U svakoj kulturi postoji nešto gotovo sveto - rituali koji se prenose s generacije na generaciju. Italijani nedeljom večeraju sa testeninom i vikom za stolom, Grci imaju poseban način gledanja na svet kroz porodicu i čast, Meksikanci imaju čitave životne filozofije upakovane u narodne pesme. I u skoro svim ovim kulturama postoji jedna nepokolebljiva slika - otac koji uči. Ne uči rečima, već značenjem. Gestovi, naznake, fraze koje ostaju u sećanju decenijama.

U američkoj kulturi stvari su drugačije. Tamo je čovek svoj vlastiti projekat. Napravi sebe. Shvati sam. Roditelji mogu da vam pomognu oko fakulteta ili da vam daju stambeni kredit, ali ne očekujte duge filozofske razgovore od njih. Tamo su lične granice šire od reka. Niko ne pokušava da ti drži predavanja - samo plivaj kako god želiš.

shutterstock-631172234.jpg
Foto: Shutterstock

Postoje 3 mudrosti koje svaki otac treba da prenese svom detetu:

1. Evo jedne od njih: "Ako ne želiš da ti neko sedi za vratom, nemoj se nisko klanjati."

I u ovoj jednostavnoj frazi ima beskonačno mnogo. O dostojanstvu. O granicama. O tome koliko je lako pomešati ljubaznost sa poslušnošću i koliko se kasnije može skupo platiti za ovu zabunu. Deca koja imaju takve smernice u glavama odrastaju sa razumevanjem da poštovanje prema drugima počinje poštovanjem prema sebi. Ovo je nešto što ne uče u školi.

U jevrejskim porodicama, prenošenje mudrosti nije opciono. To je pomalo misija. O reči starešine se ne raspravlja, ali istovremeno nikada ne zvuči kao naredba. To je kao hleb i so - ne služi se za svaku priliku, ali uvek na vreme. Tamo niko ne sprovodi eksperimente tipa: "neka sam shvati". Naprotiv, upozorite, objasnite, navedite primer.

Kao što je rekao rabin Jicak Zilber: "Ko ne uči svog sina, uči ga da krade."

To je razlika - obrazovanje se ne doživljava kao pravo. To je dužnost.

2. Druga mudrost zvuči malo oštrije: "Ne budi sladak – poješće te. Da nije gorko, ispljunuli bi."

shutterstock-1228212220.jpg
Foto: Shutterstock

Ovo se tiče ravnoteže. O tome koliko je važno biti osoba koja zna kako da se drži svog tela. Ne rastvaraj se u zadovoljavanju i ne smrzavaj se u kategoričnosti. Svet voli udobne, ali poštuje one koji znaju svoju vrednost. A ako detetu ne date ovaj unutrašnji kompas, ono će žuriti unaokolo – ponekad se prilagođavajući, ponekad se buneći i na kraju gubeći sebe.

Danas su mnogi roditelji zauzeti – glave su im pune posla, tela su umorna, a duše zabrinute. U međuvremenu, deca formiraju svoje poglede na svet iz TikToka, slučajnih razgovora i delića života drugih ljudi. Niko im ne govori kako da budu jaki, ali ne i žilavi. Mekano, ali ne krpa. Samodovoljan, ali ne i arogantan. Ali ovo je suptilna stvar koja se ne može naučiti u nekoliko reči. To je ono što dete dobija kada čuje: „Voljen si, ali i poštovan. Važan si, ali nisi centar univerzuma.“

3. A evo još jedne mudrosti, jednostavne na prvi pogled: "Gde nedostaje inteligencije, dopunjuju je novcem."

shutterstock-2208723815.jpg
Foto: Shutterstock

Radi se o prioritetima. U jevrejskoj kulturi, novac se poštuje, ali se ne idolizuje. Oni su sredstvo, a ne značenje.

Novac je sloboda. Ali samo ako znate šta da radite sa tim.

Zato Jevreji toliko cene znanje. Ne samo kao udžbenik u vašoj glavi, već kao način da mudro živite svoj život. Pametan, u najpravom smislu te reči. Pametan čovek ne traži krivce i ne troši energiju na optužbe. On računa, smišlja ideje, izvlači se iz toga. Ne zato što mu je lako, već zato što je tako vaspitan.

Naše porodice često daju prednost potrošnji nad znanjem. Glavno je da nije ništa gore od drugih. Da imam ajfon, pretplatu na sve i toplu perjanu jaknu. Ali šta je u glavi ovog deteta često nikoga ne zanima.

Ali jevrejski očevi (i majke, ništa manje) uče ne samo da se broji, već i da se bira. Pogotovo žena ili muž. Još uvek možemo čuti: "Glavna stvar je ljubav."

02:38
Porodica sa osmoro dece živi od samo 20 ari maline! Roditelji za Kurir televiziju o svakodnevnici: Deca nikada nisu koristila telefone i išla na ekskurziju... Izvor: Kurir televizija