Biografija

DOKAZ DA PAMET I LEPOTA IDU ZAJEDNO: Životna priča Amal Kluni!

Amal Kluni ovih dana proslavlja svoj 44. rođendan

Galerije
Autor:
1 / 9 Foto: Profimedia

Oni koji privatno znaju Amal Kluni kažu da je reč o ženi neverovatnog intelekta i elegancije. Za svoje je znanje osvojila "Shrigley Award" na Univerzitetu Oksford i "Jack Katz Memorial Award" na Njujorškom pravnom fakultetu, na kojem se i obrazovala. Ujedno je 2013. odabrana za najzgodniju pravnicu u Londonu. Libanska lepotica, koju su mediji jedno vreme nazivali dvojnicom glumice En Hetavej, znatno se razlikuje od dosadašnjih Klunijevih devojaka, koje su uglavnom bile supermodeli i glumice.

Njena karijera je spoj humanitarnog prava i međunarodne politike, a za 44-godišnjakinju Amal, ima impresivnu biografiju. Radila je u nekoliko UN-ovih komisija, predavala na nekoliko Univerziteta, kao što su "The Hague Academy" i "The New School in New York". Tečno govori engleski, francuski i arapski, a napisala je i knjigu "The Special Tribunal of Lebanon". U karijeri je zastupala brojna poznata imena, a impresivna lista klijenata uključuje i bivšu ukrajinsku premijerku Juliju Timošenko kao i osnivača VikiLiksa Džulijana Asanža. Danas je posvećena majka i supruga i jedna od retkih žena koja se može pohvaliti činjenicom da je do 40. godine ostvarila mnogo više nego što bi većina celog svog života.

Amal Alamudin rođena je 3. februaru 1978. u Bejrutu, glavnom gradu Libana. Dolazi iz uticajne libanonske porodice intelektualaca. Njen deda je bio ministar u vladi, a otac Ramzi Alamudin, poreklom iz gradića Bakline, predgrađa Bejruta, pre penzije radio je kao profesor poslovnih studija na Univerzitetu "American University of Beirut". Ujedno je autor velikog broja stručne literature. Majka Baria Miknas imala je uspešnu novinarsku karijeru, radila je u uticajnim srednjoistočnim novinama i televizijskim emisijama. Danas je zaposlena kao dopisnica i urednica u novinama "Al-Hayat", za koje je intervjuisala brojne regionalne čelnike. Baria je takođe bila velika lepotica kada je bila mlađa, zvali su je libanonskom Liz Tejlor. Ali kada je 1982. te prostore zahvatio rat, porodica je bila prisiljena da pobegne. Amal je imala samo dve godine kada su se njeni roditelji sa njom, mlađom sestrom Talijom i braćom Samerom i Ziadom doselili u Englesku. Smestili su se u Bukinghamšajeru, gde su ih dočekali raširenih ruku. Upravo je to jedan od razloga zašto uspešna brineta razume probleme današnjih izbeglica.

Kada su se ona i Džordž sreli sa sirijskim izbeglicama u Berlinu, rekla im je: “Moja porodica je takođe pobegla od rata i imali smo sreću što nas je 1982.godine, kada je nasilje doživelo vrhunac, prihvatila jedna evropska zemlja”.

U Engleskoj je završila osnovnu i srednju školu, a studije prava na Univerzitetu "St. Hugh’s Collegeu" u Oksfordu. Školovanje je nastavila, a titulu magistra prava stekla je na "NYU" u Njujorku. Nakon diplome kratko je radila za Soniju Sotomajor, sudiju američkog Vrhovnog suda. Kada se 2010. vratila u Englesku, počela je pripravnički staž u londonskoj kancelariji "Doughty Street Chambers", gde su je kasnije i zaposlili. S vremenom je postala jedna od najpoznatijih pravnica za ljudska prava. Osim Timošenko i Asanža, Amal je zastupala i Jermeniju u nastojanjima da se dokaže genocid nad njenim stanovnicima iz jazidske žene, versku manjinu Srednjeg istoka nad kojom je "ISIS" počinio genocid. Jednom je prilikom priznala da bi, ako bi sirijski predsednik Bašar al-Asad ikada bio procesuiran za ratne zločine, rado radila na tom slučaju.

Džordž Kluni i Amal upoznali su se u Italiji, tačnije u njegovoj vili na jezeru Komo. Ona je u julu 2013. prolazila tuda na putu za Kan sa zajedničkom prijateljicom. Čim ju je upoznao, Džordž je pao na njen šarm.

- Pomislio sam da je prekrasna, zabavna i jako pametna. Ne znam da li je i ona pomislila isto za mene. Verovatno je mislila da sam star. Onda mi je poslala neke fotografije koje je snimila kada je bila ovde, počeli smo da se dopisujemo i-mejlom i razgovaramo. Nakon nekog vremena postalo je jasno da je to među nama preraslo u nešto više od prijateljstva - rekao je Džordž koji je u oktobru 2013. pozvao Amal da ga poseti u londonskom studiju "Abbey Road", gde je nadgledao snimanje filma na kojem je radio. - Bio je to odličan prvi sastanak. Zatim smo otišli na večeru. Rekla mi je: “Idemo u ovaj restoran”. Bio je neverovatno šik. Čim smo izišli, pred vratima se stvorilo 50 paparaca. Ali ona se odlično snašla. Kako sam bio u Londonu, stvari su brzo eskalirale - kaže Kluni, koji je u britanskoj prestolnici ostao sledećih šest nedelja.

- Zatim smo zajedno proveli Božić u Kabo San Lukasu, posle čega smo otišli na safari u Keniju. Amal obožava žirafe, to su joj najdraže životinje - ispričao je. U februaru 2014. Kluni je počeo da planira prosidbu. Kao i svaki uspešan reditelj, isplanirao je sve do detalja, čak i muziku koja će svirati u pozadini. Kupio je prsten i toliko uspešno krio sve da Amal nije ništa posumnjala. - Bila je u Engleskoj i taman je trebala da krene u Los Anđeles kada je s roditeljima imala ozbiljan razgovor. Pitali su je koje su moje namere.

Odgovorila im je da se opuste, da smo zajedno tek šest meseci. A onda se pojavila kod mene - kaže Džordž koji ju je zaprosio 28. aprila 2014. u svom domu. Napravio im je večeru. - Ja sam kuvar u porodici. Nisam napravio ništa impresivno, neku testeninu. Nakon večere, uz šampanjac, rekao sam joj da ode do fioke po upaljač kojim ćemo zapaliti sveće. Otvorila je i izvukla prsten. Ja sam napravio sve ostalo, kleknuo i sve što se tada radi. Imao sam plejlistu s pesmama pokojne tetke, pevačice Rouzmeri Kluni, čekao sam da počne "Why Shouldn’t I?". Počela je da svira, a ona je zurila u prsten i govorila: “Oh, bože”. Klečao sam 20 minuta i čekao da kaže “da”, bila je jako šokirana. Rekla je “da” tek kada je ‘Goody, Goody’ počela da svira, a ta baš i nije romantična - našalio se i priznao da nije sumnjao u njen odgovor.

- Jedino čega sam se pribojavao bilo je da li će misliti da je to prerano. Ali nisam sumnjao u to da smo mi taj par i da smo odličan tim. A bili smo tim od početka. Odmah smo osetili da smo srećni i ta sreća traje do danas. Jedino mi je žao što sam imao 50 i nešto godina kada se to dogodilo, jer bih inače mogao mnogo više vremena da provedem sa njom - objasnio je. Bračne zavete razmenili su u septembru 2014. u Veneciji okruženi sa stotinjak bliskih prijatelja i članova porodice.

- Nikome nismo rekli da ćemo to uraditi, ali s vremenom su shvatili. Do Venecije smo iznajmili autobus, zatim smo seli u brod i videli gomilu ljudi i paparaca kako stoje i čekaju. Sedeli smo u brodu i ja sam rekao: “Znaš šta, zašto se skrivamo? Ne bismo trebali da se stidimo ovoga”. I tako smo ustali i mahali ljudima - ispričao je slavni oskarovac koji je sa svojom nevestom u Veneciju stigao dan pre ceremonije i odmah su počeli da slave. Svečana svadbena ceremonija počela je u 20 časova u luksuznom Aman Kanal Grand Hotelu. Za taj posebni dan Amal je odabrala klasičnu belu venčanicu od čipke dizajnerke Sare Barton za kuću Aleksander Mekvin koja je otkrivala njena ramena i širila se od struka naniže, a raspuštenu kosu ukrasila je velom.

Džordž se pak odlučio za klasično crno odelo i leptir-mašnu s potpisom Armanija. Par je ispod luka napravljenog od uvezenih belih ruža, do kojeg je Džordž došao držeći pod ruku majku Ninu, razmenio bračne zavete koje su sami napisali. U tim intimnim trenucima uz njih su bile i neke od najvećih holivudskih zvezda, poput Met Dejmona, Emili Blant i Bila Mareja, glavne urednice američkog Voga Ane Vintur, frontmena grupe "U2" Bona Voksa kao i bivše manekenke Sindi Kraford, čijem je suprugu Randeu Gerberu bila poverena uloga venčanog kuma.

- Sve vreme dok je izgovarao zavete, Kluni je držao Amalinu ruku - otkrio je tada anonimni izvor i dodao da je venčanje koje je vodio bivši rimski gradonačelnik Volter Veltroni trajalo osamnaest minuta.

Nastavak njihove bajke svi dobro znamo. Amal je ubrzo rodila blizance, a bračna idila traje do danas.

Pratite Stil magazin na facebook:
https://www.facebook.com/Stil.kurir.rs