Nedavno me posetila prijateljica koju dugo nisam videla. Iznenadila sam se kako izgleda dobro. Što bi se reklo: izgleda zdravo-mršavo! Kaže mi da je prestala da jede šećer. Tako jednostavno!

Fascinirano sam je pitala kako je to uspela, a ona kaže da postoji 5 koraka kojih se treba pridržavati:

1. korak - testirajte se i konsultujte lekara

Svako mora da zna kakvo mu je zdravstveno stanje. Obavezno posetite gastoentrologa i endokrinologa, bez obzira da li imate neke simptome bolesti. Zdravlje mora da vam bude, ako ne na prvom mesto, onda barem važno!

Mnogi ljudi koji imaju jaku želju za slatkišima, pate od nedostatka hroma, a da to nisu ni znali.

2. korak - upitajte se zašto toliko volite slatkiše?

Kada shvatite šta se dešava u vašem telu, onda ćete lakše da sankcionišete pojedine navike. Na primer, da li ste znali da hormoni stvaraju našu želju za slatkišima? Kada jedemo, proizvodi se hormon zasićenja - leptin. Taj hormon daje mozgu signal da organizam ima dovoljno hrane, zbog čega smo siti. Ali čim jedemo slatkiše i druge ugljene hidrate, leptin se blokira.

A tu je još jedna stvar: kada jedete šećer ili druge ugljene hidrate, osećate nalet energije zbog glukoze. Ali tada dolazi do pada šećera u krvi, mozak šalje signal da morate jesti nešto drugo. Stoga, ako ste popili sok i pojeli kolačić, ubrzo ćete hteti i nešto slano, čak i ako niste gladni.

Sada znate zašto je bitno rešiti se slatkiša! Zato što oni povećavaju apetit.

(Stil.kurir.rs)

Da li ćete mi verovati, ako vam kažem da mi se organizam preporodio kako sam prestala da jedem slatkiše?