Karcinom grlića materice drugi je, odmah iza karcionoma dojke, po učestalosti, a njegova kompleksnost leži u tome što veoma često ne daje simptome sve do faze kada je za izlečenje prekasno. Upravo iz tih razloga pristup pravim i jasnim i nedvosmislenim informacijama o tome na koji način da predupredimo nastanakon ove bolesti ili pristupimo njenom lečenju, je od presudnog značaja.
U nastavku teksta donosi vam odgovore na najčešća pitanja vezana za karcinom grlića materice, koje je dao Institut za javno zdravlje u Beogradu.
1. Koliko se često javlja rak grlića materice?
Rak grlića je drugi najčešći karcinom kod žena posle karcinoma dojke. U zemljama EU i razvijenim zemljama sveta bolest je praktično iskorenjena. Predstavlja bolest koja pripada istoriji medicine. To je postignuto opštim društvenim naporom, masovnim organizovanim programima primarne i sekundarne prevencije.
U Srbiji, nažalost, godišnje umre imeđu 300 do 900 žena od raka grlića materice. Incidencija obolevanja je između 12/100 000 i čak 35/100 000.
2. Koji su metodi prevencije raka grlića materice?
Postoje primarni i sekundarni metodi prevencije. Primarna prevencija je sprečavanje nastanka bolesti (na primer vakcinacija), a sekundarna je rano otkrivanje bolesti (na primer kolposkopija ili PAP bris). Za mnoge maligne bolesti primarne prevencije nema, jer se još uvek ne zna šta ih izaziva (za razliku od infektivnih bolesti).
Da li je rak grlića materice izlečiv?
Ukoliko se rak grlića materice otkrije na vreme, u premalignoj fazi, izlečiv je 100%.
3. Da li je procedura uzimanja brisa grlića materice bolna i kako se izvodi?
Uzimanje brisa je potpuno bezbolno i bezopasno.
Po zauzimanju položaja za ginekološki pregled, pod spekulumom se četkicom uzme bris deskvamiranih (već sljuštenih) ćelija koje oblažu grlić materice i ćelija koje oblažu cervikalni kanal.
4. Da li je procedura skupa? Da li nešto treba da platim?
Uz overenu zdravstvenu knjižicu ili u procesu organizovanog skrininga postupak je potpuno besplatan.
5. Koji su faktori rizika za nastanak raka grlića materice?
- Rano stupanje u polne-seksualne odnose
- Česta promena seksualnih partnera
- Nedovoljno korišćenje kondoma pri odnosima sa novim ili nepoznatim partnerom.
- Loš socio-ekonomski status
6. Šta je to Humani Papiloma Virus (HPV)?
Rak grlića materice je jedan od retkih malignih promena kod kojih se zna šta ga izaziva. Izaziva ga Humani Papiloma virus (HPV). Njega ima u preko 80 različitih sero tipova (isti virus ali malo strukrurno promenjen). HPV se deli na one serotipove sa izraženim onkogenim potencijalom i na manje onkogene. Za nastanak raka grlića materice je neophodno prisustvo HPV-a. Karcinom grlića materice se razvija isključivo pod uticajem HPV-a, ali prisustvo HPV ne mora usloviti pojavu karcinoma. Nema karcinoma bez HPV-a, ali ima HPV bez onkološkog ishoda.
- Svi virusi se dele prema načinu dobijana:
a) na virulentne (lako se dobiju, kao na primer virusi dečijh bolesti) , b) na manje virulentne (teško se dobijaju, kao na primer virus HIV) HPV je veoma virulentan.
- prema tropnosti (na koja tkiva imaju afinitet)
-HPV se naseljava u ćelije pločasto-slojevitog epitela koje oblažu vaginu, grlić materice kod žene i uretralnu cev, perianalnu i analnu sluzokožu i slozokožu grla i grakljana.
- prema načinu prenošenja (voda, vazduh, telesne tečnosti...)
-HPV se prenosi polnim putem (seksualnim odnosima, analnim ili oralnim seksom).
Rak grlića materice jedan je od najučestalijih, najpodmuklijih i najopasnijih tipova karcinoma koji pogađa žene