Zbog trenutne situacije s korona virusom i važnosti pranja ruku, tečni sapuni i sredstva za dezinfekciju postali su veoma važni, a zbog velike potražnje ponekad ih je teško pronaći na policama prodavnica.
Osim dezinfekcije ruku, još jedna bitna stavka na koju morate da obratite pažnju jeste i čišćenje prostora u kojima boravite. Preporučuje se korišćenje sredstava koja su na bazi aktivnih materija kao što su etanol, natrijum hipohlorit, glutaraldehid, izopropanol, benzalkonijum hlorid i natrijum hlorid.
U dezinfekciji prostora, ali i osvežavanju vazduha mogu vam pomoći i prirodni osveživači s esencijalnim uljima. Radi se o opciji u čije ćete sastojke biti apsolutno sigurni jer će sve biti vaših ruku delo.
Na taj način znaćete da imate proizvod koji ne sadrži opasne hemikalije, a koji će vam pomoći da vazduh u vašem domu bude čist, svež i prijatnog mirisa.
Opcija za izradu osveživača ima više, a jedan recept donosimo u nastavku.
Sastojci: šoljica vode, 2 velike kašike medicinskog alkohola, 15-20 kapljica esencijalnog ulja s antibakterijskim svojstvima po ličnom izboru, možete kombinovati i više ulja (u grupu antibakterijskih ulja spadaju: čempres, eukaliptus, lavanda, limun, limeta, majoran, čajevac, nana, nemačka kamilica, ruzmarin, žalfija, sandalovina, zimzelen, cimetov list) i bočica s raspršivačem.
Priprema: U bočici s raspršivačem pomešajte sve sastojke. Kako biste sprečili potencijalno prosipanje, koristite levak. Dobro promućkajte i vaš osveživač spreman je za upotrebu.
Budući da esencijalna ulja imaju tendenciju da plutaju na površini vode, uvek promućkajte bočicu s raspršivačem pre upotrebe. Istina je da će se prirodni osveživači vazduha verovatno kraće zadržavati u vazduhu od kupovnih, ali rešenje tog problema je jednostavno – koristite ih malo češće.
Na kraju, ne zaboravite da su osveživači samo pomoćnici, a ključno je luftirati prostorije tako da držite prostore otvorenim i uključite ventilaciju i temeljno čistite i dezinfikujete dom.