Karcinom je sve učestalija bolest koja pogađa sve veći broj ljudi, rezultati su istraživanja. Srećom, bolest se može usporiti, ali i izlečiti u velikom broju slučajeva ukoliko se ustanovi na vreme. Vrlo je važno osluškivati svoje telo i pratiti signale koje šalje.
Karcinom želuca može da se razvije u bilo kom delu želuca, a do njega dolazi rastom abnormalnih, odnosno malignih ćelija u želucu. Ova vrsta maligne bolesti može da se proširi na okolne organe krvlju i limfom, pa je zbog toga važno prepoznati simptome, iako je najčešće asimptomatskog tipa, piše E klinika.rs
![Karcinom želuca je sve učestalie oboljenje](/data/images/2020/12/07/10/236215_shutterstock-1346049767_ff.jpg?ver=1685949937)
Kako se razvija karcinom želuca i koje vrste postoje
Ljudski želudac se sastoji od pet slojeva. Unutrašnji sloj želuca se naziva mukoza. Od njega i u njemu nastaje najveći broj karcinoma (čak 95 odsto). Vrsta karcinoma želuca iz mukoznog tkiva poznata je kao adenokarcinom. Svi ostali tipovi karcinoma želuca su ređi i to su:
- limfomi (nastaju iz limfnog tkiva zida želuca)
- gastrointestinalni stromalni tumori /GIST (središnji slojevi želuca).
Postoje i još ređi različiti hormon produkujući tumori. Stručnjaci kažu da je za nastanak karcinoma ovog organa potrebno i nekoliko godina.
![Muškarci dvostruko više obolevaju od karcinoma želuca](/data/images/2020/09/04/09/227539_profimedia0280806999_ff.jpg?ver=1685950100)
Zašto se karcinom želuca često otkriva u kasnijim fazama bolesti
Što ranije prepoznavanje simptoma ako se jave kao i postavljanje dijagnoze, ipak daju šansu za lečenje. Dakle, neke znake nikako ne treba zanemariti, čak iako su identični simptomima nekih drugih bolesti, obično prolaznih i bezopasnih. Nažalost, u momentu otkrivanja karcinoma želuca često se radi o uznapredovaloj fazi i baš zato treba, kako to doktori kažu, obavezno osluškivati svoje telo.
Simptomi na koje treba obratiti pažnju i koji mogu da upozore na karcinom želuca
Evo najčešćih simptoma od kojih neki mogu da se jave i kao prolazne tegobe, ali koje svakako ne smemo da ignorišemo ako duže traju ili se intenziviraju:
- gorušica (žgaravica, refluks kiseline)
- bolovi u stomaku osećaj stezanja u trbuhu
- dijareja
- opstipacija ili zatvor
- mučnina
- povraćanje
- anemija
- promene u apetitu (gubitak želje za jelom)
- rani osećaj sitosti čak iako unesemo malu količinu hrane
- povraćanje krvi
- crna, krvava ili katranasta stolica
- nenamerni gubitak kilograma
- malaksalost
- apatija
- skupljanje slobodne tečnosti u stomaku (ascit).
![Ne ignorišite simptome koji postaju sve učestaliji](/data/images/2020/02/25/14/213181_shutterstock-1185264241_ff.jpg?ver=1685950284)
Treba imati u vidu da su ovo simptomi koji se često javljaju i kod nekih drugih bolesti koje ne moraju da budu maligne, ali da mogu da ukažu i na karcinom želuca. Zato ne procenjujte sami težinu i ozbiljnost, već se obavezno javite lekaru.
Ko je posebno predisponiran za nastanak karcinoma želuca
Svaka osoba starija od 50 je u riziku da dobije karcinom želuca. Kod muškaraca se ovaj rizik dvostruko uvećava u odnosu na žene, ali neki faktori rizika su zajednički. Takav je, na primer, nelečena infekcija heliko bakterijom.
Takođe, osobe koje jedu previše slanu i začinjenu hranu ne samo da su u riziku od kardiovaskularnih bolesti već i od razvoja raka želuca. Pacijenti koji su već imali neku intervenciju na želucu spadaju one sa većim rizikom.
![Osobe koje jedu previše slanu i začinjenu hranu su u većem riziku](/data/images/2020/02/14/12/212219_shutterstock-176963615_ff.jpg?ver=1685950202)
Zanimljivo je da pojedine studije navode da je krvna grupa A u izraženom riziku za pojavu ovog malignog tumora. Od ostalih faktora rizika koji su zajednički i ženama i muškarcima tu su: pušenje duvana, zloupotreba alkohola, Menetrijerova bolest, perniciozna anemija, adenomatozna polipoza, kao i postojanje polipa na želucu.