Bezbedan provod na otvorenom

Zaštite decu od sunca

Koliko god sunčevi zraci poboljšavaju raspoloženje, oni zbog štetnog UV zračenja mogu da nanesu više štete nego koristi nežnoj dečjoj koži.
Vaše dete & vi
03:42h
Zaštite decu od sunca

Zaštita dece od sunca ne sprečava samo crvenilo i opekotine na koži već drastično umanjuje mogućnost pojave melanoma u odraslom dobu.

Lepi dani omogućavaju da provodite sa svojim mališanom više vremena na otvorenom, ali ne treba ni zanemariti zamke u vidu sunčevih zraka. Iako stručnjaci apeluju da se deca sklanjaju s letnjeg sunca zbog opasnosti od opekotina i sunčanice, ni ono prolećno ništa manje nije opasno.

Obavezno mazanje kremom

Što je temperatura u termometru viša, to je odeća oskudnija, tako da je veća površina tela izložena ultravioletnom zračenju. Dečija koža je posebno osetljiva, lakše pocrveni i veća je mogućnost za pojavu opekotina. Kako biste to predupredili, namažite svog mališana kremom sa zaštitnim faktorom, ne manjim od 25. Iako deca sa svetlijom puti lakše izgore, to ne znači da su ona tamnoputija bezbedna. Iako zahvaljujući melaninu imaju veću otpornost na sunce, zaštitna krema je obavezna i za njih. Ne zaboravite da zaštitni faktor ne produžava vreme boravka na suncu, već samo omogućava bezbedan provod na suncu.

Poštujte satnicu

Opštepoznato je da se sa sunca treba sklanjati u najtoplijim delovima dana, jer već posle 10 ujutru sunčevi zraci mogu da nanesu ozbiljniju štetu. Tokom prolećnog perioda, deca bi trebalo da izbegavaju duži boravak na suncu od 13 do 16 sati, mada ih treba žaštititi već od 10 pa sve do 17 sati, a tokom najvećih vrućina i do 18 sati. Ako ne možete nikako da izbegnete boravak na suncu tokom najtoplijeg dela dana, onda barem obezbedite deci što veću hladovinu za igru.

Zaštitite glavu i oči

Kapa ili šešir su lep, ali i više nego koristan modni detalj tokom svakog izlaska. Vodite računa da budu u što svetlijim tonovima, najbolje bele boje, a tamne izbegavajte jer one još više privlače sunčevu toplotu i bespotrebno podižu temperaturu mališanove glave. S obzirom na to da većinu dece neobično privlači da zure u sunce, što je poprilično opasno, nabavite im kvalitetne naočare. Iako je moguće da će negodovati u prvi mah, vrlo brzo će se navići na njih.

Oblaci i vetar kao varka

Opasnost ne vreba od gustih i tamnih oblaka koji prethode prolećnom pljusku, već od onih nalik na komadiće vate, jer i po oblačnom vremenu 30 do 50 odsto UV zraka dopire do kože. Iako se se tokom igre po blagom vetru dete osećati kao da ga neko mazi po koži, posledice preterane izloženosti suncu biće vidljive kasno, kada bude izgorelo.

Pratite Stil magazin na facebook:
https://www.facebook.com/Stil.kurir.rs