Nemačka ima mnogo prednosti, i na slici sve deluje lepo, čisto i kulturno. U stvarnom životu, utisci su drugačiji, a to shvatite tek kasnije, kada vidite kako sve funkcioniše iznutra. Barem tako kažu ljudi koji su tamo živeli neko vreme, a mi vam prenosimo iskustvo Marije koja je kod prijatelja provela tri meseca, upravo da bi presekla i donela odluku da li će se preseliti ili ne.
"Moj prijatelj otišao tamo kada je imao pet godina i Nemačkoj je već 3 decenije. Tokom tog vremena, oni su se potpuno navikli na lokalna pravila i način života i jednostavno su prestali da primećuju određene stvari. Ja sam, međutim, sve videla očima nekoga ko je tek stigao i video kontrast. Bilo je trenutaka na koje se nisam mogla naviknuti", napisala je Marija u svom blogu.
Kako zaista izgleda život u Nemačkoj?
Nema ograda - živite na vidnom mestu
Mali nemački gradovi i sela imaju jednu karakteristiku: nedostatak ograda. Umesto toga, Nemci postavljaju žive ograde od biljaka i cveća ili niske ograde koje su čisto dekorativne. S jedne strane, to je veoma lepo, ali s druge strane, daje osećaj da ste vi i ceo vaš život izloženi.
Privatne kuće stoje bez uobičajenih visokih ograda, a parcele vizuelno prelaze jedna u drugu. Ljudi se ne stide jedni drugih; naprotiv, zaviruju i mirno sede u dvorištu, nikako ih ne uznemiravaju njihovi otvoreni životi.
Nemci takođe nemaju zavese. Umesto toga koriste roletne. Za lokalno stanovništvo ovo deluje prirodno, ali u početku sam se osećala neprijatno, kao da svi mogu da vide svakoga, i nije bilo osećaja domaće udobnosti u enterijeru.
Sortiraš smeće i predaješ flaše
Iako je sortiranje smeća donekle izvodljivo, reciklaža flaša se ispostavila težom nego što se na prvi pogled činilo. Kada počnete da živite ovako svaki dan, postaje zamorno. Prvo, odmah generišete više smeća, a drugo, potrebno vam je mesto da sve to skladištite.
Na primer, flaše u Nemačkoj se ne bacaju samo tako — one se recikliraju. Prvo se čuvaju, na kraju krajeva, ne biste putovali samo zbog jedne flaše. Zato svaki Nemac ima kutiju flaša kod kuće, kao što mi imamo kesu punu kesa.
Roditelji čak i prete deci - ako ti ne ide dobro u školi, ići ćeš da recikliraš flaše.
Zimi je kod kuće hladno kao i napolju
Zimi i između godišnjih doba, kuće su hladne, ali ponekad je napolju toplije. Zbog toga Nemci nose toplu odeću po stanovima, spavaju u pidžamama i uvijaju se u ćebad.
Sve se rano zatvara, a kasno uveče više ništa ne radi
To znači da svi kafići i barovi otvaraju u vreme ručka i zatvaraju rano, čak ni u ponoć, možete li da zamislite? I to je slučaj širom Nemačke, sa izuzetkom većih gradova poput Minhena, Drezdena i Kelna.
Ako žudite za picom, rolnicama ili jednostavno želite da izađete kasno uveče, ne možete to učiniti spontano. Dostava nije dostupna svaki dan, a kamoli u roku od 15 minuta. Supermarketi i prodavnice prehrambenih proizvoda takođe rade u proseku do 9:00, subotom do 5:00, a nedeljom svi imaju slobodan dan.
Nema pijace
Takođe, u Nemačkoj nema pijaca. Čini se da nije ništa strašno. Ali onda imate situaciju u kojoj vam je hitno potrebno nešto da kupite... i samo se vozite do svake prodavnice, ponekad i do sledećeg grada; čak ni veb stranice nemaju uvek informacije o dostupnosti određenog artikla.
Preferiraju gotovinu
Prijatelj je rekao da ljudi u Nemačkoj i dalje preferiraju gotovinu jer su oprezni sa transferima. Kartice se ne prihvataju svuda, a onlajn transferi su potpuno nemogući. Nemci su odgovorni za svaki cent, tako da se sva plaćanja vrše u gotovini.
I generalno, imejlovi su i dalje popularan način za njih. Na primer, tako šalju kazne, deklaracije, račune za kiriju i važna dokumenta.