Stiven Hoking je britanski teorijski fizičar, nadaleko poznati popularizator nauke i astrofizičar. Osnovao je oblast kvantne kosmologije, doprineo proučavanju crnih rupa i bio jedan od prvih koji je otvoreno govorio o Velikom prasku. Cilj naučnika je bio da u strukturu Univerzuma uvede ljude daleko od nauke.
Hoking je bio zabrinut zbog globalnog zagrevanja, životne sredine i nejednakosti u društvu. Učinio je naš svet boljim mestom uprkos činjenici da je većinu svog života proveo u invalidskim kolicima. U borbi protiv teške bolesti – amiotrofične lateralne skleroze – pomogli su mu supruga i troje dece.
Otac Stivena Hokinga je bio lekar, a majka ekonomista. Oboje su diplomirali na Oksfordskom univerzitetu. Tokom Drugog svetskog rata par se preselio iz Londona u Oksford. Tamo je rođeno njihovo prvo dete, Stefan.
Dečak je sledio primer svojih roditelja i diplomirao je na Oksfordskom univerzitetu 1962. godine sa diplomom matematike i fizike. Godine 1966. doktorirao je na Triniti Hol koledžu na Univerzitetu Kembridž.
Hoking je saznao za svoju dijagnozu u dobi od 21 godine. Amiotrofična lateralna skleroza je bolest u kojoj umiru ćelije mozga i kičmene moždine koje kontrolišu kretanje mišića. Bolest se razvila i na kraju dovela do toga da je naučnik skoro potpuno paralizovan.
U 43. godini, Stiven Hoking se razboleo od upale pluća. Posle prinudne traheostomije, prestao je da priča. Tada se pojavila potreba za korišćenjem sintisajzera govora, a 12 godina kasnije - personalnog računara, koji je kontrolisan pomoću senzora pričvršćenog za mišić lica obraza.
Zajedno sa vestima o strašnoj dijagnozi, u Hokingov život je ušla ljubav - upoznao je Džejn Beril Vajld. Mlada studentkinja je znala za njegovu bolest, ali to nije uplašilo devojku. Mladi su počeli da se zabavljaju i ubrzo su se venčali. U braku su rođena dva sina i ćerka.
Stiven Hoking je bio dobar otac svojoj deci, čak i ako mu je bilo teško. Naučnik je pokušao da svojim sinovima i kćeri usadi ljubav prema poslu i nauči ih da budu hrabri. Uvek je podržavao interesovanje za bilo kakve hobije, ali prisiljavanje dece da rade stvari koje im nisu bile zanimljive nije bilo u njegovim pravilima.
Brak Džejn i Stivena se raspao posle 26 godina. Nova ljubavnica naučnika bila je njegova medicinska sestra Elaine Manson. Svi okolo su bili sigurni da je imala loš odnos prema Hokingu - njegova deca su čak tužila devojku, ali je čovek negirao sve optužbe. Bili su zajedno 11 godina, a zatim su se razveli.
Dajana King, Hokingova poslednja ljubav, bila je 39 godina mlađa od njega i patila je od manične depresije. Naučnik je odlučio da ovaj odnos ne konzumira brakom - brinuo se da će ga deca pogrešno razumeti.
Ko su deca Stivena Hokinga?
Robert Hoking
Od troje dece Stivena Hokinga, Robert je bio jedini koji je od ranog detinjstva pokazivao interesovanje za fiziku. Sanjao je da će odrasti i postati naučnik – kao njegov otac. Dečak je bio veoma impresioniran njegovim pričama o kvantnoj fizici, a Stiven je sa zadovoljstvom podržavao njegove težnje.
Robert je takođe diplomirao na Oksfordskom univerzitetu. Diplomirao je za softverskog inženjera. Mladić je bio izuzetno strastven za svoj posao, i stoga je postao veoma dobar u tome - na kraju mu je Microsoft ponudio posao u oblasti informacija i tehnologije. Robert Hoking i dalje ostaje tamo.
Robertova majka ga je opisala kao saosećajnog i osetljivog dečaka. S obzirom na to da je Stivenu bila potrebna stalna briga, njegovi sinovi i ćerka morali su da „rade mnogo stvari koje deca ne bi trebalo da rade“. Možda je upravo ta okolnost ojačala njihovo saosećanje i ljubaznost.
Robert sada živi u Sijetlu. Oženjen je i ima dvoje dece – sina i ćerku. Čovek više voli da ne kontaktira medije, ali je jednom rekao da ne može da zaboravi važan savet svog oca. Stiven Hoking je svog sina naučio da nikada ne treba napustiti posao koji daje smisao životu, inače će vaš svet biti prazan.
Lusi Hoking
Lusi je srednje dete u porodici. Ne izdajući porodične tradicije, diplomirala je na Oksfordu - cilj devojke je bio da uči francuski i ruski. Čak je neko vreme živela u Moskvi, a zatim je upisala Univerzitet u Londonu da diplomira međunarodno novinarstvo.
Lusi Hoking je odmah po završetku fakulteta pokazala uspeh u novinarstvu, ali nije mogla u potpunosti da se uživi u humanističke nauke - činilo joj se da na taj način ne ostvaruje svoj puni potencijal.
Tada je devojka odlučila da da prioritet aktivnostima pisca. Želela je da razjasni neke ideje svog oca. S obzirom na Lusin odličan stil pisanja, uspela je – pisala je naučne knjige, uglavnom za decu, u kojima je jednostavnim jezikom objašnjavala ozbiljne naučne koncepte.
Lusi Hoking je režirala nekoliko dokumentarnih filmova o uticaju tehnologije na čovečanstvo. Njena serija podcasta bila je posvećena istoj temi. Devojka je putovala po celom svetu i držala predavanja o fizici, astronomiji i kosmologiji. Njena publika su bili mladi ljudi.
Napravila je i jedinstven obrazovni program za osnovce. Ona želi da ljudi shvate koliko je nauka zanimljiva. Bori se protiv predrasuda o tome da je nedostižna.
Otac je podržavao težnje svoje ćerke - u poslednjim godinama njenog života postao je njen koautor u stvaranju avanturističkih dečjih romana. Knjige su u žanru fantastike, ali su zasnovane na stvarnim naučnim konceptima.
Hvaljena knjiga, Kratki odgovori na velika pitanja, rezultat je saradnje oca i ćerke. Nažalost, Stiven Hoking je umro pre nego što je objavljen.
Timoti Hoking
Rođenje najmlađeg deteta, Timotija, dogodilo se u vreme kada je Stiven skoro izgubio govor. Dečak nije razumeo svog oca kada je bio mali, i stoga praktično nisu komunicirali. Nakon toga, sintisajzer govora im je pomogao da uspostave blisku vezu. Timoti je kasnije primetio zlu ironiju - trenutak kada je Stiven potpuno izgubio govor postao je početak njihove veze.
Timotijevi hobiji su se veoma razlikovali od hobija njegovog brata i sestre. Mladić je veoma voleo auto trke. Uprkos činjenici da ovaj sport ima malo zajedničkog sa naukom, Stiven se veoma trudio da svom sinu pruži priliku da se približi onome što voli - zajedno sa dečakom, u invalidskim kolicima, Hoking je prisustvovao mnogim trkama.
Stivena i Timotija povremeno je pratio šef Formule 1 Frenk Vilijams. Ni ovaj drugi nije mogao da hoda. Trojica su pratili takmičenje iz boksa Vilijamsovog tima.
Hoking je često igrao šah sa svojim najmlađim sinom. Timoti je uvek prepoznao svog oca kao neverovatno jakog takmičara. Stiven ga je uvek učio da svaku ideju treba izneti i izneti. Čak i ako drugi misle da su glupi, to nije razlog da stanu na putu ka svom cilju.
Iznenađujuće, Timoti Hoking nije diplomirao na Oksfordu. Umesto toga, studirao je francuski i španski na Univerzitetu Ekseter. Nakon diplomiranja zaposlio se u Lego kao menadžer.
Trenutno, čovek ispunjava svoje profesionalne obaveze u upravljanju imovinom porodice Hoking. On je takođe specijalista za razvoj brenda u Havking Estate-u. Svrha njegovog rada je da zaštiti i promoviše zaostavštinu svog oca.
Timoti je povučena i misteriozna figura. Sa medijima razgovara isključivo o pitanjima vezanim za rad njegovog oca. Nije poznato da li muškarac ima porodicu.
Ovo su četiri stuba Trampove politike! De Vinča tvrd: Ovo će novom predsedniku zadati najviše problema