Tišina se pokazala kao idealna za celokupno zdravlje jer efikasno smanjuje nivo kortizola, ima terapeutski efekat na fizičko i mentalno zdravlje i omogućava nam da se odmorimo od neprekidne buke svakodnevnog života.

Ovi trenuci smirenosti nam omogućavaju da čujemo sopstvene misli i emocije, bez spoljašnje buke i ometanja. Osim toga, u vremenu kada smo sami, lakše se možemo fokusirati na donošenje promišljenih odluka i koncentrisati se na stvari koje su nam važne.

shutterstock-2287519107.jpg
Foto: Shutterstock

1. Tišina ima opuštajući efekat

Moćno sredstvo za smanjenje stresa. Kada ćutimo, sistem reagovanja organizma na stres se opušta, što dodatno utiče na fizičko zdravlje.

Visok nivo hormona stresa povezan je sa brojnim zdravstvenim problemima, uključujući kardiovaskularne bolesti, oslabljenu imunološku funkciju i metaboličke probleme.

Tokom tišine, oslobađanje hormona stresa kortizola je smanjeno, a to dovodi do mirnijeg i opuštenijeg stanja uma.

2. Otkriva skrivene talente

Vreme provedeno u tišini je savršena osnova za otkrivanje kreativnosti. To stvara mentalni prostor za nastanak novih ideja i inspiracije.

Mnogi kreativni pojedinci, od pisaca do umetnika, prihvatili su tišinu kao vredan izvor inovacija. Kada naš um ima prostora da diše, u tom trenutku otvaraju se vrata skrivenom, kreativnom potencijalu.

shutterstock-1887397027.jpg
Foto: Shutterstock

3. Poboljšava veštine komunikacije

Provodeći vreme u tišini, postajemo svesniji svojih reči koje inače izgovaramo u komunikaciji. Osim toga, tišina nas uči da budemo bolji slušaoci, što u velikoj meri doprinosi ličnim i profesionalnim odnosima. Kvalitetna komunikacija podstiče bolje razumevanje i empatiju.

4. Doprinosi emocionalnom zdravlju

Tišina nam omogućava da čujemo i osetimo sopstvene emocije. U tim trenucima možemo biti prisutniji u procesuiranju sopstvenih osećanja, donositi zdrave odluke i biti otporniji u suočavanju sa životnim izazovima.

muskarac-pise-thinkstock.jpg
Foto: Thinkstock

5. Doprinosi kvalitetnijem snu

Praksa redovne tišine takođe može pozitivno uticati na kvalitet sna. Osim što pomaže u smirivanju uma, doprinosi boljem opštem zdravlju i blagostanju. Zdrav san je prirodni lek za mnoge bolesti.

6. Snižava krvni pritisak

Tišina podstiče opuštanje, što zauzvrat može doprineti smanjenju pritiska. Hronični visok krvni pritisak je osnova za nastanak srčanih oboljenja i srčanog udara. Dakle, sve što doprinosi očuvanju zdravlja kroz smanjenje pritiska je dobar metod.

shutterstock-160939187.jpg
Foto: Shutterstock

7. Efikasno utiče na imuni sistem

Smanjen stres i bolji san, koji su povezani sa tišinom, mogu ojačati imuni sistem. Ovako moćan mehanizam je prva linija odbrane tela od bolesti.

8. Stvara otpor

Tišina može podstaći otpornost i sposobnost da se vratite od životnih prepreka i izazova. Negujući unutrašnju snagu i mir kroz redovnu tišinu, bolje smo spremni da se nosimo sa složenim zadacima i problemima.

Da biste usvojili tišinu kao svakodnevnu praksu, svaki dan odvojite određeno vreme, na primer rano ujutru ili pre spavanja. Napravite miran, udoban prostor gde vas niko neće ometati.

Ovo vreme možete iskoristiti za meditaciju, duboko disanje, svesnost ili jednostavno sedenje u tišini dok pustite svojim mislima da teku, bez osuđivanja, prenosi N1.rs

02:34
UTICAJ VREMENA NA ZDRAVLJE Izvor: Kurir TV
02:34
UTICAJ VREMENA NA ZDRAVLJE Izvor: Kurir TV

Jedan sat odmora i mira u tišini značajno doprinosi kvalitetu života i zdravlja.

Jedan sat odmora i mira u tišini značajno doprinosi kvalitetu života i zdravlja.