Malala Jusufzai, najmlađa dobitnica Nobelove nagrade za mir, danas ima dvadeset i jednu godinu.
Toj hrabroj devojci talibani su 10. oktobra 2012. godine pokušali da oduzmu život u atentatu zato što je habro istupila protiv njih i njihove namjere da ženama zabrane pristup obrazovanju. Preživela je hitac koji joj je u glavu ispalio maskirani taliban kako bi je kaznio jer je na svom blogu kritikovala talibanski režim koji ženama zabranjuje školovanje. Više od 3 meseca oporavljala se od teških povreda i bila je podvrgnuta rekonstrukciji lobanje.
Svet je bio šokiran brutalnim pokušajem ubistva, a zbog svoje hrabrosti 2014. godine nagrađena je Nobelovom nagradom za mir. Uprkos svojoj mladosti, Malala je primerom pokazala da deca i mladi ljudi takođe mogu da pridonesu poboljšanju sopstvene situacije, rekao je tada predsednik norveškog Nobelova odbora Torbjorn Jagland.
Malalu ni atentat nije sprečio da nastavi glasno da govori o važnosti obrazovanja. Ni u jednom trenutku nije pomislila na odustajanje od aktivističkog angažmana. Teroristi su mislili da će promeniti naše ciljeve i zaustaviti naše ambicije, ali ništa se nije promenilo u mom životu osim što su slabost, strah i beznađe umrli. Rođene su snaga, moć i hrabrost. Ne mrzim talibana koji je pucao u mene. Čak i da držim oružje u ruci i da je on ispred mene, ne bih pucala u njega, poručila je Malala u govoru u Ujedinjenim narodima.
Malala je već dobitnica brojnih priznanja, a nagrada za ljudska prava koju joj je dodelila Evropska unija jedna joj je od najdražih.
Na svoj 18. rođendan u Libanu u blizini granice sa Sirijom otvorila je školu za sirijske izbeglice koja nudi obrazovanje devojkama od 14 do 18 godina. Školu finansira neprofitna organizacija koja nosi njeno ime, a nakon otvaranja zamolila je svetske lidere da "investiraju u knjige, a ne metke". Odlična je učenica ženske škole Edgbaston u Birmingemu, a uskoro će maturirati i upisati fakultet. Želi da studira filozofiju, politiku i ekonomiju na Oksfordu i ne skriva svoje političke ambicije.
Na jednoj konferenciji o ženskim pravima 2015. rekla je kako bi volela da postane premijerka Pakistana. Naši političari ne rade ništa za nas, za mir ili za naše obrazovanje. Zato želim da budem premijerka svoje zemlje, zaključila je inspirativna devojka.
Pročitajte njene najčuvenije izreke:
1. „Sloboda – divna stvar, osim slobode da pravite greške.“
2. „Teroristi su mislili da mogu da promene moje ciljeve i zaustave moju ambiciju, ali ništa se u mom životu nije promenilo osim ovoga: slabost, strah i bespomoćnost su umrli. Jačina, snaga i hrabrost su rođene.“
3. „Dajte dečje knjige i olovke, rekla sam. Ovo je najmoćnije oružje na svetu. Jedno dete, jedan učitelj, jedna knjiga i jedan olovka mogu da promene svet.“
4. „Znanje je najmoćnije oružje. Želim da budem dobro naoružana. Onda ću se boriti i pobediti.“
5. „Ako je Bog hteo da svi budemo isti, ne bi nas stvorio tako različite.“
6. „Knjige su dragocene. Neke knjige putuju sa tobom u prošle vekove, druge te vode u budućnost. Neke te vode u centar tvog srca, a druge u svemir.“
7. „Ja istinski verujem da mir u celom svetu možemo da obezbedimo jedino kroz obrazovanje i to ne samo našeg uma, već i naših srca i duše.”
8. “Bez časti svet ne vredi ni prebijene pare – kaže naša poslovica.”
9. „Mislim da ne postoji čovek koji nikada nije napravio grešku u životu. Ono što je najvažnije je da iz svojih grešaka pravi zaključke.“
10. „Za dobar rad neophodno je da nagradite dobar posao, kaže naš narod, samo reći “hvala” nije dovoljno.“
11. „Bože, molim te daj mi snagu i hrabrost. Napravi me boljom, jer želim da radim bolje od ovoga sveta.“
12. „Obrazovanje za žene predstavlja moć i zato se teroristi plaše obrazovanja. Oni ne žele da se žene obrazuju jer bi tako postale moćnije.“
13. „Pozivamo sve naše sestre širom sveta da budu hrabre – da prihvate snagu koju imaju u sebi i ostvare svoj pun potencijal.“
14. „Rekla sam sebi. Malala, moraš da budeš hrabra. Ne smeš da se plašiš nikoga. Ti samo pokušavaš da se obrazuješ. Ne činiš nikakav zločin.“
15. „Odlučila sam da ću uvek reći istinu.“