Psiholozi tvrde da je za srećnu porodicu i zdravlje njenih najmlađih članova neophodna porodična tradicija. To ne mora biti nikakav svečani običaj, već zabavna rutina koja se ponavlja svakog dana, jednom nedeljno ili godišnje.
Mali porodični rituali koji raduju decu mogu biti zajedničko pečenje kolača, mesečni izleti u prirodu ili zajednički odlazak u bioskop ili kupovinu, a zajednički obrok je nešto što bi trebalo da se podrazumeva. Ključ je u stabilnosti, koja je deci potrebna da bi se osećala sigurno i zaštićeno.
Evo "sastojaka" koji čine da porodica uvek bude radosna:
1. Što više zagrljaja
Dodirom se prenosi povezanost i iskazuju ljubav i podrška. Stručnjaci kažu da su tri zagrljaja dnevno lekoviti.
2. Ne opterećujte decu
Mnogi roditelji nameću deci pet-šest vanškolskih aktivnosti, čime stvaraju nepotreban pritisak na njih. Ostavite im vremena za igru.
3. Bez bračnih svađa
Iako je ponekad neizbežna, previše svađe ima negativan uticaj na dete. Izbegavajte prepirke i podizanje tona kad razgovarate s mališanom i pokušajte da se s partnerom ne svađate kad je dete prisutno.
4. Zajedničke priče
Kad se dete vrati iz škole, pitajte ga kakav mu je bio dan. Umesto da veče provedete gledajući televiziju, posvetite mu pažnju i razgovarajte s njim. Pričajte mu o vašem životu kad ste bili mali, o bakama i dekama, o bilo čemu što bi moglo da ga zanima i da nauči... Sve te priče vas zbližavaju.
5. Radite na ljubavi
Mnogi roditelji stavljaju decu na prvo mesto, a zaboravljaju na brak i odnos s partnerom. Deci treba da budete primer i pokažete im kako izgleda veza puna ljubavi.
6. Igrajte se
To stvara snažne porodične veze i tople uspomene. Slažite slagalice, igrajte bilo koju društvenu igru, crtajte, gledajte porodične fotografije, kartajte se...
7. Ne podižite ton
Deci je potrebno mirno okruženje bez stresa. Razgovarajte s njima kad u nečemu pogreše i uvek im smirenim glasom objasnite šta ne treba da rade.
8. Smeh je lek
Humorom ćete stvoriti pozitivnu i opuštenu atmosferu, zato se smejte i šalite što više možete.