radu creva ili bešike, neobično krvarenje ili modrice, mučnina ili povraćanje, promene na koži i uporan kašalj ili bol,” kaže dr David Seitz i direktor Ascendant Detox, „rak pankreasa je drugačiji. Obično ga je teško dijagnostikovati jer se simptomi često ne pojavljuju sve dok rak ne uznapreduje ili metastazira”.

Pankreas
foto: Shutterstock

Rak pankreasa teško se otkriva

– Rak pankreasa veoma teško se otkriva, jer je to mali organ koji se nalazi duboko u stomaku i skriven je iza drugih organa. Nažalost, kada se pojave simptomi, kao što je nelagodnost u stomaku, rak je obično uznapredovao ili metastazirao. Za razliku od raka dojke, debelog creva i prostate, za rak pankreasa ne postoje jasne smernice za skrining – kaže dr Tang.

– Veoma je izazovno pregledati rak pankreasa, jer se simptomi javljaju kasno kada su tumori veliki. Ne postoji test krvi za skrining ili modalitet snimanja – kaže dr Afshin Safa, direktor radijacione onkologije u Leavey Cancer Center u Dignity Health Northridge Hospital. Ako lekar sumnja na rak pankreasa, tražiće da se urade:

  • analiza krvi
  • razna snimanja – ultrazvuk, CT skeniranje, MRI skeniranje ili ERCP (endoskopska retrogradna holangio-pankreatografija)da bi se videle abnormalne izrasline
  • biopsija – za biopsiju, lekar uzima mali uzorak tkiva iz pankreasa.

Zatim će drugi lekar pogledati uzorak pod mikroskopom kako bi proverio da li postoje ćelije raka. Da bi izvršio biopsiju, lekar će koristiti CT skeniranje ili ultrazvuk kako bi tačno odredio lokaciju mase, zatim ubaciti iglu u masu i uzeti uzorak tkiva. Biopsija može da se uradi i korišćenjem ERCP ili druge vrste endoskopske procedure koja se zove endoskopski ultrazvuk (EUS).

Pankreas, Insulinska rezistencija
foto: Shutterstock

Znaci koji ukazuju na postojanje raka pankreasa

U Mayo Clinic kažu da je bol značajan pokazatelj raka pankreasa: „Tumor koji raste može da pritiska nerve u stomaku, uzrokujući bol koji može da postane jak. Lekovi protiv bolova mogu delimično da pomognu. Tretmani, kao što su zračenje i hemoterapija, mogu da pomognu u usporavanju rasta tumora i donekle ublaže bol.”

– Uobičajeni znaci raka pankreasa uključuju bol u stomaku, žutilo kože i očiju (žutica ili ikterus sklere), nenamerni gubitak težine, dijareju, mučninu i tamni urin – kaže dr Tang.

– Simptomi raka pankreasa uključuju

  • bol koji se širi od predela stomaka do leđa. Bol može doći i nestati, a može da se pogorša nakon jela.
  • Gubitak težine – pacienti možda neće osećati glad ili će se osećati siti nakon vrlo malog obroka.
  • Dijareja – može da izgleda masno ili se teško ispira u WC šolji.
  • Žutilo kože (žutica) – i koža i beonjače mogu da požute – objašnjava Dr Safa.

Lečenje raka pankreasa i procenat preživljavanja

– Lečenje lokalnog karcinoma pankreasa uključuje operaciju, zračenje i/ili sistemsku hemoterapiju. Ukupna stopa preživljavanja od 5 godina od raka pankreasa je, nažalost, samo 11 odsto. Iako je procenat nizak, rano otkrivanje je ključ i ako se otkrije dovoljno rano, operacija može da ukloni rak što je jedini vid izlečenja – kaže dr Tang.

(Eklinika/ S.ST.M)

Pratite Stil magazin na facebook:
https://www.facebook.com/Stil.kurir.rs