Kada je Džejn Vajld prvi put upoznala Stivena Hokinga početkom 1960-ih, upravo mu je dijagnostikovana ALS i date su joj samo dve godine života. Ona je imala 21 godinu i bila je puna života i snova, ali u njemu je videli više od toga. Bio je briljantan, duhovit i odlučan da razume univerzum. Zaljubila se ne samo u njegov um, već i u hrabrost koja je stajala iza njega.
Venčali su se 1965. godine. Tokom naredne tri decenije, Džejn je odlučno stajala uz Stivena kroz svaku fazu njegovog pada, odgajajući troje dece, brinući se o njegovom krhkom telu i žrtvujući sopstvene težnje. Ono što su proživeli bilo je izvanredno. Podržavala je njegov rad, njegovu slavu, njegovo nasleđe, čak i kada je to značilo gubitak delova sebe usput.
Ali svet retko vidi koliko košta voleti nekoga kroz njegove najmračnije sate. Nesane noći, napor, tišinu. Do 1990-ih, Džejn je bila iscrpljena, emocionalno i fizički iscrpljena. Njihov brak je završen 1995. godine. Stiven je krenuo dalje. A Džejn, nakon godina tihe istrajnosti, ostala je sama da ponovo izgradi život koji je stavila na čekanje.
Istorija slavi Hokinga kao genija, i to s pravom. Ali iza briljantnosti stajala je Džejn, držeći teret univerzuma koji on nije mogao. Njena priča je podsetnik da se ponekad najveći hrabri činovi ne viču, već šapuću u trenucima žrtvovanja, strpljenja i bezuslovne ljubavi.
Džejn je odlučila da mora da pronađe novog čoveka koji bi mogao da se brine o njoj i njenoj deci u slučaju Stivenove smrti. Započela je vezu sa porodičnim prijateljem Džonatanom Džonsom, direktorom hora, koji je dugo bio zaljubljen u nju.
Ali Džejn nije mogla da ostavi Hokinga, pa se Džonatan, njen novi partner doselio u kuću Stivena Hokinga. Štaviše, naučnik je bio taj koji je olakšao vezu Džejn i Džonatana. Kada je Džonatanu to bilo previše, Stiven Hoking videvši kako njegova žena pati, otišao je do Džonatana i zamolio ga da se vrati kod Džejn.
Inače, Džejn će kasnije u kuću dovesti medicinsku sestru po imenu Elejn Mejson, sa kojom se Hoking ženi godinu dana nakon razvoda od supruge.
Nakon Hokingove smrti 2018. godine, njegov najstariji sin Robert postao je vlasnik celokupne njegove imovine. Robert, za razliku od svog oca, nikada nije težio publicitetu, tako da se o njemu malo zna.
Kao dete sanjao je da ide očevim stopama i studira fiziku, ali se u jednom trenutku silno zainteresovao za programiranje, koje je studirao, naravno, na Oksfordu. Do danas se bavi razvojem softvera u Microsoftu.
Neko vreme je živeo u Kanadi, a sada živi u Sijetlu sa suprugom Katrinom, sinom i ćerkom. Robertova majka objavila je memoare, Moj život sa Stivenom Hokingom, u kojima je primetila da je njen najstariji sin „činio stvari za svog oca koje deca ne bi trebalo da rade“ i napisala da je veoma ponosna na njega. Dečak je pomogao svojoj majci da se brine o ocu i obožavao ga.
Lusi Hoking, Stivenova jedina ćerka, po mentalitetu je sledila svoju majku. Studirala je i na Oksfordu, ali je više odabrala francuski i ruski nego egzaktne nauke. Čak je neko vreme studirala u Moskvi kako bi poboljšala svoje govorne veštine.
Lusi je studirala i međunarodno novinarstvo na Siti univerzitetu u Londonu, gde je shvatila da ne želi da svoj život povezuje sa ovim zanatom, ali je s pravom ocenila da je to dobra spisateljska praksa. Tako je nakon završetka visokog obrazovanja neko vreme pisala članke za vodeće novine i časopise.
Lusina spisateljska karijera počela je 2004. godine. Objavila je roman „Zasićenost“. Još godinu dana kasnije - „Trči za svoj život“. A 2007. godine, zajedno sa ocem, objavio je naučnu i edukativnu knjigu za decu „Džordž i tajne univerzuma“. Ovo je priča o dečaku, Džordžu, koji je pronašao način da putuje kroz Sunčev sistem preko kompjutera. Ova kreacija je prevedena na 38 jezika i objavljena u 43 zemlje.
Generalno, svi Lusini radovi imaju za cilj popularizaciju nauke među decom, jer je sigurna da je zabavni element upravo ono što mlađu generaciju može podstaći da se zainteresuje za to.
Lusi se takođe aktivno bavi dobrotvornim radom. Jer je videla kako je njen otac patio tokom svog života, pa aktivno podržava organizacije koje se bave problemima osoba sa invaliditetom.
Godine 1997, u građanskom braku sa vojnikom mirovnog korpusa UN Aleksom Makenzi Smitom, Lusi je rodila svog jedinog sina Vilijama, kome je dijagnostikovan autizam. Lusi je raskinula sa Aleksom 2004. nakon šest godina braka, nakon čega je pala u depresiju, pa čak i postala zavisna od alkohola. Međutim, posle nekog vremena uspela je da prevaziđe zavisnost zbog svog sina.
Možda je najvažnija misterija da li je najmlađi sin Džejn Hoking zaista sin Stivena Hokinga. Čak ni Džejnina majka nije bila sigurna da li je njena ćerka rodila potomstvo od svog zakonitog muža ili od svog ljubavnika Džonatana koji je ušao u kuću.
Džejn je žestoko demantovala sve ove glasine i rekla da je to nemoguće. I sam Stiven Hoking je bio uveren u svoje očinstvo. Međutim, mnogi i dalje sumnjaju da je Timoti Hokingov sin.
Džejn je napisala u svojim memoarima: „Ni sama nisam znala odgovor na ovo pitanje, ali moj osećaj lojalnosti Stivenu je zabranjivao bilo kakvu otvorenu diskusiju o ovoj temi, to je za njega bilo tabu, kao deo njegove bolesti.
I to uopšte nije bilo važno.
Timoti je veoma voleo i poštovao svog oca, iako je mogao da komunicira sa njim tek nakon što je imao pet godina. Dečak jednostavno „nije razumeo njegov govor“.
„Moj tata je u tim ranim godinama mogao da govori svojim prirodnim glasom, ali je bilo neverovatno teško razumeti šta govori, posebno za mene u tako mladoj dobi. Kada sam imao 3 godine, nisam razumeo šta govori. Prvih pet godina mog života nisam imao kontakt sa njim," prisetio se Timoti.
Štaviše, Stiven je dobio ozbiljnu upalu pluća, zbog čega je morao da se podvrgne traheostomiji, nakon čega je izgubio sposobnost govora i počeo da koristi sintisajzer govora koji su za njega lično kreirale njegove kolege na Kembridžu.
Vremenom se sve promenilo: Stiven i Timoti su počeli da uspostavljaju kontakt, sin mu je često dolazio na posao, zajedno su igrali šah (Hoking stariji je bio dobar u tome) i razgovarali.
Kada je Timoti ostario, odlučio je da nauči svog oca o dve njegove omiljene stvari u celom svetu - muzici i trkama. Tako je porodica počela da prisustvuje trkama Formule 1 i koncertima uživo.
Timoti je postao jedini izuzetak u svojoj porodici: nije studirao na Oksfordu, već na Univerzitetu u Birmingemu (učio je francuski i španski), jednoj od najvećih i najprestižnijih obrazovnih institucija u Velikoj Britaniji i celom svetu. Sada radi u londonskoj kancelariji LEGO korporacije: rukovodi odeljenjem za razvoj.
Lični život šarmantnog čoveka ostaje misterija. Pouzdano se zna da nije oženjen, ali da li ima ljubavnicu je tajna.