Kontrolišuće ponašanje može biti teže uočljivo. Psihološkinja je istakla čemu trebate pridati pažnju, kako bismo uočili obrazac kontolišućeg ponašanja.

Kontrolišuće ponašanje obično povezujemo s fizičkom agresijom i nametnutim pravilima. Zapravo, ako neko ne zna na šta treba obratiti pažnju, moguće je da neće ni shvatiti da ga neko kontroliše. Međutim, nekad kontrolišuća ponašanja nisu toliko uočljiva, zbog toga na ove stvari trebate pripaziti.

Šta znači kontrolisati?

Osoba koja kontroliše je neko ko pokušava zadržati autoritet i/ili moć odlučivanja nad drugim ljudima i situacijama. Kontrolišuće ponašanje može uključivati ​​sve, od direktnog nametanja nekome šta može, a šta ne, do diskretnijih metoda poput podsticanja griže savesti i posesivnosti. Često se želje i potrebe osobe koja biva kontrolisana (žrtve) potpuno odbacuju ili čak ne poštuju.

Svat+ko može imati kontrolišuće tendencije, uključujući prijatelje, članove porodice, saradnike i emotivne partnere. Osoba ne mora nužno biti "loša" da bi imala sklonosti ka kontrolisanju.

Odakle dolazi takvo ponašanje?

Obično kontrola nad drugom osobom proizlazi iz nedostatka samopouzdanja pa mora kontrolisati drugu osobu, a obično se povezuje s anksioznošću.

- Ako nisi sa mnom, ne mogu se smiriti pa svake sekunde moram znati gde si - rekla je somatska psihološkinja dr Holi Ričmond.

Drugim rečima, kontrolisanje ponašanja proizvod je teskobe i straha od nepoznatog, objašnjava Ričmond.

- Ponekad to može biti strah od onoga što će se dogoditi, a u glavi se vrte loši scenariji, ali ponekad čisto neznanje šta se događa, podstiče kontrolu - navodi dr. Ričmond.

Neko tko ima "probleme s kontrolom" ili strahom od nepoznatog takođe ima manjak samopouzdanja i ne oseća se sigurno u nepoznatim situacijama. Dakle, kako bi povratili osećaj sigurnosti, svoju volju provode na bilo koji način.

Uobičajeni primeri kontrolisanja su:

Donošenje svih odluka

Jednostavno rečeno, kontrolisanje ponašanja u osnovi može izgledati kao kontrolisanje svih odluka u vezi (romantičnih ili ne). Ričmond kaže da to može uključivati ​​sve, od odlučivanja gde druga osoba može putovati, izlaziti, šta će naručiti ili ko su joj prijatelji.

Nepoštovanje privatnosti i granica

- Bilo da to čini roditelj, prijatelj ili partner, nepoštovanje tuđih granica i privatnosti je oblik kontrolišućeg ponašanja - ističe Ričmond.

Klasičan primer toga su roditelji koji, primera radi, skidaju vrata sa sobe svoje dece ili partner koji više puta negira vašu potrebu za prostorom i vremenom koje provodite sami.

(Stil.kurir.rs)

Bilo da su u pitanju roditelji, partner, prijatelji ili čak deca, ovi znaci su jasan pokaztelja da vas ljudi oko vas kontrolišu.