Raskošna vila Esme Redežpove sad ruina, nasred sobe šok prizor - krst pokojnog muža: Zbog njenog testamenta nastao haos

Kuća Esme Redžepove nekada je bila najlepša u Skoplju, a danas je napuštena građevina koja budi tugu...

Celebrities
12:55h
Raskošna vila Esme Redežpove sad ruina, nasred sobe šok prizor - krst pokojnog muža: Zbog njenog testamenta nastao haos
Foto: preentscreen/Youtube

Legendarna Esma Redžepova imala je glas koji je budio u ljudima i najskrivenije emocije. Pevajući iz srca, znala je atmosferu začas da dovede do usijanja, ali i da rasplače sve prisutne u publica. Kraljica romske muzike i neverovatna dama nosila je u sebi posebnu energiju, a prepoznatljivim osmehom rušila je sve tabue. Iza sebe je ostavila ogroman broj vanvremenskih hitova i humanitarnih dela. Majka je koja je imala najviše dece na Balkanu i time se ponosila.

Njen umetnički opus ubraja 20 albuma, više od 100 singlova, 6 filmova, preko 15.000 koncerata od čega preko 2.000 nastupa od kojih su svi prihodi išli u humanitarne svrhe.

Možda i Esmina lična karta, kada je muzička karijera u pitanju, bila je pesma "Čaje šukarije", koja ne samo da odoleva zubu vremena, već je sve popularnija i popularnija. Iako su mnogi pomislili da je reč o tradicionalnoj narodnoj pesmu - nije tačno! Autor je upravo Esma Redžepova, a objavila ju je na singl ploči 1961. godine. Ispevana na romskom jeziku, dočarava romsku tradiciju, ukazujući i na vezu sa hindu jezikom, jer oba vuku korene iz sanskrita. Preokupacija Indijom, poreklom i tradicijom ovu vrsnu umetnicu prate kroz celo njeno stvaralaštvo.

Esma Redžepova
foto: Kurir / Dragana Udovičić

Preminula je 11. decembra 2016. u 73. godini posle kraće i teške bolesti. Iza sebe je ostavila 47 sinova i jednu ćerku, koje je usvojila.

Kako danas izgleda njena vila, nekada velelepno zdanje?

Ekipa "Kurira" krajem oktobra posetila je rodno Esmino mesto i obišla njenu kuću, a prizori slamaju srce.

Sve što se nalazilo vredno u vili od 750 kvadrata je pokradeno, čak i imanje koje se prostire na 1.300 kvadrata je totalno obraslo u korovu.

- Lusteri sa plafona su iščupani, ne postoje prozori, ne postoje vrata... Kuća se bukvalno raspada. To je trebalo da bude muzej. Čak je i grob u lošem stanju - rekla je urednica portala Večer.mk.

Raskošna vila sada je samo jedna zapuštena građevina na kojoj su prozori ili polupani ili izvaljeni, fasada propala, betonske staze popucale, ispred ulaza pobacane fotelje i kreveti, polupani fenjeri, a unutrašnjost izgleda još tužnije.

Stari nameštaj, takođe, razbacan, a sećanja bude slike koje i dalje stoje okačene na istom mestu. Međutim, mnoge fotografje i priznanja legendarne pevačice mogu da se nađu i po podu, zgužvana. Ono što je posebno iznenadilo fotoreportere "Kurir" jeste ogroman krst Esminog pokojnog muža Steve Teodosievakog nasred sobe. Mogu se naći i brojna drugi papiri, poneka posebana haljina, ali i ogromna količina đubreta...

1 / 6 Foto: Kurir

Unutrašnja vrata su poskidana, spoljašnja vrata su zaključana, te se u ovu napuštenu kuću može ući isključivo kroz prozor.

Razlog zbog kojeg je kuća u ovakvom stanu jeste spor koji postoji između republike Severne Makedonije i Esminih mnogobrojnih naslednika. Pokojna pevačica je testamentom kuću ostavila državi, ali Esmina deca koju je usvojila i ostali rođaci žele nekretninu za sebe.

Šta je pisalo u testamentu?

Esmin testament otvoren godinu dana nakon njene smrti u Skoplju kada je otkriveno kome je pripala celokupna njena imovina.

Esma Redžepova
foto: Printscreen Youtube / IGChalga

- Godinama je govorila da želi da ostavi svoj dom kulturi i humanosti i to obećanje je uspunila. Večeras je otvoren testament Esme Redžepove Teodosijevske, u kojem jednostavno i jasno stoji da sav svoj imetak ostavlja državi. Tako je ispunila svoje obećanje. Esma je mnogo volela Makedoniju i Makedonija je volela Esmu. Kad god je putovala po svetu u svakoj izjavi i intervjuu je spominjala Makedoniju. U srcu je nosila makedonsku pesmu, dušu i misao. Stalno je govorila da je ponosna na svoju Makedoniju. Zato je sav svoj imetak ostavila Makedoniji - rekla je tada Zorana Kostovska, najbliža saradnica Esme Redžepove, za radio "Slobodna Makedonija" i a potom se osvrnula i na Esmine reči:

- Pevačice je rekla: "Novac sam zaradila od koncerata. Ljudi su kupovali ulaznice, a ja ću se ovako odužiti svom narodu. To je bila njena poruka - zaključila je.

Esma Redžepova
foto: Kurir / Dragana Udovičić

Druga strana priče

Jedan od brojne dece koje je Esma odgajala Simeon Atanasov već godinama živi i radi u inostranstvu.

- Nakon Esmine smrti, pre 7 godina, ona je ostavila dva testamenta u kojima lepo piše sve, da svu njenu imovinu poklanja državi, ministarstvu za kulturu i da to treba da bude muzej u kojem će se skupljati svi koji mogu da vide šta je sve urađeno za sve ove godine. Autorska prava su namenjena meni, a njeni rođaci, tačnije unuci od sestre i brata se bune i ta dva testamenta osporavaju - objašnjavao je Simeon prošle godine i dodao:

- Ovim putem želim da kažem celoj javnosti da se suzdrže svih komentara u kojima okrivljuju nas, kao decu, da mi nismo napravili ništa za Esmu, za njen grob... To nije tačno i ja moram da kažem da svi mi, koji smo bili u toj školi, smo strašno povređeni što se ovo dešava od strane ministarstva kulture. Ja se nadam da će jednog dana da će muzej da se otvori, da možemo tamo da imamo našu školu, pre svega, da možemo da prenesmo svo ovo naše znanje koje smo stekli i koje smo naučili od Esme i Steve Teodosijevskog. Iako nije bila naša biološka majka, pružila nam je. Kad god smo išli u školu pravila nam je sendviče ili neko voće. Uvek je brinula da imamo nešto da se pojede - rekao je Simeon.

A po pitanju kuće ili muzeja do danas se ništa nije promenilo, niti ima izgleda da se sudski sporovi ubrzo okončaju.

Milan Vasić o Cakani:

Pratite Stil magazin na facebook:
https://www.facebook.com/Stil.kurir.rs