Sve je rečeno o potrebi vode za telo, a zlatno pravilo od dva litra tečnosti dnevno savršeno je savladano.
Ispijanje čiste vode u pravoj količini eliminiše rizik od dehidracije, ubrzava metabolizam i uklanja toksine iz tela. Međutim, od čaše vode možete dobiti još više ako je puna minerala. U našem članku prikupili smo sve što treba da znate o mineralnoj vodi: šta je ona, kako deluje na telo i koliko treba da pijete kako ne biste sebi naštetili.
Kakva mineralna voda postoji?
Stona voda
Stona mineralna voda se razlikuje od obične prečišćene vode samo po tome što se crpi iz prirodnog izvora, a ne iz vodovoda. Mineralni sastav takve vode može biti bogat, ali koncentracija neće prelaziti 1 g po litru. Upravo se ta voda može piti 2-2,5 litara dnevno, a koristi se i za kuvanje čaja ili kafe.
Lekovita mineralna voda
Lekovita mineralna voda ima visoku koncentraciju mineralnih supstanci, ali još uvek nedovoljnu da šteti zdravlju. Ovde, po pravilu, možete pronaći gvožđe, bor, silicijum i natrijum u ispravnoj koncentraciji za telo. Međutim, 0,5-0,7 litara takve vode biće dovoljno za zdravlje. Višak mineralnih soli može izazvati bolesti jetre i bubrega.
Terapijska mineralna voda
Ono sa čime morate biti zaista oprezni je terapijska mineralna voda. Ona, u strogom smislu, nije lek, pa može stajati na policama supermarketa, ali takvu vodu možete piti samo po uputstvu lekara. Koncentracija minerala u lekovitoj vodi prelazi 10 g po litru, a ako nekome pomogne da se izbori sa bolestima, onda će kod zdrave osobe lako izazvati probleme.
Uz maksimalne zdravstvene beneficije.