Euforija oko Pesme Evrovizije dostiže vrhunac jer se večeras u Torinu održava prvo polufinalno veče.
Boje Srbije na ovogodišnjoj Evroviziji braniće Ana Đurić Konstrakta sa pesmom "In corpore sano", koja nastupa u drugoj polufinalnoj večeri 10. maja pod rednim brojem 3.
Sve je spremno za spektakl u Torinu, a u susret Evroviziji mi ćemo se prisetiti koji su to skandali obeležili ovo muzičko takmičenje.
Muzički festival "Eurovision Song Contest" (Evrovizija) debitovao je davne 1956. godine kao vid ujedinjenja evropskih zemalja posle neslave ratne istorije koja je poljuljala odnose. Mnogo godina kasnije, nizali su se skandali i kontroverze.
Ovo muzičko takmičenje prati večiti problem sa geopolitičkim načinom glasanja, političkim prepucavanjima i lobiranjem.
1957
Samo godinu dana nakon debija Evrovizije na evropskoj sceni, danski takmičari Birt Vilke i Gustav Vinkler ceo svet je gledao njihov poljubac na sceni u trajanju od 11 sekundi. U to vreme to je bio veliki skandal s obzirom da javno razmenjivanje nežnosti nije bilo uobičajno.
1963
Britanska voditeljka Kejti Bojl rekla je da nije mogla da čuje rezultate norveškog žirija u toku njihovog telefonskog uključenja, iako je publika tvrdila da su se jasno i glasno čuli.
Naime, odlučeno je da Norveška poslednja glasa, što im je omogućilo da promene svoju odluku i tako najveći broj poena daju Danskoj, komšijama. Zato je Švajcarska pala na drugo mesto. Za ovaj događaj kružile su zavere da je bio namešten od samog početka.
1968
Jugoslavija je glasala za Španiju, preokrenuvši rezultat u korist zemlje kojom je tada vladao diktator Francisko Franko. Godinama kasnije, pojavljuju se vesti da je Franko podmitio sudije Evrovizije širom Evrope, nadajući se da će pobeda Španije poboljšati imidž zemlje. Istina, ili teorija zavere, verovatno nikada nećemo saznati.
1986
Pobednica je te godine bila maloletna Sandra Kim. Naime, 1986. godine starosni limit za učešće na takmičenju bio je 15 godina, a Sandra Kim, koja je pevala “J’aime la vie” imala je samo 13 godina. Njen menadžemt je slagao da je dovoljno stara da se takmiči, a ona je pobedu odnela u Belgiju. Kada je Evropa saznala istinu već je bilo prekasno, ali je pomerena starosna granica na 16 godina.
2009.
Tekst pesme Gruzije „We Don’t Wanna Put In“ diskvalifikovao je ovu zemlju jer su poslednje dve reči zvučale zajedno kao „Putin“ – a na Evroviziji su političke izjave zabranjene. U to vreme se slučajno dogodio vojni sukob između Gruzije i Rusije.
2012.
Azerbejdžan je organizovao najekstravagantiju Evroviziju ikad, sa željom da se dokaže narušio je osnovna ljudska prava svojih građana. Naime, rečeno im je da moraju da se presele sa lokacije na kojoj je odlučeno da se napravi arena za takmičenje, a potom su njihovi domovi srušeni.
Šamar iz lakta Azerbejdžanu je udarila nemačka prezenterka Anke Engelke koja u uključenju uživo izjavila:
"Večeras niko nije mogao da glasa za sebe, ali lepo je što ljudi mogu da glasaju i da imaju izbor. Želimo vam sreću na vašem putu. Evropa vas posmatra".
1990.
Duo iz Španije Azucar Moreno imali su problema u Zagrebu. Vatrene Španjolke su došle da bace anatemu na muškarca koji ima urokljivo oko, ili tako nešto, ali matrica je krenula prerano, tačnije bez početnog takta. Iako su sestre teatralno zakoračile na scenu, ubrzo su shvatile da orkestar nije odsvirao početak. Prvo zbunjene, a potom iznervirane, napustile su scenu i bacile jedan BANDIDO na tonce.
2013.
Dve devojke su se poljubile u udarnom terminu!
Krista Siegfired, finska prestavnica, ostaće upamćena kao devojka koja je evrovizisku publiku počastila poljupcem sa devojkom u znak protesta svojoj zemlji koja je odbila zakon o istopolnim brakovima.
Ovo je program uživo, ne možete da me zaustavite", rekla je Krista i konzervativna evropska publika je uputila brojne žalbe EBU (European Broadcasting Union)
2007.
Ukrajina je pobesnela zbog pobede Verke Serdućke na državnom takmičenju. Tranvestita i komičara Andrija Danilka ukrajinski parlament je nazvao "grotesknim i vulgarnim", a pokrenuta je bila i protestna kampanja protiv emitovanja njegove numere.
2000.
Bend Ping Pong koji je predstavljao Izrael 2000. godine posle svog katastrofalnog muzičkog nastupa (atak na sluh) izazvao je samo bes u svojoj ovoj zemlji.
Naime, u toku nastupa se u pozadini pojavila Sirijska zastava i Izraelci su osudili njihov pokušaj poziva na mir između zaraćenih strana. Muzička grupa je zapravo sastavljena od izraelskih novinara i njihova delegacija je pokušala da spreči njihov nastup jer su znali šta će da urade.
1998.
Danas nije preterano šokantno ukoliko transrodna osoba predstavlja svoju zemlju na Evroviziji, ali 1998. godine Dana International je bila ozbiljan šok za široku narodnu publiku.
Njena pobeda na lokalnom takmičenju izazvala je burne reakcije u političkim i kulturnim krugovima Izraela. Pravoslavni Jevreji su protestvovali na ulicama zbog Danine pobede. Nazivana je "prokletstvom sveta", "greška prirode" i rečima koje ne treba niko da izgovori.
Ironično, pesma izraelske predstavnice je o pobedi i o divama, tačnije ženama koje su ostavile neizbrisv trag u istoriji. I pored negativnosti koja je okruživala njen nastup, Dana je odnela pobedu na Evroviziji i donela takmičenje u svoju zemlju.
1999.
Hrvatska predstavnica Doris Dragović je bila favorit Evrovizije 1999. godine koja je održana u Jerusalimu. Publika se čudila da je Doris bila četvrta sa 118 poena. Postoji objektivan razlog zašto je Hrvatska izgubila poene i teorija zavere.
Naime, numera je popila penale jer matrica nije bila čista. Pravilo Evrovizije da na instrumentalu ne sme da su čuju nasnimljeni vokali. Ovo je bio period kad je muzičko takmičenje ukinulo orkestar i nastup se oslanjao isključivo na matricu. Pošto su se na matrici Doris Dragović čuli muški vokali, a sa njom na bini je bila samo jedna žena, ovo je bio povod da se ukupan zbir poena smanji.
Tonči Huljić, autor numere i Doris Dragović su tvrdili da im je neko u bekstejdžu rekao da Evroviziji ne odgovara Hrvatska kao domaćin i da početak novog milenijma (2000. godina) mora da se proslavi u ekonomsko bogatijoj zemlji. Pobedila je Švedska.
2009.
Kad smo kod teorija zavere, Srbi su uvek oštećeni. I zaista smo bili malo oštećeni u slučaju Marka Kona. Naime, iako je ovo jedna od tragičnijih pesama koja nas je predstavljala, Marko Kon i Milan Nikolić su bili 10. u polufinalu - što znači da je trebalo da prođu u finale.
Međutim, 2009. godine Evrovizija je promenila sistem glasanja, pa je se više vrednovao glas žirija nego publike za prolazak za finale.
Naime, odvojeno su se sabirali glasovi publike i žirija, pa je takmičenje moglo da zameni zemlju koja je na 10. mestu sa nekom koja je imala više glasova od žirija. U ovom slučaju to je bila Hrvatska koja je bila na 13. mestu (publika+žiri), ali je imala više poena od žirija, dok smo mi imali više od publike.