Komšija čuo jeziv krik i kroz prozor video devojčicu krvavu: Roditelji na stolu pronašli pismo "Ja sam vam ćerku ubila"

Kad se otkrilo ko je zaista ubio malu Kirsten, njeni roditelji su zanemeli od šoka

Lifestyle
13:37h Autor:
Komšija čuo jeziv krik i kroz prozor video devojčicu krvavu: Roditelji na stolu pronašli pismo "Ja sam vam ćerku ubila"
Ilustracija, Foto: Shutterstock

Televizijski film iz devedesetih, "Smrt navijačice", očarao je publiku dramatičnim prikazom zločina u srednjoj školi. Međutim, mnogi možda ne znaju da je film zasnovan na istinitom i uznemirujućem događaju.

Prava priča iza "Smrti navijačice" vodi nas do tragičnog incidenta iz 1984. godine, kada je ubistvo tinejdžerke potreslo mirnu prigradsku zajednicu. Ovaj slučaj otkriva mračnu stranu srednjoškolskih klanova i razorne posledice zavisti i društvenih pritisaka.

U središtu slučaja našle su se dve učenice – Kirsten Kostas i Bernadet Proti. Kirsten, popularna navijačica poznata po svojoj harizmi i statusu, postala je žrtva rastuće ljubomore i nesigurnosti svoje drugarice iz razreda, Bernadet. Tokom kobne večeri, Bernadet je namamila Kirsten pod lažnim izgovorom i, u šokantnom preokretu, nasmrt je izbola. Brutalnost zločina, uz naizgled besmisleni motiv, ostavila je zajednicu i naciju u neverici.

Ovaj slučaj krije mnogo složenih dinamika koje su dovele do tragedije, kao i posledice koje su usledile. Saznajte kako je ovaj događaj zauvek promenio jedan grad i kako je uticao na živote porodica uključenih u ovu priču. Kroz ovu istinitu kriminalističku priču otkrijte kako stvarnost ponekad može biti strašnija od fikcije.

Tori Spelings u ulozi Bernadet Proti u filmu 'Smrt navijačice'
Tori Spelings u ulozi Bernadet Proti u filmu "Smrt navijačice"foto: IFA Film / United Archives / Profimedia

Kirsten Kostas – popularna srednjoškolka u elitnoj gimnaziji Miramonte

Kirsten Kostas bila je oličenje tinejdžerskog sna. Kao učenica druge godine u srednjoj školi Miramonte, petnaestogodišnja Kirsten bila je prelepa, uspešna i centar društvenog života. Bila je članica školskog plivačkog tima, urednica godišnjaka, učesnica građanske grupe Bob-O-Links i, naravno, navijačica.

Međutim, Kirsten je bila više od svojih akademskih i vannastavnih dostignuća. Prijatelji su je opisivali kao „duhovitu, društvenu, samouverenu i sarkastičnu“. Kao ćerka imućnih roditelja, bila je uvek u trendu i nosila najnovije modne dodatke. Iako je naizgled imala sve, poznanici su je pamtili i po ljubaznosti i „dobroj ličnosti“.

Na prvi pogled, kombinacija bogatstva, lepote i popularnosti činila je Kirstenin život savršenim – idealom koji je lako mogao izazvati zavist.

Bernadet Proti – prijateljski nastrojena, ali opsednuta popularnošću

Za razliku od Kirsten, život Bernadet Proti nije bio tako magičan. Iako je imala dobre ocene i bila članica grupe Bob-O-Links, njena intenzivna introspekcija često ju je terala da se fokusira na svoje mane.

Kao ćerka penzionisanog nadzornika komunalnih usluga iz San Franciska, Bernadet se stidela svog skromnog životnog standarda i često bila ogorčena zbog svog društveno-ekonomskog položaja. Njen školski drug Kris Džonson opisao ju je kao osobu opsednutu time da bude voljena: „Nikada nisam razumeo zašto je mislila da nije dovoljno dobra.“

Ali za Bernadet biti prihvaćena nije bilo dovoljno. Želela je luksuzan život pun pažnje i priznanja kakav je imala Kirsten Kostas.

Proti je imitirala Kirsten, ali su je društveni neuspesi frustrirali

Kako je Bernadet postajala opsednuta Kirsten, sve više se trudila da kopira njen način života. Već kao članica grupe Bob-O-Links, koristila je Kirstenina interesovanja kao vodič za pokušaj prijateljstva sa njom i proboj u svet popularnosti i privilegija.

Međutim, njen plan imao je problem: dok je Kirsten bila prihvaćena u svaki klub za koji se prijavila, Bernadet su često odbijali. Najteže od svega bilo je to što nije uspela da se pridruži timu navijačica, poziciji za koju je uložila mnogo truda. Džesika Grant, Bernadetina prijateljica, prisetila se njenog razočaranja: „Bernadet mi je prišla posle i rekla: ‘Nisam uspela, ne mogu da verujem.’ Bila je stvarno razočarana.“

Keli Martin u ulozi Kirsten Kostas u filmu 'Smrt navijačice'
Keli Martin u ulozi Kirsten Kostas u filmu "Smrt navijačice"foto: preentscreen/Youtube

Za nekoga ko je vrednovao sebe na osnovu prihvaćenosti, ovo je bio razarajući udarac. Svako odbijanje bio je još jedan podsetnik da nije dovoljno dobra, dok je gledala kako Kirsten u svemu uspeva.

Kostas i Proti: Školski statusi odražavali klasne razlike u oblasti zaliva

Proti nije samo gledala kako Kostas živi život iz njenih snova, već je neprestano bila suočena sa osećajem inferiornosti. „Nikad me nije volela“, izjavila je Proti kasnije vlastima. Iako je Kostas retko bila direktno zlobna prema njoj, često je govorila stvari koje su činile da se Proti oseća loše.

Jedan posebno bolan trenutak desio se tokom zajedničkog skijaškog izleta. Kostas se podsmevala polovnoj skijaškoj opremi koju je Proti kupila nakon celog leta provedenog u radu. Već se osećajući neugodno jer je jedina imala staru opremu, komentar je bio bolan podsetnik na njeno niže društveno-ekonomsko poreklo. Proti je kasnije izjavila: „Mislim, nemamo mnogo novca... i imala sam stvarno jadne skije i neke čizme, ali sam se zabavljala, a ona je prokomentarisala nešto o njima. Kao da su svi drugi to mislili, ali je ona jedina to rekla naglas.“

Bez obzira na to da li je komentar bio nenamerno bezobziran ili snobovski, on je produbio Protine pomešane osećaje prema bogatoj drugarici iz škole. S jedne strane, bila je povređena i ljuta zbog poniženja koje je osvetlilo njene nesigurnosti, dok je s druge strane očajnički želela da se uklopi u društvenu grupu koja ju je odbacivala.

Anonimni poziv kojim je Kostas pozvana na tajnu večeru kluba Bob-O-Links U pokušaju da konačno privuče potpunu pažnju i prijateljstvo Kostasove, Proti je osmislila plan da je namami na zajedničko druženje — odluku koja će se završiti tragično.

Dana 21. juna 1984, Proti je nazvala majku Kostasove, Berit, i obavestila je o tajnoj večeri za nove članove kluba Bob-O-Links, koja će se održati tog vikenda. Anonimna sagovornica naglasila je da je okupljanje tajno i više puta ponovila da o tome ne sme nikome pričati. Nikada se nije predstavila, ali je dogovorila da dođe po Kostasovu i odveze je na večeru.

Berit nije posumnjala u namere i mirno je otišla na drugi događaj te večeri, dok je Kostas ostavila da je nepoznata osoba pokupi. Tog subotnjeg večera Berit je pozvala ćerku da joj poželi lep provod i rekla joj da je voli. Ovo je bio poslednji razgovor između majke i ćerke.

Kostasova se pojavila kod porodice Arnold i rekla da je Proti "počela da se ponaša čudno"

Iako je Proti tvrdila da je Kostas bila zlobna prema njoj u prošlosti, navodno nije imala problem da uđe u njen automobil te noći 23. juna. Nakon što su se udaljile od kuće, Proti je priznala da ne idu na večeru kluba, već na zabavu. Kostas je, prema Protinoj izjavi, pristala na promenu plana i čak predložila da stanu kod crkvenog parkinga kako bi pušila marihuanu pre nego što stignu.

Sat vremena nakon što je napustila svoj dom, Kostas se pojavila kod kuće porodice Arnold i zatražila da koristi njihov telefon da pozove roditelje. Rekla je da je bila s prijateljicom koja se "ponaša čudno" i zamolila majku da dođe po nju.

Aleks Arnold vozi Kostas kući, ali primećuje da ih prati automobil

Aleksandar Arnold, koji je vozio Kostas kući, primetio je senf-žuti Pinto kako ih prati. Kada ju je upitao šta se dešava, Kostas je samo rekla: „Sve je u redu.“ Arnold je uočio da je, nakon što ju je ostavio kod kuće, nepoznata ženska figura potrčala ka njoj.

Komšija Kostasove čuo je "krik koji ledi krv"

Artur Hilman, komšija, bio je u svojoj kuhinji kada je čuo vrisak. Ugledao je Kostas kako tetura prema njegovoj kući, a krv curi niz njeno telo. Kostas je uspela da izusti: „Pomozite mi, izbodena sam,“ pre nego što se srušila.

Kostas je preminula od povreda nakon 23 časa

Napadač je zadao ukupno pet uboda nožem, od kojih je jedan presekao glavnu arteriju kod srca. Uprkos pomoći koju je dobila u bolnici, Kostas je preminula te večeri. Tragedija je šokirala zajednicu i zauvek promenila živote svih uključenih.

Proti je prisustvovala Kostasinoj sahrani

Orinda je bila mala i blisko povezana zajednica, pa je brutalno ubistvo Kirsten Kostas šokiralo sve njene stanovnike. Na njenoj sahrani okupilo se na stotine ožalošćenih, uključujući članove javnosti, nastavnike, učenike, i histeričnu Bernadet Proti. Proti je delovala duboko pogođena tugom, a njeno ponašanje nakon što je Kirsten sahranjena nije izazivalo sumnju.

Kao i ostatak zajednice, Proti se postepeno vraćala u normalan život. Tokom leta pohađala je časove pripreme za potvrdu u Rimokatoličkoj crkvi i često izlazila sa prijateljima. Objasnila je da joj je bilo lakše da se vrati svakodnevnom životu jer je uspela da potisne tragediju iz svojih misli. Njen način distanciranja od zločina omogućio joj je da "proživi svaki dan, jer se činilo da nije stvarno."

Potraga za Kirstenovim ubicom trajala je skoro 6 meseci

Iako je nazivala Proti "čudnom", Kirsten nije identifikovala svog napadača. Bez poznatog osumnjičenog, lokalna policija je sprovela više od 300 intervjua, istražila preko 1.000 tragova i pregledala 750 automobila marke Pinto. Posebna pažnja bila je usmerena na učenike srednje škole Miramonte, ali Proti nije delovala kao očigledan krivac.

Mnogi su znali da Proti ima automobil Pinto, ali su smatrali da je "poslednja osoba za koju biste pomislili da bi nekoga povredila." S obzirom na to da je "izgledala jednako pogođena ubistvom kao i svi ostali," bilo je lako zanemariti je kao potencijalnog ubicu.

Proti je delovala neupadljivo, pa su početne sumnje pale na Nensi Kejn, "gotičarku." Kirsten je često maltretirala Kejn, a njihov prijateljski odnos se završio u lošim okolnostima. Ta napetost uzrokovala je da je mnogi učenici optuže bez ikakvih dokaza. Zbog velikog pritiska, Kejnina majka zabranila je ćerki da ide na poligraf i na kraju je prebacila u drugu školu.

Iako je prelazak u drugu školu trebalo da olakša život Nensi, mnogi su to videli kao priznanje krivice. Policija, međutim, nije nastavila da sumnjiči Kejn nakon što je počela da ispituje Proti.

Proti je prošla poligraf, ali je policija i dalje sumnjala

Za razliku od Nensi Kejn, Proti je pristala na poligraf, ali rezultati nisu bili konačni. Proti je tvrdila da je te noći čuvala decu, a njena majka, Elejn Proti, potvrdila je priču, verujući da njena ćerka govori istinu. Ova potvrda pružila je Proti alibi.

Ipak, roditelji Kirsten Kostas unajmili su privatnog detektiva koji je, nakon što je pregledao brojne spise i pratio zanemarene tragove, otkrio da je Proti lagala. Porodica kod koje je navodno čuvala decu izjavila je da je nisu videli više od godinu dana.

Detektiv je tu informaciju odmah prosledio policiji, koja je potom ponovo usmerila istragu na Proti.

Proti je rekla da psihološki profil ubice "zvuči kao ja"

Nakon meseci istrage bez rezultata, policija u Orindi je zatražila pomoć FBI-a u sastavljanju psihološkog profila ubice. Agent Ronald Hili zaključio je da je ubica verovatno devojka istih godina kao žrtva i da ju je verovatno poznavala, s obzirom na prirodu zločina.

Policija je verovala da bi osumnjičeni pukao pod pritiskom, ali Hili je istakao da njihov ubica možda neće pokazivati kajanje. Ovo je iznenadilo istražitelje, koji su pretpostavljali suprotno.

U decembru je Hili lično došao u Orindu kako bi pomogao u novim ispitivanjima. Proti je ponovo pozvana, a nakon što joj je pročitan profil, priznala je da "zvuči baš kao [ona]." Ipak, nije priznala zločin, već je pitala šta bi se dogodilo sa ubicom, napominjući da bi javno poniženje bilo gore od odlaska u zatvor. Policija ju je pustila, ali su bili sigurni da su pronašli ubicu.

Proti je priznala zločin u pismu

Nakon razgovora sa FBI-jem, Proti više nije mogla da ignoriše posledice svojih dela. U danima koji su usledili, napisala je pismo roditeljima:

"Nanela sam mnogo bola mnogim ljudima… Želim da idem u raj kada umrem. Žao mi je zbog onoga što sam uradila, žao mi je što sam vam ćerku ubila. Ne mogu da vratim Kirsten niti da promenim vreme. Ako se ubijem, povrediću svoju porodicu još više. Želim da se ubijem, ali znam da bih otišla u pakao."

Sutradan, ostavila je pismo na kuhinjskom stolu i otišla u školu. U pismu je priznala roditeljima ubistvo Kirsten Kostas, moleći ih za oproštaj i ljubav. Elejn Proti je odmah odvezla ćerku u šerifovu kancelariju, gde je Bernadet priznala zločin.

Tokom suđenja, proti tvrdi da nije imala namjeru da ubije svoju školsku drugaricu

Proti je priznala ubistvo Kirsten Kostas 11. decembra 1984. godine. Iako je priznala da je ubila Kostas, tvrdila je da joj je prvobitni motiv bio da postane prijateljica s navijačicom. Navodno je veče izmaklo kontroli kada su se njih dve posvađale oko pušenja marihuane.

U snimljenom priznanju, Proti je izjavila: „Samo smo razgovarale, znaš, prepirale se, ne baš svađale, ali ona je mislila da [pušenje] nije velika stvar, a ja nisam htela, i učinila je da se osećam glupo.“ Kasnije je priznala da je pratila Kostas do kuće jer nije želela da ona kaže školi da je „čudna“.

Protin advokat, zamenik okružnog tužioca Džon Oda, rekao je sudu da su Protiini postupci rezultat dubokog problema sa samopouzdanjem, a ne svađe oko droge. Odbijanje od strane Kostas i pretnja da će je ogovarati u školi kao „čudnu“ pokrenuli su nešto u Proti, što ju je navelo da reaguje nepromišljeno. Tvrdio je da je Proti bila „naivna, nesofisticirana mlada devojka koja je kasnije izrazila užas zbog onoga što je učinila.“

Napad je bio impulsivan, pri čemu je Proti udarila na simbol svega što je želela, ali nije mogla da ima. Što se tiče noža, on je ostao u automobilu od njene sestre, koja je često ručala u vozilu tokom rada.

Tužilaštvo je tvrdilo da je ubistvo Kostas bilo unapred isplanirano i motivisano ljubomorom. Kako je Proti te noći nosila samo trenerku, tvrdili su da nikada nije planirala da odvede Kostas na žurku, već da je želela da je kazni zbog njene popularnosti i uspeha.

Školske drugarice Kostas podržale su ovu tvrdnju. Proti je očajnički želela da bude prihvaćena, i njene prijateljice nisu verovale da bi odbila marihuanu ako bi joj to omogućilo da stekne naklonost. Što se tiče njenog besa, Protiino snimljeno priznanje o navodnom zlobnom ponašanju Kostas govorilo je samo za sebe: „Stvari koje su me razbesnele su one koje su bolele, a nisam mogla da ih promenim... poput izgleda, novca, popularnosti ili takvih stvari.“

Proti živi u anonimnosti nakon puštanja na slobodu

Nakon što tužilaštvo nije uspelo da predstavi dovoljne dokaze da dokaže da je napad bio planiran, sudija Edvard Meril proglasio je Proti krivom za ubistvo drugog stepena. Osuđena je na maksimalno devet godina u Kalifornijskom omladinskom centru, ali je puštena na slobodu nakon što je odslužila samo sedam godina.

Sa 23 godine, Proti je promenila ime i odselila se iz Kalifornije, povukavši se iz javnosti. Internet istražitelji su na kraju otkrili njen identitet i otkrili da je Proti diplomirala na fakultetu i udala se.

Porodica Kostas se preselila na Havaje

Za porodicu Kostas nijedna kazna nikada nije mogla da nadoknadi gubitak njihove ćerke. U izjavi o uticaju na žrtvu, Berit Kostas rekla je sudiji: „Moje srce je prazno. Boli me. Pola sam osobe“, dok je njen muž rekao: „Ne verujem da će kazna ikada odgovarati zločinu.“

U mesecima nakon tragedije, porodica Kostas preselila se na Havaje, stavljajući hiljade kilometara između sebe i grada u kojem su izgubili svoju ćerku.

Slučaj je inspirisao dva televizijska filma

Priča o bogatoj navijačici koju je ubila ljubomorna školska drugarica postala je osnova za dva popularna filma na kanalu „Lifetime.“

Film Smrt jedne navijačice (1994), u kojem je glumila Tori Speling, psihološki je triler o opasnostima maltretiranja i zamkama ljubomore. Originalno nazvan Prijatelj za kojeg se umire, ovaj film direktno prikazan na TV-u demonizuje žrtvu, prikazujući Speling kao zlobnu, arogantnu i nesimpatičnu navijačicu koja trpi tragične posledice nakon što gurne drugaricu predaleko.

Tori Speling u ulozi Bernadet Proti u filmu 'Smrt navijačice'
Tori Speling u ulozi Bernadet Proti u filmu "Smrt navijačice"foto: IFA Film / United Archives / Profimedia

Iako se film oslanjao na tragičnu smrt Kostas, izmenio je detalje kako bi stvorio dramatičnu priču. Priča je postala senzacija, a Smrt jedne navijačice najgledaniji je film na kanalu „Lifetime“ za 1994. godinu.

Adaptacija iz 2019. godine Smrt jedne navijačice više se fokusira na priču stidljive Bridžit Moreti (Oubri Pipls), koja polako gubi sebe u rastućoj opsesiji prema lepoj i popularnoj Keli Lok (Sara Dagdejl). Koristeći Protiin krhki psihološki profil kao inspiraciju, film istražuje svet nesigurnosti koje vode do opasne ljubomore i eksplozivnog besa.

Pratite Stil magazin na facebook:
https://www.facebook.com/Stil.kurir.rs