Za bolji život

Hrana za dijabetes tip 2: Ovim namirnicama možete da regulišete šećernu bolest!

Ako je hrana izazvala dijebetes, onda mora da postoji i hrana za dijabetes koja pomaže. Ishrana je jedan od najvažnijih koraka kako da zdravi umanje rizik od ove bolesti, ali i da oboleli regulišu nivo šećera u krvi

Medicina
20:44h Autor:
Hrana za dijabetes tip 2: Ovim namirnicama možete da regulišete šećernu bolest!
Foto: Shutterstock

Koje su nabolje namirnice za prevenciju dijabetesa? Šta sadrži hrana za dijabetes i šta nam tačno pomaže iz njih? Dijabetes tip 2 se smatra bolešću koja je povezana sa nepravilnom ishranom i nezdravim načinom života. Dijabetes tip 2 predstavlja sindrom sloma metabolizma šećera. Ako je hrana izazvala dijebetes, onda mora da postoji i hrana za dijabetes koja pomaže. Ishrana je jedan od najvažnijih koraka kako da zdravi umanje rizik od ove bolesti, ali i da oboleli regulišu nivo šećera u krvi.

Postoje dva načina kako da kontrolišete dijabetes tip 2?

1. Keto dijeta ili LCHF dijeta – ishrana bogata mastima i proteinima a bez ugljenih hidrata u unosu hrane može da dovede do povlačenja dijabetesa u roku od 3-6 meseci. Tu se striktno zahteva da se ne unose ugljeni hidrati.

2. Medicinska dijeta bazirana na raznovrsnoj ishrani kojom se kontroliše nivo šećera u krvi. Mi ćemo predstaviti namirnice iz medicinske dijete koju preporučuju lekari. Preporučuje se duga dijeta, sa maksimalnim unosom 1000 kalorija dnevno.

Hrana za dijabetes

Hrana za dijabetes koja se nalazi na specijalnim jelovnicima za prevenciju dijabetesa, bogata je složenim ugljenim hidratima, vlaknima i zdravim masnoćama. Sledeće namirnice mogu da pomognu da se spreči razvoj dijabetesa:

Jabuke sadrže mnoge vitamine i nutrijente koji deluju antidijabetski. Bogate su biljnim pigmentom kvercetinom koji pomaže pankreasu da efikasnije luči insulin i sprečava rezistenciju na insulin. Jabuka je bogata i antioksidansima i biljnim vlaknima koja prirodno usporavaju varenje šećera.

Čarobna formula za doručak: Skinite višak kilograma bez problema!

foto: Shutterstock

Jogurt/kefir – Čaša jogurta svakog dana može da smanji rizik od dijabetesa za 18%. Grčki jogurt, bogat proteinima, nas čini sitim i sprečava nagle skokove šećera. Treba koristiti kefir, jer je bogatiji probioticima od tzv. probiotskih jogurta.

Spas za dobro varenje: Uz pomoć ove 4 namirnice, rešićete problem nadutosti!

foto: Shutterstock

Omega 3 masne kiseline, koje se nalaze u lososu i sardini mogu poboljšati osetljivost na insulin. Zato treba pojesti barem jednu porciju nedeljno.

Iznenadićete se: Nutricionista otkriva koliko obroka dnevno treba da jedete za savršenu liniju!

foto: Profimedia

Zeleno lisnato povrće (kelj, blitva, špargla) niskokalorično je i bogato vlaknima i antioksidansima koji smanjuju upalu i mogu da uravnoteže nivo šećera u krvi. Osobe koje konzumiraju svakog dana šolju i po spanaća smanjuju rizik od razvoja dijabetesa za 14%.

Ko bi rekao: Naučnici tvrde da je ovo glavni krivac za gojaznost žena!

foto: Profimedia

Mahunarkevegetarijanci ili vegani manje rizikuju da dobiju dijabetes u odnosu na osobe koje jedu meso. Osnovni izvor proteina, za njih su mahunarke (sočivo, pasulj) koje su niskokalorične, sadrže malo masti, imaju nizak glikemijski indeks i obilje biljnih vlakana, tako da se dugo vare, usled čega šećer u krvi ne raste brzo.

Najlekovitije voće na svetu: Zašto ove jeseni ne treba da preskačete nar!

foto: Shutterstock

Čia semenke – bogate su proteinima i biljnim vlaknima, kao i omega 3 masnim kiselinama koje su zdrave za kardiovaskularni sistem. Dobar su dodatak ishrani za one koji imaju problema sa nivoom šećera u krvi, što je povezano i sa većim rizikom od kardiovaskularnih oboljenja.

Dijeta 16:8: Bez preteranih odricanja uživajte u hrani u gubite kilograme!

foto: Shutterstock

Bobičavo voće – jagode, maline, kupine i borovnice su niskokalorične, sadrže malo šećera i imaju nizak glikemijski indeks, što pomaže održavanju stabilnog nivoa šećera u krvi. Jagode pomažu u aktiviranju proteina u organizmu koji smanjuje loš holesterol i krvne lipide, koji doprinose razvoju dijabetesa.

Rajsko voće koje daje snagu: Smokve su pune vitamina i minerala i čuvaju srce!

foto: Profimedia

Kafa – neka istraživanja pokazuju da su osobe koje su pile više od šolje i po kafe dnevno tokom 10 godina imale 54% manje šanse da dobiju dijabetes u poređenju sa onima koji ne piju kafu. Naravno, treba da pijete crnu kafu bez šećera (ili zaslađenu nekim prirodnim niskoglikemičnim zaslađivačem kao što je stevija).

Gojite se i žudite za hranom - fali vam dopamin: Ovako se hranite 2 meseca i konačno dovedite telo u red!

foto: Shutterstock

Crveno vino sadrži resveratrol, koji pomaže funkcije šećera u krvi regulišući insulin. Poznat je francuski paradoks da francuzi jedu najviše sira a imaju najmanje srčanih oboljenja. Ali vino nije idealna hrana za dijabetes jer je alkohol u vinu kaloričan i razlaže se kao šećer, pa vino izbegavajte.

Malo kalorija, mnogo vitamina C, a toliko ukusan: Evo zašto ove jeseni treba da jedete kestenje!

foto: Shutterstock

Bundevino seme – posebna vlakna poznata kao lignani, kao i magnezijum, pomažu organizmu da efikasnije koristi insulin. Bogat je i globulinom, proteinom koji pomaže da se snizi nivo šećera u krvi. Odličan je izvor proteina i vlakana, tako da se sporo vare i daju osećaj sitosti, što sve doprinosi održavanju stabilnog nivoa šećera u krvi.

Poboljšajte zdravlje prirodnim putem: Biljke i začini protiv visokog pritiska!

foto: Shutterstock

Integralne žitarice – osobe koje konzumiraju 3 do 5 porcija integralnih žitarica dnevno (ovsena kaša, integralni hleb) imaju 26% manji rizik da dobiju dijabetes. Ako ste pak dobili dijabetes, možda nećete moći da jedete mnogo žitarica jer one podižu insulin u krvi. Žitarice nisu idealna hrana za dijabetes ali postoje izuzeci. Posebno su preporučljivi integralni Basmati pirinač, koji ima relativno nizak glikemijski indeks a bogat je vlaknima i magnezijumom, i integralni ražani hleb, zato što raž sadrži supstance koje pomažu regulaciji nivoa šećera u krvi. Redovno konzumiranje ražanog hleba i proizvoda od ražanog brašna, mogu uticati na bolji insulinski odgovor, odnosno utiču na sporiju resorpciju glukoze u gastrointestinalnom traktu.

Podmlađuju i usporavaju proces starenja: Ove namirnice će vam produžiti život!

foto: Shutterstock

Sirće sadrži sirćetnu kiselinu koja može da snizi nivo šećera u krvi i nivo insulina nakon obroka koji se sastoji od ugljenih hidrata. Ona to postiže usporavajući aktivnost enzima u crevima koji razlažu šećere, tako da oni sporije i mnogo postupnije dospevaju u krv. Bolje je domaće jabukovo sirće od divlje jabuke, zato što je ono bogato i kalijumom i nekim drugim materijama korisnim za oganizam.

Stručnjaci 9 godina istraživali i otkrili: Zašto su punomasni mlečni proizvodi zdraviji od niskomasnih?

foto: Shutterstock

Cimet snižava nivo glukoze u krvi, nivo triglicerida i lošeg holesterola, a istovremeno poboljšava osetljivost na insulin.

Zdravi kao dren: Uz pomoć ovog trika sa lukom, imaćete jak imunitet i bolju cirkulaciju!

foto: Shutterstock
Pratite Stil magazin na facebook:
https://www.facebook.com/Stil.kurir.rs