Ovi tradicionalni recepti pita i gibanica doneće bogatstvo ukusa i zadovoljstvo vašim gostima, posebno kad se posluže kao deo svečane gozbe, slavske trpeze. Priprema ovih pita zahteva pažnju i ljubav prema domaćoj kuhinji, ali rezultat će sigurno oduševiti sve prisutne.
Bilo da birate klasičnu gibanicu sa sirom, gibanicu sa mesom, ili kombinaciju povrća i mesa, svaki od ovih recepata doprinosi toploj atmosferi i svečanosti. Uživajte u pripremi i podelite ove ukusne zalogaje sa svojom porodicom i prijateljima.
1. Niška gužvara sa sirom
U veću posudu staviti izdrobljeni sir, skorup, 6 celih jaja, pa doliti mleka toliko da se dobije meka smesa. U šerpu staviti mast i istopiti je na srednjoj vatri. Posudu u kojoj se peče gibanica dobro premazati mašću.
Prvu koru umočiti u mlečnu smesu i njome pokriti dno posude u kojoj će se gibanica peći. I ostale kore zamočiti u mlečnu smesu, gužvati i slagati ih jednu pored druge dok se ne popuni cela posuda gužvanim korama, preliti ih dobro sa ostatkom smese, pa staviti da se peče na umerenoj temperaturi.
Pečena gužvara se ostavlja u pećnici još 2-3 minuta, da bi se dobila hrskava korica.
2. Šumadijska gibanica
Potrebno je 1 kilogram brašna za razvijanje, prosijano i posoljeno. U testo dodati mast, koju treba zamesiti s toplom vodom. Podeliti testo na jednake delove i svaki deo umesiti rukom.
Od veće količine brašna zamesiti masu kao za pogaču, pomešati sa sirom i skorupom, dodati jaja i mleko.
Kada se testo razvije na tanke kore, slaže se redom u posudu premazanu mašću, i tako se ponavlja dok se ne popuni posuda. Gibanica se zatim peče u umerenoj pećnici dok ne dobije zlatno-smeđu koricu.
3. Slagana gibanica sa ovčijim sirom
U posudu za mešenje staviti ½ kilograma brašna, prosejati ga i posoliti s 1 punom kašikom masti. Zamesiti testo sa 2–3 decilitra vode i soli. Dobro umesiti i podeliti na 2 dela, svaki razviti što tanje.
Prva kora se stavlja u podmazan pleh, pospe se izdrobljenim ovčijim sirom, pa se preklopi drugom korom. Pa se tako slaže. Gibanica se peče u pećnici dok se kore ne zarumene i postanu hrskave.
4. Pita s mesom
Umutiti 6 žumanaca i 6 kašika kiselog vrhnja, dodati umućena belanca, pa zatim staviti 4 pune kašike brašna i sve dobro sjediniti.
Meso iseckati na kockice, propržiti na masti dok ne omekša, a zatim staviti u podmazan pleh. Testo preliti preko mesa, pa peći sve zajedno dok se ne dobije zlatna korica.
5. Pita od povrća i mesa
Iseckati 2-3 glavice crnog luka i propržiti u šerpi. Dodati 3 glavice sitno iseckanog belog luka, pa ubaciti povrće po želji (npr. krompir i grašak). Kada se povrće omekša, skloniti s vatre.
U dublji pleh staviti testo, preliti ga povrćem i mesom, pa sve peći dok pita ne postane zlatna i hrskava.
6. Sarajevski juneći burek
Često vam uvaljuju sve i svašta pod imenom sarajevski burek, a mi vam donosimo najbolji recept za ovaj delikates!
Potrebno vam je od 700 do 800 grama brašna i 2 kašičice soli, voda po potrebi od 350 ml do 400 ml, masnoća za premazivanje jufki - ulje, mast.
- 700 grama mlevenog junećeg mesa
- 2 glavice sitno iseckanog crnog luka
- so, biber, mega začin
Kada razvučete jufke dodajte meso pomešano sa začinom i lukom. Urolajte tanko i ubacite tako sajijeno u tepsiju.
7. Gibanica od ribanog kiselog zelja
Potrebno je 500 g brašna, 3 jaja, 100 g svinjske masti (ili maslaca), 1 kg kiselog zelja, solio po ukusu, voda (po potrebi)
Priprema testa: Na radnu površinu prosejati brašno, dodati jaja, so i omekšalu mast. Postepeno dodavati malo vode i umesiti glatko testo. Treba da bude elastično, ali ne lepljivo. Kada je testo gotovo, pokrijte ga krpom i ostavite da odmara oko 30 minuta.
Priprema fila: Dok se testo odmara, pripremite fil od kiselog zelja. Ribljenje kiselog zelja može se obaviti ili ručno ili u seckalici. Nakon što je kiselo zelje dobro iseckano, stavite ga u tiganj sa malo ulja i kratko propržite da omekša. Po želji, možete dodati malo bibera ili sušenog crvenog luka.
Razvlačenje kora: Nakon što je testo odmaralo, podelite ga na 4-5 delova. Svaki deo razvijajte na tanko, pazeći da ne bude deblji od 2-3 mm. Korice treba biti dovoljno tanke da se mogu lako savijati. U pleh prečnika oko 30 cm stavite prvu koru, pa je prelijte malo otopljenom mašću. Na to stavite sloj pripremljenog kiselog zelja, pa ponovo koru, i tako redom dok ne potrošite sve kore i zelje. Gornju koru premažite mašću. Prelijte sve s malo vode, pokrijte pleh aluminijumskom folijom i stavite u prethodno zagrijanu pećnicu na 180 °C. Pecite 30 minuta, zatim uklonite foliju i pecite još 15-20 minuta dok ne dobije zlatno smeđu boju i postane hrskava.
8. Gibanica od lomljenih kora
Sastojci koji su potrebni su 500 g brašna, 3 jaja, 100 ml vode (po potrebi), 200 g svinjske masti (ili ulja), 400 g mladog sira (ili feta sira), 500 ml kiselog mleka, soli po ukusu.
Priprema testa: Na radnu površinu prosejati brašno. Dodati jaja, so i malo vode. Umestite testo dok ne postane glatko i elastično. Podelite ga na 4-5 delova. Svaki deo razvucite oklagijom na tanke kore (oko 2 mm). Svaka kora treba da bude prozirna, pa pazite da ne bude previše gusta. Pre svakog razvlačenja, pospite radnu površinu brašnom kako se testo ne bi lepkalo.
Svaku koru premažite otopljenom mašću, a zatim pospite mlevenim sirom. Možete dodati i malo svežih jaja kako biste dodatno obogatili fil. Nakon što ste filovali, svaki deo kore preklopite ili malo prekržite, pa stavite u podmazan pleh. Ponavljajte postupak sa svim kore i filom dok ne potrošite sve sastojke. Kore možete da seckate, pa ubacujete, nije potrebno ravno da ih ređate. Na vrhu gibanice stavite preostali fil i prelijte sve kiselim mlekom.
Pečenje: Stavite pleh u prethodno zagrijanu pećnicu na 180 °C i pecite 45 minuta do 1 sat, ili dok gibanica ne dobije lepu zlatnu boju.
Serviranje: Kada je gibanica gotova, izvadite je iz rerne, ostavite da se malo ohladi, a zatim je seckajte na komade. Poslužite je toplu, uz jogurt ili kiselo mleko.
Ove gibanice su savršene za svaku prigodu, posebno za slavu ili porodične okupljanja, i sigurno će oduševiti vaše goste. Pripremite ih sa ljubavlju i uživajte u svakom zalogaju!