Samo jedan dan nakon što je počeo, ono što je trebao da bude opuštajući porodični odmor u Turskoj, 28-godišnja Bet Martin,majka dvoje dece iz Portsmuta, prevezena je u bolnicu u Istanbulu sa, kako se činilo, stomačnim tegobama.
To je bio početak beskrajne noćne more za Martinove, jer je Bet izgubila život u tom procesu, a njeno telo je vraćeno u Veliku Britaniju i to bez srca.
Iznenadni i uznemirujući niz događaja potresao je njenog supruga Luka Martina i njihovo dvoje male dece, osmogodišnju Eluiz i petogodišnjeg Tomija, koji tvrde da je došlo do potencijalnog medicinskog nemara, loše sprovedene istrage i grubo lošeg postupanja turskih vlasti.
„Bila je to najgora i najtraumatičnija nedelja u celom mom životu“, napisao je Luk na društvenim mrežama.
„Ako iko može nešto da izvuče iz ovoga... držite svoje voljene još malo, nemojte da legnete da spavate u svađi, fotografišite se zajedno, snimajte video zapise, govorite im da ih volite češće.“
Bet, Luk i njihovo dvoje dece stigli su u Tursku 27. aprila. Bet je već počela da se oseća loše tokom leta, žaleći se na mučninu i bolove u stomaku.
Do ponedeljka ujutru, njeno stanje se toliko pogoršalo da je opisana kao „delirična“. U panici, Luk je kontaktirao hitnu pomoć i odvezao je u lokalnu bolnicu – koja nije identifikovana – gde su stvari dobile zastrašujući obrt.
Robert Hamond, bliski prijatelj porodice koji je bio njihov portparol, objasnio je da je Luku bilo zabranjeno da je vidi i da nije dobio nikakve informacije o njenom stanju tokom celog napornog procesa.
„Samo tišina“, rekao je Hamond. „Nije bilo poziva niti novosti uprkos tome što je pokušavao da kontaktira bolnicu da vidi da li je njegova žena dobro.“
Bet je kasnije prebačena u drugu bolnicu na proceduru poznatu kao angiografija, tehniku medicinskog snimanja koja proverava stanje krvnih sudova. Uprkos tome što su lekari imali „zabrinutost zbog njenog srca“, skeniranje nije pokazalo veće abnormalnosti i ona je vraćena u prvobitnu ustanovu.
Izveštaji ukazuju da je bolnica potom odbila saradnju sa Betinim osiguravajućim društvom za putovanja i blokirala pokušaje da je prebace u privatnu bolnicu.
Turska policija je potom lažno optužila Luka za ubistvo svoje žene.
Nesporazumi i konfuzija su eskalirali kako se Betino zdravlje pogoršavalo. U jednom trenutku, turska policija je stigla u porodični hotel i dostavila šokantni dokument u kojem se navodi da je Bet preminula u 9 ujutru - iako je u to vreme još uvek bila na aparatima za održavanje života.
Turska policija je potom optužila Luka za trovanje supruge, pokrenuvši istragu protiv njega čak i pre nego što je njena smrt zvanično potvrđena. Optužba se ubrzo pokazala neosnovanom, ali šteta je već bila učinjena.
„Rekli su mu da je mrtva pre nego što je zaista preminula“, rekla je Eli Grej, bliska Betina prijateljica koja je otputovala u Tursku da podrži porodicu. „A onda su ga optužili za ubistvo.“
Za portparole Grejevu i Hamonda, istina je jasna. Lekari su slučajno okončali Betin život i učinili su sve da se oslobode odgovornosti tako što su ometali učešće stranih vlasti, privatnih bolnica i samog Luka.
„Bila je alergična na penicilin. Nisu imali pojma i lečili su je satima“, rekao je Hamond, objašnjavajući da je Luk posebno obavestio osoblje hitne pomoći o njenoj alergiji, ali da je informacija ignorisana.
„Nivo nemarnosti je neshvatljiv.“
Luku, njegovoj tašti i bliskoj Betinoj prijateljici je potom predato njeno telo u vreći i morali su sami da ga stave u kovčeg.
Kada je Bet konačno proglašena preminulom tog utorka (29. aprila), Martinovi su morali da započnu bolan proces njenog dovoženja kući, ali čak i tada se noćna mora nastavila.
„Videli smo Bet 30 sekundi u mrtvačnici, a onda nam je taj momak (puknuo prstima) pružio ugao vreće za telo koja je bila zatvarana patentnim zatvaračem i ja, Betina mama, Luk i prevodilac morali smo da podignemo njeno telo u kovčeg“, ispričala je Eli Grej.
Prema Greju, turske vlasti su bile sumnjivo zainteresovane da što pre sahrane ili kremiraju Bet. „Morali smo da se borimo da je repatrijatiramo i da sami platimo.“
„Gubitak nje je bio dovoljno traumatičan, ali odlazak u Istanbul i viđenje iz prve ruke nedostatak poštovanja i odlazak sledećeg dana kod sudskog veštaka rekavši: 'Ne uzimajte nikakve organe.'“ Ipak njen zahtev nije odobren.
Britanski mrtvozornici su izvršili obdukciju čim je Betino telo repatrirano - samo da bi otkrili da joj je srce izvađeno.
„Turska bolnica ga je izvadila. Bez objašnjenja. Bez saglasnosti“, napisao je Hamond na porodičnoj GoFundMe stranici. „Napali su joj telo i uzeli su joj srce.“
Pokrenuta je GoFundMe kampanja kako bi se pomoglo porodici, prikupivši blizu 200.000 funti.
Međutim prema podacima britanskog Ministarstva spoljnih poslova, Komonvelta i razvoja (FCDO), turski mrtvozornici mogu legalno da uklone cele organe bez saglasnosti porodice pacijenta, navodeći „izuzetne okolnosti“.
Sada se nazire šestomesečno čekanje na istragu britanskog mrtvozornika – vreme koje porodica mora da izdrži bez zaključenja. U Turskoj je navodno počela istraga o nemarnosti.
Nije ponuđeno jasno objašnjenje, osim isključivanja trovanja hranom, za uzrok Betine iznenadne smrti.
„Samo želimo odgovore“, dodao je Grej. „Zašto je preminula? Zašto je njen muž optužen? I zašto joj je srce oduzeto bez našeg pristanka?“