Naravno, svaki roditelj želi samo najbolje za svoju decu. Ali ponekad u svojim naporima pravimo greške. A neke od njih se ne završavaju samo svađom ili negodovanjem deteta, već dovode do smanjenja njegovog samopoštovanja i potiskivanja ličnosti. Reći ću vam o uobičajenim roditeljskim greškama koje uništavaju dečje živote.
1. Poređenje vašeg deteta sa drugima
Prva i najčešća greška roditelja. Nije neuobičajeno da porodice kažu: „Nastjine ocene su bolje od tvojih. Uzmi je za primer“, „Pogledaj kako je Marko smiren i marljiv.“ Zašto se ne možeš ponašati na isti način? itd. Ove priče o „sinu mamine drugarice“, koji je uvek bolji, pametniji i talentovaniji, ne vode ničemu dobrom.
Samo zamislite situaciju. Vaš muž ili žena će vam prići i reći: „Ali tvoja devojka/dečko je bolji od vas.“ Slažem se, biće šteta. Dakle, vaša deca ne žele da se porede ni sa kim.
Svaka osoba je jedinstvena, mi smo drugačiji, i to ne znači da je neko bolji ili gori. Zar vaše dete nije tako marljivo kao vaši prijatelji? Zato ga pošaljite u sportsku sekciju gde će osloboditi svoju energiju. Ali nemojte ovo smatrati razlogom da vršite pritisak na svoje dete.
2. Recite mu da neće uspeti
„Ne možeš to da uradiš!“, „Pa, nisi dovoljno star za ovo“ – ove fraze bi trebalo da postanu tabu za roditelje. Bolje je podržati, dati savet, pomoći, ako detetu ne smeta. Seti se sebe. I ne nužno u detinjstvu . Jesi li sve uradio kako treba iz prvog puta? Sumnjam.
Greške su normalan deo odrastanja i života. Oni pružaju iskustvo i znanje. Kada kažete svom sinu ili ćerki da neće uspeti, prvo, uništavate mu/jenu ličnost, a drugo, suzbijate njegovu/njenu inicijativu.
3. „Na koga ličiš?“
Neke od najgrubljih stvari koje možete reći detetu su: „Pogledaj se, je li ovo normalno?!“, „Da li uopšte vidiš na koga ličiš?“ Pokušajte da eliminišete ovu negativnost i „napade“ na svoje dete. To snižava samopoštovanje i stvara komplekse kojih se kasnije teško otarasiti.
Pa, valjao se po blatu, pa se osmehni i reci: „Bilo je to tako lepo. Hajde sada da se operemo i ponovo postanemo čisti.“ Ili kada se vaša ćerka nije baš dobro našminkala za odlazak u školsku diskoteku ili za posetu prijateljima, recite: „Hajde da potražimo druge opcije kako da istaknemo vaše lepe oči i usne?“
4. „Moraš!“
Takve izjave izazivaju protest, iritaciju i nezadovoljstvo. Ovakav pristup roditeljstvu je toksičan i agresivan. Objasnite bez vikanja ili ljutnje zašto su vaše reči i zahtevi važni.
Shvatite da je sin ili ćerka nezavisna osoba sa svojim interesovanjima, potrebama i željama. On ti ništa ne duguje.
5. Ne prihvatajte odbijanje
Mnogi odrasli ne znaju kako da kažu „ne“, a to je zato što su ih u detinjstvu učili da je to neprihvatljivo. Nisu ih učili da odbijaju i brane svoje lične granice.
Rezultat su ljudi koji su potlačeni, zavisni od drugih i koji se koriste na svaku cenu.
Naučite decu da se zalažu za sebe. Kad je u pravu, zauzmi ga u svoju odbranu. Ako ne, onda mirno i razumno objasni u čemu je njegova greška.