Nema sumnje da povrće spada u najbolju hranu za ljudski organizam, jer je puno ključnih vitamina i minerala. Ali, te korisne materije, a naročito vitamini, često su veoma osetljivi i ako načinimo pogrešne korake, možemo značajno da umanjimo njihovu količinu u namirnicama, ili da ih čak potpuno "ubijemo".
"Od trenutka kada se povrće ubere, "nutritivni sat" počinje da otkucava. Što duže stoji, više vitamina gubi", kaže licencirani dijetetičar i nutricionista Dejna Anđelo Vajt za FoodNetwork.
Zbog toga je važno da za prirpemu hrane koristimo što svežnije povrće, kao i da ga pravilno skladištimo kod kuće. Hladnoća znatno usporava opadanje nivoa vitamina, pa je frižider najbolji izbor, a savet je i da sve povrće u frižideru držite u kesama ili kutijama koje ne propuštaju vazduh.
Izbegavajte da povrće sečete ili ljuštite pre skladištenja, jer celi proizvodi duže zadržavaju vitamine u odnosu na one iseckane.
Posebno pazite na način pripreme
Kuvanje povrća takođe može da umanji sadržaj vitamina rastvorljivih u vodi, kao što su folna kiselina, vitamin B1, B6 i C, naročito kada je u pitanju hrana koja se kuva duže od dva sata. Vitamin A, riboflavin i nijacin su izdržljiviji, dok kuvanje neće mnogo uticati na vlakna i minerale.
Vajt kao najbolju opciju preporučuje kratko kuvanje, koje će sačuvati najviše vitamina, a savetuje i da obratite pažnju na sledeće:
- Zadržite ljusku kad god je to moguće
- Izbegavajte podgrevanje, kuvajte količinu dovoljnu za jedan obrok ili dan
- Koristite što manje tečnosti pri kuvanju
- Radije odaberite kuvanje na pari
- Kada kuvate povrće u vodi, sačuvajte tu vodu i iskoristite za supu
- Ako imate mogućnosti, koristite aparat za pripremu hrane na vrelom vazduhu
- Ako seckate povrće, secite ga na veće komade
(Prevod: Stil.kurir.rs
Izvor: Food Network / Dejna Anđelo Vajt, licencirani dijetetičar i nutricionista)