Jelena Petrović Njegoš bila je crnogorska princeza koja je postala italijanska kraljica.
Rođena 28. decembra 1972. godine kao šesto dete, a peta kćerka knjaza Nikole i knjeginje Milene.
Njenog oca zvali su "evropski tast" jer su sve njegove ćerke bile udate za poglavare okolnih država. Nikola je znao kako da sačuva vlast i dobre odnose - sve je držao u krugu porodice.
Od sve ženske dece, princeza Jelena je bila najželjenija jer je došla posle prestolonaslednika Danila.
Knjaz Nikola je odlučio da je krsti ruski car Aleksandar II Romanov. Car je prihvatio kumstvo i povlastio ruskog konzula iz Dubrovnika Aleksandra Jorina da dođe na Cetinje i u njegovo ime obavi kršćenje i da joj da prekrasno ime Jelena. Obred kršćenja obavljen je u Vlaškoj crkvi za koju predanje kaže da je najstarija zgrada na Cetinju.
Jelena je detinjstvo provela sa švajcarskom guvernantom uz koju je učila francuski jezik, a sa samo 10 godina odlazi na školovanje u Rusiju, na institut Smoljni, koji se nalazio pod caričinim patronatom i bio organizovan za princeze i djevojke iz uglednih evropskih porodica.
Upravo uj Rusiji je princeza Jelena upoznala princa Viktora Emanuela na balu upriličnenom povodom krunisanja Nikolaja II za cara Rusije.
Priča se da joj je kasnije bilo lako da prihvati njegovu ruku i da postane kraljica Italije.
Poslije kraćeg vremena u avgustu 1896. godine stigao je Viktor Emanuel u kraljevski dvor na Cetinju, gde je obavljena veridba, uz sve običaje i ceremonije.
Princeza Jelena je trebalo da promeni veru kako bi se udala za princa od Savoja.
Knjazu Nikoli takođe je teško padala promena vere njegove ćerke, upravo jer je i ruski car oštro reagovao zbog primanja katoličke vere mlade Jelene.
Ali što je moralo biti učinjeno - učinjeno je. Jelena je prihvatila katoličanstvo i udala se za Viktora od Savoje.
Kraljevska jahta “Savoja” je 19. oktobra 1896. godine krenula iz barske luke prema Italiji i uplovila u luku Bari sa slavnim mladencima. Po knjaževoj želji prelaz njegove kćeri u katoličku veru, putem odricanja, obavljen je na brodu u brodskom salonu na najednostavniji način zbog dubokih religioznih osećanja njegovog naroda.
U velikoj napetosti dostojanstveno je pročitala tekst svečanog odricanja i jedva uspela da zadrži suze. Kad je obredni sveštenik sklopio knjigu, Jelena se našla sama na početku puta označenog dubokom religioznošću, čvrsto uverena da se Bogu služi kroz ljubav prema bližnjem.
Italijani su bili oduševljeni kada je prelepa crnogorska princeza stigla u Rim. Civilno venčanje je obavljeno u velelepnom dvorcu Kvirinale, a crkveno u crkvi Santa Marija od Anđela gde su prisustvovali mnogobrojni gosti iz cele Evrope. Takvu svečanost Rim nije zapamtio.
Imali su petoro dece: Jolandu (1901), Mafalda (1902), Umberto (1904), Đovana (1908) i Marija (1904).
Kraljica je bila poznata kao skromna žena spremna da pomogne svom narodu kada je bilo najteže.
Kada su se njihova deca pooženila i poudala, i posle ratova 1914. godine godine Viktor i Jelena se preseljavaju u vilu koju nazivaju "Jela".
Nekadašnja crnogorska princeza i kraljica Italije, umrla je u 80oj godini, a sahranjena je u Monpeljeu 1952. godine gdje su joj Francuzi odali zasluženo poštovanje. Zasluge Jelene Savojske za italijanski narod bile su tolike da je katolički biskup Rišar iz Monpeljea inicirao da se proglasi za sveticu.
(Stil/cdm.me)