Žena koja je kupila kuću u Italiji za 1 evro, ispričala je da li joj se isplatilo: Postoji jedan veliki problem

Akcija "kuća za 1 evro u Italiji" živi već nekoliko godina, a oni koji su u ovoj zemlji zaista kupili nekretninu za evro otkrivaju da li se to isplati

Lifestyle
Autor:
Žena koja je kupila kuću u Italiji za 1 evro, ispričala je da li joj se isplatilo: Postoji jedan veliki problem
Foto: preentscreen/Instagram

Zamislite kuću punu buđi, sa oštećenjima od vlage, sa termitima i srušenim krovom u malom gradu gde vam je i jezik sasvim nepoznat.

Nije baš najbolja prilika za kupovinu nekretnine, zar ne?

Ipak, za neke oronula kuća na Siciliji je zapravo uzbudljiva šansa da izgrade dom svojih snova – i to ih nije koštalo skoro ništa. Na početku.

Krajem 2010-ih o gradovima širom Italije počeo je da priča ceo svet zbog prodaje trošnih nekretnina za 1 evro. Cilj je bio da privuku strance koji bi obnovili kuće i ujedno povećali broj stanovnika u mestima koja se gase.

Naravno, postojala je caka u svemu tome.

Ta cena od 1 evra bila je simbolična i samo je predstavljala početak troškova koji slede. Takođe, uslov je bio da kupci moraju da završe renoviranje u određenom roku, obično za tri godine. Troškovi bi lako mogli da se popnu na desetine hiljada evra. Ipak, brojke kažu da je hiljade ljudi prihvatilo ovu ideju.

I koliko zaista košta ta kuća od 1 evra? Da li je taj veliki projekat vredan novca i stresa?

Meredit Tabon, finansijska savetnica iz Čikaga, poslednjih pet godina posvetila je ostvarivanju svog životnog sna – izgradnji doma u Italiji, tačnije u srcu Sicilije. Do sada je u ovaj projekat uložila gotovo pola miliona dolara, ali za nju to nije samo kuća. To je most između prošlosti i budućnosti, simbol povratka korenima i nova stranica u njenom životu.

Sudbinski znak iz prošlosti

Sve je počelo početkom 2019. godine, kada je saznala za inicijativu u italijanskom gradu Sambuka di Sicilija. Lokalna vlast je, u pokušaju da revitalizuje napušteni istorijski centar, stavila na aukciju stare kuće po simboličnoj početnoj ceni od 1 evra. Vest je odmah privukla pažnju ljubitelja italijanske kulture širom sveta, ali za Meredit je imala i dublje značenje.

Dok je istraživala porodičnu istoriju, otkrila je da je njen pradeda upravo iz ovog sicilijanskog grada, iz koga je emigrirao u Ameriku u potrazi za boljim životom. Smatrala je da je to znak sudbine i donela odluku da učestvuje u licitaciji. Oduvek je osećala povezanost s Italijom, ali ovaj trenutak joj je dao konkretan razlog da se vrati u zemlju svojih predaka.

Prvi koraci ka ostvarenju sna

Nekoliko meseci kasnije, Meredit je postala vlasnica jedne od napuštenih kuća, za koju je ponudila 5.555 evra. Međutim, sa porezima i administrativnim taksama, konačan trošak kupovine popeo se na 5.900 evra (oko 6.200 dolara). Kada je prvi put posetila svoj novi dom u junu 2019. godine, zatekla je ruševinu – bez struje, bez vode, s krovom koji je sadržao azbest i podom prekrivenim slojem golubijeg izmeta debelim gotovo 60 centimetara.

Uprkos lošem stanju objekta, Meredit nije izgubila entuzijazam. Štaviše, ubrzo je odlučila da kupi i susednu napuštenu kuću privatnim dogovorom sa prethodnim vlasnikom za 22.000 evra. Time se njen projekat značajno proširio – od inicijalnih 58 kvadratnih metara, sada je imala na raspolaganju 250 kvadratnih metara prostora za renoviranje. Naravno, to je značilo i značajan porast budžeta: prvobitno planiranih 40.000 evra za obnovu poraslo je na čak 140.000 evra.

Dug i izazovan put do doma iz snova

Renoviranje je trajalo godinama, delom zbog pandemije, koja je usporila radove, ali i zbog same kompleksnosti projekta. Ipak, to joj je omogućilo da postepeno finansira radove bez uzimanja kredita. Tokom rekonstrukcije, srušeni su brojni zidovi kako bi se dobili prostrani zajednički prostori, podovi su izravnani, a dodat je i niz čeličnih greda radi seizmičke zaštite, što je ključan faktor u Italiji, gde su zemljotresi česta pojava. Takođe, dodate su dve prostrane terase s pogledom na sicilijanski pejzaž.

Meredit, koja nikada pre nije učestvovala u renovaciji, inspiraciju je pronašla u sećanju na svog oca, arhitektu, koji je preminuo kada je ona imala samo 15 godina. U njegovu čast, odlučila je da dom nazove „Casa dell’Architetto“ (Kuća Arhitekte).

Dizajn koji priča priču

Dizajn kuće odražava njenu ličnu filozofiju: „jednostavno, ali značajno“. Inspirisana likom Dona Drejpera iz serije Mad Men, želela je da stvori prostor koji kombinuje klasične i moderne elemente. Tako je njen dom postao spoj topline i sofisticiranosti, sa očuvanim originalnim arhitektonskim detaljima – prepoznatljivim lukovima, starim koritom u kuhinji i jedinstvenim stepeništem.

Danas, sa 45 godina, Meredit ovaj dom koristi kao mesto za odmor, ali ga oseća i kao svoj primarni dom. Kuća ima dve glavne spavaće sobe, dve gostinske sobe, modernu kuhinju, prostranu trpezariju sa galerijom fotografija, biblioteku, dnevnu sobu, saunu na suvu toplotu i dve prelepe terase. Jedna od terasa sadrži tradicionalnu peć za picu i prostor za obedovanje na otvorenom, čineći je savršenim mestom za okupljanje porodice i prijatelja.

Više od kuće – novi pogled na život

Za Meredit, ovaj dom nije samo nekretnina – to je emocionalno putovanje i most koji povezuje prošlost i budućnost. Tokom ovog procesa, shvatila je da postoji mnogo više u životu od poslovnog uspeha. Kako kaže, iskustvo joj je pomoglo da promeni način razmišljanja o poslu i životu uopšte – umesto da sve podredi radu, sada teži ravnoteži i ličnom ispunjenju.

Iako su je mnogi pitali da li planira prodaju kuće, ona je odlučna u nameri da je zadrži. Kuću je ostavila u amanet rođaku, a u budućnosti planira da je donira selu Sambuka, kako bi služila zajednici. „Ovo mesto mi je donelo mnogo više nego što sam ikada mogla da zamislim. Ovde sam pronašla zajednicu, spokoj i potpuno drugačiji način života“, zaključuje Meredit, dok gleda zalazak sunca sa svoje terase, u srcu Sicilije.

Pratite Stil magazin na facebook:
https://www.facebook.com/Stil.kurir.rs