Bez zdrave jetre nema ni dobrog zdravlja, slažu se svi lekari. Kako bismo očuvali oragnizam neophodno je da vodimo računa o ovom, vrlo važnom organu.
Svakodnevnim navikama nesvesno uništavamo jetru. Ukoliko unosite previše šećera, alkohola ili ste nabacili nekoliko kilograma, sve to povećava rizik od oboljenja jetre. Ako niste sigurni da li vam je ovaj organ u dobrom stanju, obratite pažnju na ovaj simptom.
Prema rečima stručnjaka, ako noću osećate svrab, što pre proverite jetru. Svrab je povezan sa oboljenjem jetre, a ima tendenciju da se pogorša kasno uveče i tokom noći.
Prema rečima dr Vendi Holand, jedan od zadataka jetre je razlaganje i izlučivanje supstanci koje vašem telu nisu potrebne i to putem žuči.
"Ako to ne uspe, iz bilo kog razloga, sledeći organ koji će pokušati da se oslobodi žučnih soli jeste koža. Tako se javlja svrab", objašnjava Holand.
Kako da prepoznate da je baš u jetri problem? Svrab povezan sa oboljenjem jetre ne izaziva osip i najčešće se javlja na dlanovima i tabanima.
"Svrab povezan sa oboljenjem jetre uglavnom pogađa udove, posebno dlanove i tabane“, objašnjava doktorka Lin Poston. "Obično se pogoršava noću i usled vrućine, tokom menstrualnog ciklusa, ako uzimate hormonsku terapiju, trudni ste ili vam je koža u kontaktu sa vunom."
Ostali simptomi koju ukazuju da je jetra ugrožena mogu biti i:
- Bol u stomaku
- Povraćanje
- Žuta koža
- Umor
- Problemi sa mišićima