Najkasnije do kraja novembra ove godine biće okončana rekonstrukcija višegradske ćuprije, čuvenog mosta velikog osmanskog vezira Mehmed-paše Sokolovića.
Restauracijski i konzervacijski radovi traju od aprila 2013. godine za što je Turska Agencija za obnovu i razvoj TIKA uložila oko pet miliona evra. Ništa na obnovi ćuprije nije urađeno bez dogovora sa institucijama za zaštitu nacionalnih i spomenika kulture a radove pažljivo izvodi turska građevinska firma Er-Bu koja je bila angažirana i na ponovnoj izgradnji Starog mosta u Mostaru.
Trenutno je u toku postavljanje kocke na prilazima mostu na levoj obali Drine. Naime, postavlja se oko 800 kvadratnih metara granitne kocke. Podsetimo da je u vreme gradnje ćuprije, prije 438 godina, postavljana turska kaldrma koja je zamenjena kockom vađenom iz nekoliko kamenoloma nakon Drugog svetskog rata. Kocka je postavljena samo na početak starog mosta a završeni su i ostali radovi, poput zamene oštećenih blokova od sedre na ogradi i instalirane rasvete.
Pukao stakleni most u Kini: Ljudi vrištali u panici! (VIDEO)
Ćuprija je svedočanstvo brojnih ratova i nesreća, od davne 1571. godine kada je počela njena gradnja i 1577. kada je završena, kroz vremena koja je opisao Andrić u romanu nagrađenom Nobelovom nagradom. No, svedočila je višegradska ćuprija i lepim trenucima Višegrada, višegradskog kraja i cele BiH.
Ćuprija danas doživljava nekadašnji sjaj. Jedan je od najznačajnijih spomenika u BiH građenih u periodu Osmanskog carstva. Delo najvećeg osmanskog arhitekte Mimara Sinana je među šest mostova na listi svetske baštine UNESCO-a i bez obzira na sva dešavanja u prošlosti Bosne, svedok je zajedničke kulture dva naroda.
Čega se sve neće setiti: Razmontirao most i prodao ga u staro gvožđe!