Došao iz rata i čuo da mu žena pobegla s moćnim Nemcem: Slušajno je sreo s njim i učinio nezamislivo, pa sramno skončao

Neverovatna ljubavna priča Vasilija Ivanoviča Murziča u to vreme sve je ostavlja bez teksta, posebno zbog načina na koji je on skončao.

Ljubav
18:41h
Došao iz rata i čuo da mu žena pobegla s moćnim Nemcem: Slušajno je sreo s njim i učinio nezamislivo, pa sramno skončao
Foto: Shutterstock

Vasilij Ivanovič Murzič, legendarni mašinovođa i heroj Drugog svetskog rata, bio je čovek čija je sudbina pokazala koliko život može biti surov. Od spašavanja frontovskih vozova do nepravednog optuživanja, njegova životna priča oslikava ne samo hrabrost i upornost, već i nepravdu koja je zadesila mnoge heroje posle rata.

Murzič je od malih nogu radio na železnici, usavršavajući se od radnika do mašinovođe. Pred Drugi svetski rat, bio je poznat kao jedan od najboljih železničara u Sovjetskom Savezu, dobitnik Ordena rada. Kada su Nemci stigli do Vitebska u Belorusiji, gde je tada živeo sa suprugom, poslednji voz s važnom opremom izveo je upravo on. Njegova supruga, međutim, nije uspela da se evakuiše i ostala je u okupiranom gradu.

Nakon što se dobrovoljno prijavio u diverzantsku grupu, Murzič je uništio 12 nemačkih vozova, postavši meta nacista koji su za njegovu glavu nudili 10.000 maraka. Kasnije je prebačen nazad na linije fronta kao mašinovođa i postao deo legendarnog podviga: slep i teško ranjen, uspeo je da popravi oštećeni voz i dovede ga na odredište. Ovaj slučaj ostao je jedinstven u svetskoj istoriji.

Voz
foto: Profimedia

Nakon rata, Murzič je postao zamenik načelnika železničkog odeljenja u Vitebsku i bio je biran za poslanika Vrhovnog sovjeta. Ipak, njegovo privatno istraživanje o sudbini supruge donelo mu je bolno otkriće – ona je tokom okupacije bila u vezi s nemačkim oficirom i pobegla s njim u Litvaniju.

Ova spoznaja slomila je Murziča. Iako je zvanično razveo brak, upao je u depresiju i utehu tražio u alkoholu. Njegova sve češća pijanstva dovela su do smanjenja njegovog profesionalnog ugleda. Premešten je u Daugavpils na nižu poziciju, ali sudbina je i dalje bila nemilosrdna, piše Žena.

Jednog dana, u Daugavpilsu, slučajno je sreo bivšu suprugu na ulici. Prema sudskoj presudi, u stanju uzrujanosti naneo joj je povrede i pretio nožem. Optužen je za pokušaj ubistva i osuđen na tri godine zatvora, ali nakon žalbe, kazna mu je povećana na osam godina.

Posebno je kontroverzno što je bio optužen za pokušaj ubistva, ali mu je kazna određena kao za izvršeni zločin. Na osnovu ovog procesa, Murzič je lišen svih svojih zvanja i odlikovanja, uključujući titulu Heroja socijalističkog rada.

Tokom izdržavanja kazne, administracija zatvora pokazala je razumevanje prema njegovoj prošlosti, omogućivši mu rad bez pratnje. Pušten je uslovno nakon dve godine, ali je bio primoran da ponovo polaže ispite kako bi dobio dozvolu za rad na železnici.

Sve do svoje smrti 1979. godine, Murzič je pokušavao da vrati svoje odlikovanja i čast, ali bezuspešno. Umesto priznanja, ostao je zaboravljen, uprkos tome što je njegov doprinos ratu bio neprocenjiv.

Saznajte da li je moguće pokrenuti novi postupak za ubistvo Zorana Đinđića:

Pratite Stil magazin na facebook:
https://www.facebook.com/Stil.kurir.rs