Badnjak je simbol mira, sreće, blagostanja i jedno od glavnih obeležja Božića. Obično se po njega ide u društvu, pa domaćini sa sobom ponesu i malo rakije, kojom nazdrave kada ga iseku i upute se svaki svojoj kući. Badnjak stoji pred ulaznim vratima, na Badnje veče se unosi u kuću, a na Božićno jutro njegovom grančicom položajnik džara vatru.
Ali, malo ko zna za običaje koje bi trebalo ispoštovati posle najradosnijeg hrišćanskog praznika.
Tradicija i verovanje nalažu da se Badnjak nakon 7. januara ostavi negde u prirodi. Treba obratiti pažnju na dodatke u vidu žitarica koje se kače na njega u kesicama, jer se oni ne ostavljaju sa njim. Odložite ga u šumi ili parku, nikako ga ne ostavljajte na betonu. A ukoliko imate sopstveno dvorište, možete ga zakačiti i za drvo.
Zašto su naši stari čuvali pepeo od badnjaka?
Badnjak treba zapaliti i ostaviti da izgori u šporetu u kući. Vatra koja se pojavljuje kada se Badnjak spaljuje donosi plodnost i pomaže svim ukućanima, ali je ne treba raspirivati duvanjem, već pustiti da sama plamti.
Takođe, trebalo bi sačuvati malo pepela od badnjaka koji se sagoreo i staviti ga ne posebno mesto u kući. Verovalo se da je lekovit, a naši stari su ga mešali i pili kada su imali glavobolje, jer se smatralo da odnosi bol.