Tantrumi su neizbežni deo roditeljstva, ali način na koji se nosite sa njima može da napravi veliku razliku. Imati strategiju unapred može vam pomoći da ostanete smireni, što zauzvrat šalje važnu poruku da su osećanja vašeg deteta bezbedna i da ste tu za njega bez obzira na sve.
Postoje dve vrste napada besa - besa koji se dešavaju kod kuće i besa koji se dešavaju u javnosti, i svaka zahteva svoju strategiju.
Montesori-prijateljske tehnike za rešavanje napada besa kod kuće
Ovo je najbolje vreme da pokažete svom detetu da su sva njihova osećanja u redu i da njegove preplavljujuće emocije nisu zastrašujuće ili previše za vas. Pokazivanje detetu da vam je prijatno sa njihovim mlataranjem, vrištanjem i suzama šalje veoma važnu poruku da je u redu imati velika osećanja.
1. Budite prisutni i strpljivi
Ako možete, sedite na pod sa detetom kada počne da izaziva bes. Gledajte ih, ali nemojte ih odmah razgovarati i dodirivati. Ovo može delovati previše stimulativno za dete koje je u napadu besa, a ono vas verovatno ne može čuti.
Ne činite ništa zbog čega se čini da pokušavate da prekinete bes, samo gledajte i pokušajte da ostanete mirni. Važan deo je da šaljete poruku da su njihova velika osećanja bezbedna.
2. Ne žurite
Njihove velike emocije će izaći na videlo, tako da ako sada požurite sa besom, verovatno će se nastaviti kasnije, verovatno u prolazu umesto u vašoj dnevnoj sobi. Takođe, što više pokušavate da ometate logiku ili čak zagrljaje, to će verovatno duže trajati bes. Dok čekate da se smire, držite ton i govor tela zaista mirnim kako bi bilo jasno da niste ljuti, već samo pazite na njih. Sačekajte - zapamtite da će proći! I sledeći put, pokušajte da izgradite dodatnih 15 minuta kad god morate da budete negde u određeno vreme.
3. Ponudite udobnost kada budu spremni
Na kraju ćete moći da vidite kada bes počinje da se smanjuje. Vaše dete možda i dalje cvili ili plače, ali sva energija se troši iz njegovih napora.
U ovom trenutku, ponudite udobnost. Ovo može biti jednostavno ispruživanje ruku da pokažete da ste dostupni za zagrljaje i grljenje kada budu spremni. Pokažite im da ih volite bez obzira na sve, čak i kada su toliko ljuti da udaraju i vrište po podu.
4. Priznajte njihova osećanja
Nakon što se vaše dete smiri, možete priznati njegova osećanja. Recite nešto poput: "Bio si tako ljut kada sam ti rekao da se ne penješ na kauč." Moguće je da će ovo ponovo pokrenuti suze dok ponovo proživljavaju užas kada im se kaže da bezbedno sede na kauču, ali to je u redu.
Takođe je važno pomoći svom detetu da navede šta oseća i razume šta se upravo dogodilo. Ne zadržavajte se na tome, već priznajte njihove postupke i osećanja.
Ovo je naravno idealna situacija, situacija u kojoj možete sve da odbacite i budete sa svojim detetom zbog njegovog besa. Ali svi znamo da je to retko slučaj.
Evo kako da se nosite sa besom dok ste u javnosti
Kako se nosite sa ispadima besa u javnosti, sve zavisi od vaše tolerancije prema ljudima koji sa čuđenjem gledaju u vas. Ako vam to zaista ne smeta, verovatno ćete moći da ostanete mirni i da sedite sa svojim detetom tokom njegovog besa čak i ako se to dogodi u parku ili u prodavnici.
1. Procenite situaciju
Koliko je daleko otišlo tvoje dete? Može li se bes ipak zaustaviti tako što ćete ih odvratiti užinom ili nasmejati glupom šalom? Duboko udahnite i smislite svoj sledeći korak smanjiće vaš stres i, nadamo se, smiriti vašeg mališana u tom procesu.
2. Odvedite dete na bezbedno mesto
Ako utvrdite da je to bes koji se ne može zaustaviti, dovedite svoje dete na mesto gde možete biti nasamo. Ovo može značiti miran kutak parka, ili može značiti napuštanje prodavnice.
Važan deo je da to ne radite u besu. Ne želite da izbrišete iz prodavnice govoreći svom detetu da vam kvare dan, čak i ako vam zaista trebaju namirnice. Umesto toga, recite svom detetu da ćete ga dovesti negde na tiho mesto gde možete da budete zajedno.
3. Odvratite pažnju ako je potrebno
Iako nije preporučljivo da odvlačite dete iz besa kod kuće, ponekad je to najbolje rešenje kada ste napolju.
Ako je vaše dete u ranoj fazi besa, pokušajte da usmerite njegovu pažnju na drugo mesto. Ako ste u parku, pokažite nešto zabavno što možete da radite zajedno. Možda možete da ih gurnete na ljuljaške.
Ako obavljate poslove, zatražite njihovu pomoć. Pokušajte da kažete: "Hm, zaboravio sam gde drže mleko ovde, pitam se da li mi možete pomoći da ga pronađem?" ili "Ne znam kakvo voće da kupim ove nedelje, pitam se da li neko može da mi pomogne da odlučim."
4. Očekujte bes kasnije
Ako uspete da odvučete dete iz besa, znajte da ta velika osećanja ipak moraju nekada da izađu na videlo. Verovatno ćete kasnije tokom dana videti kako vaše dete izaziva bes, verovatno zbog nečeg naizgled beznačajnog. Moraju da oslobode pritisak i pre ili kasnije, to će se desiti.
Dakle, ako ste kod kuće, pokušajte da se opustite i pustite da se bijes dogodi, znajući da se ne radi o šoljici, već o tome da je vaše dete drži zajedno celo jutro dok ste bili napolju i da mu je potrebno malo oslobađanja.
Vremenom, možete im pomoći da nauče veštine koje su im potrebne da obrađuju svoje emocije bez vrištanja i bacanja stvari, ali ovo je veoma postepen proces. Počnite tako što ćete imenovati emocije vašeg deteta, razgovarajte sa njim o tome šta radite kada ste tužni ili ljuti, i uvek budite prisutni. Vremenom, ovo će dovesti do manjeg besa i više iskrenih odnosa.