Na čuvenoj godišnjoj zabavi u Njujorku - Met gala - poznate dame priredile su pravi modni spektakl!
Pop pevačica Rijana sa stilom se pojavila, zasenivši brojne poznate zvezde, uključujući Džordža i Amal Kluni, Lejdi Gagu, Madonu i Šer.
Žutim ogrtačem
Ispod ogrtača o kome su svi govorili nosila je roze haljinu i blistavu tijaru, a sve u stilu sa temom večeri - Kinom i njenim uticajem na Zapad.
Rijanijn "autfit" kreirao je dizajner iz Pekinga Guo Pei čiji su nacrti izloženi u Metropoliten muzeju na izložbi koja je sinoć otvorena "Kina: Kroz lupu". Posle svečanog otvaranja izložbe usledila je Met gala žurka.
Defile zvezda zatvorio je muzički par Džej Zi i Bijonse koja se pojavila u ultra providnoj Živanši haljini.
Tamno crveni, zlatni i drugi tonovi dragulja dominirali su zabavom zajedno sa šljokicama i vezom.
Domaćica zabave bila je urednica Voga, Ana Vintur, koja je nosila narandžasto-crvenu cvetnu Šanel haljinu, a cilj zabave bio je prikupljanje sredstava za Ana Vintur Centar za kostime pri Metu. Njenim zabavama, na koje se dolazi po pozivu, prisustvuju najveće zvezde filma, muzike, mode, TV i sporta.
Kako je glumica Kejt Hadson primetila, Met gala je kao dodela Oskara u svetu mode ali bez pristiska ko će dobiti nagradu.
Jedna od najvećih zvezda večeri bila je Šer u (relativno) skromnoj sivo ljubičastoj haljini sa šljokicama i cvetnim motivom koju je dizajnirao Mark Džejkobs.
Ove godine pozvane su i brojne zvezde iz Kine uključujući glumicu Gong Li i režisera Vong Kar Vaija.
Sara Džesika Parker
Jedna od trenutno "najtraženijih" žena na svetu Amal Kluni nosila je rubin crvenu haljinu Džona Galijana dok je Lejdi Gaga stigla u Balensijaginom kimonu ukrašenom perima.
Dženifer Lopez
Sa 150 haljina, kostima i aksesoara 40 dizajnera, izložba "Kina kroz lupu" koja će biti otvorena od 7. maja do 16. avgusta jedna je od najvećih izložbi Meta.
Bile su potrebne dve godine da se sastavi izložba koja se prostire na dva sprata i posetiocima pokazuje kako su dizajneri sa Zapada pronalazili inspiraciju u Kini, od vezenih kostima imperijalne Kine do Šangaja 1920-ih i uniformi Kineske revolucije.
"Ovo je monumentalno, sveobuhvatno istraživanje uticaja kineske umetnosti i filma na zapadnjačke modne talente", rekao je direktor Meta Tomas P. Kempbel.
Na izložbi su predstavljena i neka od kineskih blaga poput ogrtača sa zmajem koji je nosio poslednji car posle krunisanja i slike kineske konkubine koja nikada ranije nije izložeba.
Posetioci mogu da vide i kinesku kaligrafiju, bočice za parfeme, porcelan ali i haljine, odežde i jakne koje su radili dizajneri sa Zapada. Jedna soba posvećena je opijumu i njegovom uticaju na Iv Sen Lorena 1977.
Na izložbi se prikazuju i inserti iz filmova "Poslednji kineski car", "Zbogom moja konkubino"...