Pre nego što počnemo sa ovom temom, treba naglasiti da idealna porodica ne postoji. Savršena je ona što pored svojih problema i konflikata, neguje i podržava različitost svojih članova. Daje ljubav i podršku i pomaže u trenucima kada je pomoć potrebna.
Puno smo slušali o toksičnim partnerskim odnosima, kako oni izgledaju i kako nastaju, međutim nismo govorili o jednom od glavnih uzroka toksičnih partnerskih odnosa, a to jesu isto toliko toksični porodični odnosi.
Evo koji su to znaci toksičnih odnosa i kako se oni klasifikuju
Što se tiče klasifikacije, mogli bismo reći da se toksični odnosi mogu klasifikovati u tri nivoa. Možemo zaključiti da se toksični porodični odnosi mogu podeliti na sledeće nivoe:
1. Prvi nivo je nivo o kojem može da se priča sa drugima uz kafu ili ovako.
2. Drugi nivo su već porodični odnosi o čijim posledicama se ne priča i ne deli sa drugima.
3. A treći nivo, po rečima Berna (začetnika TA), se uvek završava u "sudnici, ludnici ili mrtvačnici".
Ovo je nažalost tako jer i sami porodični odnosi nisu zaštićeni od igranja igara. Oni ne obećavaju bliskost i vrlo često članovi unutar porodice znaju na različite načine da manipulišu jedni drugima. Više o igrama pročitajte ovde.
Što se tiče znakova toksičnih porodičnih odnosa, evo nekoliko smernica:
Niče je davno napiaso u svom čuvenom delu "Tako je govorio Zaratustra": "Ljubav prema bližnjima je samo loša ljubav prema samima sebi..."