Majčina ljubav je bezuslovna, ali to ne znači da moramo tolerisati bilo kakvo ponašanje naše odrasle dece.
Kako deca rastu, dolazi tačka kada beskrajno praštanje može ne samo da uništi odnose, već i da naškodi mentalnom zdravlju roditelja.
Odrasla deca moraju da odgovaraju za svoje postupke, a opraštanje određenih stvari može biti ne samo neprihvatljiv ustupak, već i katalizator pogoršanja odnosa.
![Roditelj, ćerka](/data/images/2023/12/09/21/347306_shutterstock-1801128892_ff.jpg?ver=1739688165)
U nekim trenucima opraštanje možda nije najbolji izbor i evo kako na odgovarajući način reagovati na neprihvatljivo ponašanje odrasle dece.
1. Okrutnost i uvrede
Ne može se oprostiti surovost koja se manifestuje uvredama i agresivnim ponašanjem. Na kraju krajeva, reči mogu da bole isto koliko i ruke.
Kada odraslo dete redovno vređa roditelje, to postaje ne samo pitanje granica, već i pitanje međusobnog poštovanja.
Okrutnost odraslog deteta, verbalna ili fizička, nikada ne bi trebalo da prođe nezapaženo. Čak i ako se to dešava u trenucima emocionalnih izliva, važno je zapamtiti da odrasli moraju da kontrolišu svoje emocije i da poštuju svoje roditelje (koje, inače, ne biraju).
"Okrutnost je manifestacija slabosti. Osoba koja je sigurna u sebe neće pribeći nasilju".
![Dete, Roditelj](/data/images/2023/10/10/12/341527_shutterstock-2208018557_ff.jpg?ver=1739688270)
2. Patološko laganje
Naravno, svi imamo stvari koje ne govorimo roditeljima. ali ovde je važno razumeti da li niste ispričali detalje, prećutali ili otvoreno lagali.
Laž uništava poverenje, a bez poverenja odnosi su besmisleni. Kada odraslo dete počne redovno da laže roditelje, čak i o malim stvarima, to je znak dubokih problema.
Konstantno laganje dovodi do toga da se svaka izgovorena reč dovodi u pitanje, što uništava odnose.
Važno je da svom odraslom detetu jasno kažete da je poverenje temelj svakog zdravog odnosa. Praštanje patoloških laži ih samo jača u svakodnevnoj praksi, što može dovesti do još ozbiljnijih posledica u budućnosti.
Opraštajući stalno laganje, odrasli dozvoljavaju deci da manipulišu svojim emocijama i na taj način pojačavaju svoju nezrelost.
3. Krađa
Naravno, tinejdžeri mogu uzeti nešto od odrasle osobe bez njegovog znanja, a ovo nije neuobičajena priča. Ličnost prolazi kroz proces formiranja, a u zdravim odnosima deca i odrasli se čuju i razumeju šta se može, a šta ne može. I šta sledi.
Ali postoji razlika kada se krađe desi u odraslom dobu. Ne treba se upuštati u ovo i sve oprostiti.
Ovo se odnosi i na korišćenje kreditnih kartica ili bankovnih računa bez dozvole, prodaju imovine roditelja bez njihovog pristanka, falsifikovanje potpisa na finansijskim dokumentima i tako dalje.
Imao sam prijatelja koji je nekoliko godina otplaćivao dugove mikrokredita svog odraslog deteta. Štaviše, dete je vešto uzimalo novac iz banaka u ime svog biološkog oca. Mnogi. Često. Dugo... Ovde nema komentara. Novac nije samo sredstvo, on je odraz naših vrednosti. Važno je da ne dozvolite da ovo ponašanje sklizne, već da pomognete svom detetu da razume posledice svojih postupaka i razvije zdrave navike za novac.
4. Zanemarivanje - Kad deca zadugo zaborave na roditelje
Emocionalna distanca postaje problem kada odrasla deca zaborave na roditelje i obraćaju im se samo u teškim trenucima ili kada im je nešto potrebno. Možda neće zvati mesecima ili godinama, ne raspitivati se o vašem poslu ili zdravlju.
Ovo ponašanje je čista manipulacija i eksploatacija i važno je to prepoznati. Podsetite svoju decu da odnosi zahtevaju uzajamnu brigu i pažnju.
![stari roditelji, Roditelji, Baka, Baba, Starost](/data/images/2023/01/24/12/311265_shutterstock-1641252574_ff.jpg?ver=1739688319)
5. Finansije
Iako je prirodno želeti da pomognete svom detetu, postoje situacije u kojima finansijska pomoć postaje eksploatatorska.
Na primer, stalni zahtevi za novcem bez pokušaja da postanete finansijski nezavisni; odbijanje rada ili sabotaža pokušaja zapošljavanja; manipulacija krivicom radi dobijanja finansijske podrške; neopravdano trošenje roditeljskog novca na luksuz ili loše navike.
Važno je naučiti reći "ne" i podstaći decu da budu finansijski nezavisna. Reč je, na primer, o uspostavljanju jasnih pravila za finansijsku pomoć, na primer, pomoć samo u slučajevima hitne potrebe.
6. Emocionalna manipulacija Oblik psihičkog zlostavljanja koji je posebno bolan kada dolazi od sopstvene dece. Ovo je ucena (pretnje prekidom veze ako se zahtevi ne ispune); stalno igranje krivice.
Bekuta zagrejala atmosferu na Danima Mimoze