Josif Brodski bio je ruski esejista, pisac i filozof čiji je rad 1987. ovenčan i Nobelovom nagradom za književnost, a često je okarakterisan kao jedan od najplodnijih i najslobodnijih umova 20. veka. Brodski je 1972, u 32. godini, bio prinuđen da emigrira iz tadašnjeg SSSR-a u Ameriku gde je objavio svoja najpoznatije dela i gde je karijeru nastavio kao profesor na Univerzitetu Mičigen.
Njegov govor koji je 1988. prosledio diplomcima spomenutog Univerziteta i dan danas se prepričava, a predstavlja dragocene smernice za duhovno bogat i ispravan život. Ovog puta mi vam prenosimo najvažnije delove ovog, gotovo epskog govora ruskog filozofa.
"Život je igra sa puno pravila, ali bez sudije. Čovek uči kako da je igra posmatrajući je više nego čitajući bilo koju knjigu, čak i Sveto Pismo. Nije čudo, dakle, da toliko mnogo njih igra prljavo, da tako malo njih pobeđuje, da mnogo njih gubi", započeo je Brodski svoj govor.
Pošto vam je još rano da svodite konačne račune i ako su vam uspeh i pristojno okruženje ono čemu težite, ne bi vam bilo zgoreg da se upoznate sa tim zapovestima kao i sa spiskom grehova. Njih je, sve zajedno 17 (10 Božjih zapovesti i 7 smrtnih grehova, prim. aut), a neki se donekle podudaraju. Naravno da možete prigovoriti da oni pripadaju verskom učenju sa snažnom tradicijom nasilja. Ali, ako je reč o verama, ova je ipak najtolerantnija; ona zaslužuje vašu pažnju već i zbog toga što je rodila društvo u kojem imate pravo da podvrgavate sumnji ili da odričete njenu vrednost."
Brodski je predavanje završio davanjem nekoliko mudrih saveta, a puno književnika, psihologa i filozofi tvrdi da je reč o svojevrensom umetničkom delu.
Ruski filozof i pisac održao je studentima 1988. godine govor koji se i dana danas pamti i prepričava, a kažu da sadrži najbolje putokaze za srećan i uspešan život