Tokom života, grudi, kao i ostatak tela se konstantno menjaju, a na to najviše utiču menstruacija, trudnoća i menopauza.
Menstruacija
Hormoni utiču na veličinu i teksturu grudi, a te promene su najuočljivije neposredno pre menstruacije. Tada rastu nivoi estrogena i progesterona koji izazivaju bol i pojačanu osetljivost. Tokom menstruacije menja se i tekstura grudi, pa se veliki broj žena žali na kvržice. Dobroćudne kvržice su posledica povećanja mlečnih žlezda koje se pripremaju za moguću trudnoću, piše Johns Hopkins Medicine.
Osim menstruacije, na grudi utiču i promene u telesnoj težini. Gojenje i naglo mršavljenje ostavlja tragove na grudima, naročito na koži koja prvo puca, pa nastaju strije. Koža se zbog toga rasteže, pa grudi deluju kao da su "obešene". To je često u trudnoći, kada se grudi pripremaju za proizvodnju mleka. Tokom trudnoće bradavice mogu da se povećaju i da potamne.
Tokom menopauze smanjuje se proizvodnja estrogena, a tkivo u grudima nadomeštaju masti koje su nežnije teksture. Upravo zbog toga, grudi ne deluju toliko čvrsto kao u 20-im godinama. Takođe, manjak estrogena je kriv za isušivanje tkiva i manjak elastičnosti. Zbog toga grudi gube oblik koji su imale i opuštaju se.