Mariam Nabatanzi Babirje poznata i kao Mama Ugande se udala kada je imala samo 12 godina, a godinu dana kasnije je rodila prvo dete. I za samo 20 godina ova žena je dobila 44 dece.
I dok je Mariam rađala svu tu decu, porodica se godinama, decenijama borila sa ekstremnim siromaštvom. Kada se saznalo za ovaj slučaj, ljudi iz svih delova zemlje su pohrlili da joj pomognu, dostavljajući porodici hranu i odeću.
Sama Mariam je rođena 1981. godine u ogromnoj, ali izuzetno siromašnoj porodici. Njen otac je sa nekoliko žena dobio oko 45 dece i to pričamo samo o preživeloj deci.
Mariam je ispričala da je njena maćeka ubila nekoliko njene braće i sestara jer nije imala čime da ih nahrani.
Gledajući to, Mariam se zaklela sebi da to nikada neće učiniti svojoj deci, ma koliko joj bilo teško da ih nahrani. Ali tada ona nije ni slutila koliko će dece imati.
Običaj u Ugandi je bio da se devojčice rano udaju. Devojčica je tako odmah, čim je ušla u pubertet udata za čoveka koji je platio najviše za nevestu. Tako je 1993. 12-godišnja Mariam predata jednom stanovniku susednog sela, udovcu koji je imao 40 godina. Zauzvrat je porodica dobila kravu.
Godinu dana nakon udaje, 13-godišnja majka je rodila blizance. Drugi i naredni porođaji takođe su bili višestruki. Mariam se ukupno porađala 15 puta i rodila:
- 6 pari blizanaca
- 4 trojke
- 5 grupa četvorki.
Ukupno 44 dece. Od toga je 20 dečaka i 18 devojčica preživelo detinjstvo, a sudeći po poslednjim novinarskim izveštajima, svi su živi i zdravi.
Lekari su ženi dijagnostikovali retki genetski poremećaj, najverovatnije nasledni. Svaka trudnoća se pretvorila u višestruku trudnoću. Pošto nije koristila kontraceptivnu zaštitu, Mariam nije imala kud nego da se porodi.
Nekada prilično imućni muž više nije mogao da prehrani toliki broj potomaka.
Mariam je tražila od lekara da izvrše operaciju sterilizacije, ali su lokalni lekari odbili to da urade. Žena je imala sreće što je njen slučaj opisan u naučnom časopisu. Za jedinstvenu majku zainteresovali su se lekari širom sveta.
Konačno, u 36. godini, grupa britanskih lekara je operisala Marijam. Nije ponovo ostala trudna. Sada ima 44 godine i samohrana je majka. Ostareli muž je pobegao 2016. godine, ostavivši supruzi i deci trošnu kuću i urušeno domaćinstvo. Ni sa kim od svojih potomaka ne komunicira.
Pažnja zapadnih lekara, a potom i novinara, imala je pozitivne posledice po Mariaminu porodicu. Vlada je počela da pruža finansijsku pomoć i dodeljuje zemljište za izgradnju nove kuće i bašte. Stigle su strane donacije. Deca su dobila priliku da studiraju, uključujući i sticanje stručnog obrazovanja.
Ali nemoguće je reći da Mariamina porodica uživa u luksuzu
Prema izveštajima iz 2019. godine, „Mama Uganda“ (kako se Mariam sada zove u zemlji) i većina njene dece (starija studiraju ili rade u velikim gradovima) i dalje žive u svom selu, u četiri prizemne kuće. Tri od njih su spavaće sobe sa metalnim krevetima na sprat za decu.
Danas u krevetima ima dovoljno mesta za sve, ali ranije je cela gomila spavala na prljavom glinenom podu.
Jedinstvenoj porodici država obezbeđuje 25 kg kukuruznog brašna dnevno, pasulja i šećera, ali ribu ili meso moraju da kupuju sopstvenim novcem.
Mariam i dalje drži rekord kao žena koja je rodila najviše žive i zdrave dece.