Za njena lekovita svojstva znali su još stari Grci, Rimljani i Egipćani, koji su je izuzetno cenili. Primenjivala se u lečenju žutice, bolesti jetre, gihta i reumatizma.
Iako se cikorija može jesti na salati ili kao dodatak različitim jelima, ona je najpoznatija kao napitak, tačnije kao zamena za kafu. Još u 19. veku Francuzi su počeli da je uzgajaju i piju kao dodatak kafi ili samostalno.
Zahvaljujući ukusu sličnom kafi i niskoj ceni, napitak od ove biljke postao je izuzetno popularan i proširio se širom sveta.
Lekovita svojstva cikorije
Cikorija sadrži inulin, pektine, askorbinsku kiselinu, belančevine, ugljene hidrate, gorke supstance i vitamine A i C. Od minerala sadrži magnezijum, kalijum, gvožđe i mangan.
Gorke supstance laktupikrin i laktucin imaju analgetičko i sedativno delovanje. Zahvaljujući navedenom nutritivnom sastavu (posebno gorkim supstancama, inulinu i kalijumu), cikorija je vrlo lekovita i pomaže kod brojnih bolesti.
Smanjuje rizik od srčanih bolesti
Inulin, jedna od sastavnih delova cikorije, smanjuje nivo LDL holesterola u krvi. Regulacijom holesterola smanjuje se rizik od srčanih oboljenja, visokog krvnog pritiska i srčanog i moždanog udara.
Pomaže kod probavnih smetnji
Osim što inulin pomaže kod regulacije holesterola, on je izuzetno važan i za probavu. Pomaže kod refluksa kiseline, žgaravice, zatvora i ostalih probavnih tegoba. Poboljšava crevnu peristaltiku i izlučivanje želudačnih sokova.
U časopisu "International Journal of Food Sciences and Nutrition" objavljen je podatak o uticaju cikorije na probavu. Nakon 28 dana svakodnevne konzumacije cikorije ispitanici su potvrdili da više nemaju problema sa zatvorom i da im je probava mnogo bolja.
Smanjuje stres
Poznato je da kafa kao kofeinski napitak povećava stres i lučenje kortizola.
Cikorija kao njena zdrava zamena, zahvaljujući likticinu, deluje sedativno, a to znači da smiruje telo i um. Njenom konzumacijom smanjićete stres, anksioznost, nemir i nesanicu.
Štiti od degenerativnih bolesti
Cikorija je bogata prirodnim antioksidansima i pomaže u uklanjanju opasnih slobodnih radikala. Na taj način štiti od prevremenog starenja i mnogih degenerativnih bolesti.
Smanjuje bolove kod artritisa
Cikorija se od davnina primenjuje kao pomoć kod artritisa. Njeno protivupalno delovanje potvrdila su i brojna istraživanja. Ova biljka smanjuje bol, a posebno pomaže kod bolova u mišićima i zglobovima.
Pomaže kod mršavljenja pa je izvrstan izbor za dijabetičare
Cikorija sadrži oligofruktozu i inulin, koji učestvuju u regulaciji grelina, hormona gladi. Regulacijom i smanjenjem količine tog hormona smanjuje se osećaj gladi i stalna potreba za hranom. Zahvaljujući oligofruktozi i inulinu, cikorija stvara osećaj sitosti i pomaže kod mršavljenja.
Budući da je reč o beskofeinskom napitku koji sadrži inulin, cikorija je pogodna i za dijabetičare. Inulin se u organizmu pretvara u fruktozu i samim tim pomaže u regulaciji i održavanju normalnih nivoa šećera u krvi.
Lekovito delovanje cikorije: • poboljšava rad jetre, žučnog mehura i bubrega • jača imuni sistem • smanjuje stres i nervozu • obnavlja krv • poboljšava rad metabolizma • pomaže u borbi protiv kandide • smiruje i ublažava bolove • poboljšava rad želučanih i probavnih žlezda • podstiče probavu, pražnjenje creva i uklanjanje crevnih parazita • reguliše holesterol i masnoće u krvi • podstiče detoksikaciju organizma • pomaže kod dijabetesa • ublažava ekcem • pomaže kod gihta i reume
Kako pripremiti kafu od cikorije
Biljna kafa od cikorije priprema se na sličan način kao i turska kava.
Najbolje je da sami uberete koren, osušite ga, sameljete i potom iskoristite za kafu. Na jednu šoljice vode (250 – 300 ml) ide jedna kašičica cikorije.
Cikoriju odmah stavite u hladnu vodu i nakon što voda provri, ostavite je na šporetu još nekoliko minuta. Pričekajte da se talog slegne, a zatim, po želji, možete dodati cimet, med, agavin sok ili javorov sirup.
Prema starim običajima, cikorija se kuvala s mlevenim žirom, ječmom ili raži.