S jedne strane, roditeljska ljubav je bezgranična, a sa druge, deca odrastaju i odseljavaju se, živeći svojim životom. Neki odnosi postaju jači tokom godina, dok su drugi podložni nesporazumima i prekidima.
Kako održati tople, poverljive odnose dugi niz godina? Na osnovu istraživanja i praktičnog iskustva, hajde da pričamo o nekoliko ključnih principa koji će pomoći da ove veze ostanu jake do starosti.
1. Poštujte lične granice
Deca rastu i potreban im je prostor za samostalan razvoj. Kao što piše psiholog Suzan Naper, „Tinejdžerima je potrebna sloboda da istražuju svet bez roditeljskog nadzora. Nemojte gurati, pustite ih i pustite ih da sazrevaju svojim tempom.
Svaka osoba je jedinstvena, a to važi i za decu. Poštovanje i podrška njihovoj individualnosti pomaže im da se osećaju cenjenima i shvaćenim. Razlike treba prihvatiti i prihvatiti kao nešto prirodno.
Na primer, ako dete iskaže interesovanje za umetnost, iako bi roditelji možda više voleli da izabere „praktičniju“ profesiju, važno je podržati njegove strasti i motivaciju kao male osobe i ne stati na put. Na kraju krajeva, vaše dete ne mora da ispuni vaša očekivanja.
2. Znajte da živite za sebe
Važna je samoidentifikacija sa ulogom roditelja, ali je potrebno i zapamtiti svoju individualnost. Odvojite vreme za svoje interese i potrebe kako biste sami bili srećni i uravnoteženi. Od deteta ne treba praviti spasioca – ti si od dosade, besmisla života i tako dalje.
Životi roditelja ne bi trebalo da se vrte samo oko njihove dece. Održavajte svoje interese i hobije. Hobiji pomažu samospoznaji i mentalnom zdravlju, što utiče na sve oblasti porodičnih odnosa.
3. Znajte da odbijete
Važno je naučiti reći „ne“. Stalno zadovoljavanje zahteva dece dovodi do preopterećenja i gubitka lične slobode. A postavljanje zdravih granica promoviše poštovanje i ravnotežu u odnosima.
Na primer, ako roditelj smatra da nije u stanju da udovolji zahtevu deteta zbog ličnih obaveza ili ograničenog vremena, važno je da bude iskren u vezi sa tim i ponudi alternativnu opciju.
Zdrave granice uključuju i učenje da se kaže ne preteranim zahtevima odrasle dece. Psiholog Linda Blur savetuje: „Ne žrtvujte svoje potrebe, inače će se u vezi pojaviti ogorčenost i napetost.„
4. Pokažite empatiju i razumevanje
Razumevanje igra ključnu ulogu u jačanju odnosa sa decom. Važno je saslušati dečje gledište, čak i ako se čini nejasnim ili se ne poklapa sa vašim.
Pokušajte da vidite svet očima svoje dece. Pokušajte da razumete njihova iskustva, strahove i težnje. Zapamtite sebe u ovom dobu. Saosećanje i bezuslovno prihvatanje jačaju porodične veze. Empatija je most ka međusobnom razumevanju.
5. Ne sudite
Otvorena komunikacija sa poverenjem je kamen temeljac zdrave veze. Važno je stvoriti atmosferu u kojoj se deca osećaju prijatno da dele svoje misli i osećanja, znajući da neće biti osuđivana.
Umesto da kaže: „Uvek zaboravljaš na svoje obaveze“, roditelj bi mogao da kaže: „Primetio sam da ti je u poslednje vreme teško da obaviš stvari.
6. Pronađite zajedničke interese
Zajednički hobiji pomažu u održavanju bliskosti između generacija. Putujte zajedno, idite na koncerte, bavite se sportom. Engleski filozof Bertrand Rasel je jednom rekao: „Ljudske veze su jake kada postoji zajednička aktivnost koja spaja ljude.
U današnjem užurbanom svetu, pronalaženje vremena za zajednički rad može biti teško i svi to razumemo. Međutim, ovo vreme igra ključnu ulogu u odnosu roditelj-dete. Provođenje kvalitetnog vremena zajedno pomaže vam da bolje razumete jedni druge i stvarate vredne uspomene.
7. Ne guraj
Jedan od ključnih aspekata održavanja zdravog odnosa sa svojom decom je izbegavanje preteranog pritiska i kontrole. Deci je potrebna sloboda da se izraze i razvijaju. Stalni pritisak roditelja može dovesti do sukoba i distance u odnosima.
Odrasloj deci je potrebna nezavisnost. Pritisak i kritika ih samo odguruju. Dajte svojoj deci prostora za greške i lični razvoj.
8. Prihvatite greške
Roditeljstvo je težak put na kome su greške neizbežne. Važno je priznati svoje greške i učiti iz njih. Deca, videći da su i njihovi roditelji ljudi i da umeju da greše, sa lakoćom uče da prihvataju sopstvene greške.
9. Razvijte poverenje
Otvorena komunikacija je ključ poverenja među generacijama. Razgovarajte o važnim temama, podelite svoja iskustva, ali i slušajte svoju decu. Prema rečima terapeuta Džordža Saksa, „Komunikacija će prerasti od praznog brbljanja u nešto dublje ako naučite da zaista slušate.
10. Pomozite, ali nemojte pokroviteljstvo
Nesumnjivo, odrasloj deci je potrebna podrška roditelja. Ali važno je znati granicu između pomoći i preterane zaštite. Stalni saveti i kritike potkopavaju nezavisnost. Bolje je ponuditi mudre smernice koje podstiču nezavisne odluke.
Čuveni nemački psihoterapeut Frederik Perls je istakao važnost davanja slobode deci za lični rast i nezavisnost.
Po njegovom mišljenju, zdravi odnosi između roditelja i dece zahtevaju da roditelji budu u stanju da ostave svoje potomstvo, dajući im priliku da „sazre“ i pronađu svoj put u životu.
To je zato što su naklonost i briga neograničene samo u ranim fazama detinjstva. I vremenom, roditelji treba da nauče da slabe emocionalne veze, izbegavajući preteranu kontrolu i pritisak na decu.
Tek tada će deca koja rastu moći da razviju samostalnost i sposobnost samostalnog odlučivanja. Dakle, ključ harmonične dugoročne veze leži u spremnosti roditelja da puste svoju zrelu decu, dozvoljavajući im da idu svojim putem.
U zaključku, vredi napomenuti da su odnosi stalni rad na ravnoteži između brige i nezavisnosti. Uzajamno poštovanje, poverenje, empatija i zajednički interesi stvaraju jaku osnovu za održavanje bliskih veza između roditelja i dece u godinama koje dolaze.
Vaspitanje batinama - da ili ne?