Ban Jelačić je pričao srpski, žene su se lepile za njega, a imao samo 55kg: U 50oj se oženio sa devojčicom od 16 godina

Josip Jelačić je bio hrvatski ban čiji spomenik krasi centar Zagreba, a sam Jelačić je se smatra jednim od najvažnijih junaka ove zemlje.

Zanimljivosti
15:57h
Ban Jelačić je pričao srpski, žene su se lepile za njega, a imao samo 55kg: U 50oj se oženio sa devojčicom od 16 godina
Ko je bio Ban Jelačić?, Foto: Wikipedia

Kada dođete u Zagreb, verovatno ćete posetiti trg na kojem se nalazi spomenik Josipu Jelačiću koji gleda na jug. Ne tako davno, 1947. godine ban Jelačić je bio na istom tom mestu, samo okrenut ka severu, gledao je u Mađarsku. Da ne bi gledao u Mađare, Hrvati su prvo skinuli pa njegov spomenik opet vratili 1990. godine i okrenuli ga na jug. Zašto? Hrvati kažu "Iz estetskih razloga".

Da biste razumeli zašto su to Hrvati uradili, morate prvo da znate koje bio ban Jelačić.

Najslavniji hrvatski ban Jelačić rođen je 16. oktobra 1801. godine u Petrovaradinu, u kući zapovednika Petrovaradinske tvrđave, u Beogradskoj ulici, najlepšem delu Petrovaradina.

Kada je ustoličen za bana (što je učinio na Trgu Svete Katarine Srpski patrijarh Josif Rajačić iz Sremskih Karlovaca (jer je zagrebački biskup bio sprečen)), Jelačić je ukinuo kmetstvo u Hrvatskoj i Slavoniji, proglasio hrvatski jezik za službeni i osnovao Bansko veće.

Zahvaljujući njemu "Crkva u Hrvata" je postala nezavisna od Ugarskog episkopa, pa su pored slobode i jezika dobili i svoju crkvu, glavni stub društva.

Ban Jelačić
foto: Sergio Delle Vedove / Alamy / Profimedia

Kakav je bio Ban Jelačić?

Malo ko zna da je Jelačić bio pesnik. Kada je imao samo 24 godina, teško se razboleo od "bolesti grla" zbog čega je mislio da će umreti. Zato je napisao zbirku pesama "Rodrigo i Elvira" čiji predgovor je bio i oproštajno pismo, jer je bio uveren da neće preživeti pa je svetu ostavljao pesme, piše Express.hr

Stjepan Laljak koji je 40 godina proučavao život i delo Josipa Jelačića je tvrdio da je ban bio sitne građe: "imao je jedva 55 kilograma, ali je prštao od energije."

"Jelačića su obožavali vojnici, bio je omiljen u društvu, plesao je savršeno, znao svirati i pevati. Imao je velikog uspeha kod žena. Bio je sklon avanturama. Među vojnicima tog vremena bile su raširene polne bolesti, pa je i mladi Jelačić bio pogrešno lečen od sifilisa, tako da je rano ostao bez kose. Jelačić je bio jako nesrećan i dugo vremena je nosio perike. Tek kada je postao ban i javna osoba, prestao je nositi periku", kaže Laljak.

Lečili ga od sifilisa pa je zato rano izgubio kosu, zbog čega je nosio periku
Lečili ga od sifilisa pa je zato rano izgubio kosu, zbog čega je nosio perikufoto: Sunny Celeste / Alamy / Profimedia

"Jelačić se oženio 1850., s gotovo 50 godina, a njegova supruga grofica Sofija Stockau imala je samo 16. Sedeće godine ban kupuje vlastelinstvo Novi Dvori u Zaprešiću, gde je sagradio dvorac, uredio imanje i živeo s porodicom. Dobio je titulu grofa, a njegova supruga postala je dvorskom damom carice Elizabete. Jedina kćerka Ana, dok je ban sa suprugom bio na odmoru, umrla je od kolere u dobi od 9 meseci. To je bio veliki udarac za Jelačića, pogotovo jer je bio svestan da zbog bolesti više neće imati dece", kaže Laljak.

Verovatno je 1857. predosetio da mu se bliži smrt pa je sastavio testament. "On je hteo pod svaku cenu sačuvati imanje, a bilo mu je jasno da grofica neće zauvek ostati udovica. Zato je testamentom odredio da udovica može ostati u Novim Dvorima dok se ne preuda, a u tom slučaju dobija otpremninu", kaže Laljak.

Ban je sve dobro predvideo, četiri godine nakon njegove smrti grofica se preudala, a Nove Dvore nasleđuje brat Juro.

Spomenik banu Jelačiću prvo je gledao ka Mađarskoj, da bi sada bio okrenut ka jugu
Spomenik banu Jelačiću prvo je gledao ka Mađarskoj, da bi sada bio okrenut ka jugufoto: JEAN-PAUL GUILLOTEAU / Roger Viollet / Profimedia

Da li je ban Jelačić pisao ćirilicom?

Andrija Torkvat Brlić u svom Dnevniku je napisao da je baj Jelačić: "Čitao ban i lijepo srbski podpisao, što sam ja srbski napisao.", prenosi Wikipedia.

Postoji jedan spis u kojem Josip Jelačić iz Pešte na ćirilici šalje Kotoranima dopis u kojem piše: "...Serblji i Hervati narod jedne krvi i jedne budućnosti..."

Rodna kuća bana Jelačića je vraćena hrvatskoj nacionalnoj zajednici i na fasadi kuće piše: ""Spomen dom bana Josipa Jelačića".

Pratite Stil magazin na facebook:
https://www.facebook.com/Stil.kurir.rs